Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0
Mestna knjižnica Ljubljana

Bralnospodbujevalna akcija

Tilka Jamnik, Bukla 131, 5. 4. 2017

Bralnospodbujevalna akcija

Praznovanje mednarodnega dneva knjig za otroke je predlagala Jella Lepman, soustanoviteljica Mednarodne zveze za mladinsko književnost (IBBY), na 10. mednarodnem kongresu IBBY, ki je bil v leta 1966 v Ljubljani. Od leta 1967 dalje torej vsako leto 2. aprila – na rojstni dan Hansa C. Andersena – praznujemo mednarodni praznik, s katerim želimo spodbujati ljubezen do branja in mladinskih knjig. Tudi v Sloveniji ga praznujemo že pol stoletja; najprej v okviru tedanje Jugoslovanske sekcije IBBY, od leta 1993 pa na pobudo Slovenske sekcije IBBY.

Vsako leto je druga nacionalna sekcija IBBY sponzorica 2. aprila, kar pomeni, da pripravi plakat in poslanico ter ju razpošlje po vsem svetu. Letos ju je pripravila Ruska sekcija IBBY: plakat je ustvaril znani ruski umetnik Mihail Fjodorov, poslanico je napisal slavni ruski pisatelj in pesnik Sergej Mahotin, v slovenščino pa jo je prevedla Lijana Dejak, dobitnica Sovretove nagrade 2016.

Rastimo s knjigo!

V zgodnjem otroštvu sem rad gradil hišice iz kock in vsakršnih drugih igrač. Namesto strehe pa sem pogosto uporabil otroško slikanico. V sanjah sem zlezel v to hišico, se ulegel na posteljo iz vžigalične škatlice in gledal zdaj v oblake zdaj v zvezdnato nebo – vse je bilo odvisno od tega, katera sličica mi je bila bolj všeč.Prizadeval sem si ustvariti udobno in varno bivalno okolje, s čimer sem nezavedno upošteval življenjsko pravilo vsakega otroka. In otroška knjiga mi je pri tem zelo pomagala.Potem sem zrasel, se naučil brati in knjiga je v moji domišljiji bolj kot strehi postajala podobna metulju. Ali celo ptici. Knjižne strani so spominjale na krila in so šelestele. Zdelo se mi je, da se bo knjiga, ki leži na okenski polici, zdaj zdaj skozi odprto okno pognala proti neznanim daljavam. Vzel sem jo v roke, jo začel brati in pomirila se je. Skupaj s knjigo sem potoval v druge dežele in svetove in tako razpiral prostor svoji domišljiji.Kakšno veselje je držati v rokah novo knjigo! Ne veš še, o čem pripoveduje. Upiraš se skušnjavi, da bi odprl zadnjo stran. In kako lepo diši! Tega vonja ne moreš razčleniti na sestavine: tiskarska barva, lepilo … Ne, to je prav vonj knjige, vznemirljiv, neponovljiv. Končki nekaterih strani so se zlepili, kakor da se knjiga še ni zbudila. Zbudila se bo, ko jo boš začel brati.Ti odraščaš, svet okoli tebe pa postaja bolj zapleten. Porajajo se vprašanja, na katera še vsak odrasli ni sposoben odgovoriti. Ti pa moraš nujno s kom deliti svoje dvome in skrivnosti. In tu ti na pomoč spet priskoči knjiga. Najbrž so se mnogi ujeli pri misli: saj to piše o meni! In najljubši junak je na lepem podoben tebi. Enake težave ima in častno jih rešuje. Tale junak pa sploh ni podoben tebi, vendar si ga tako želiš posnemati, biti pogumen in iznajdljiv kot on.Če kakšen fantek ali punčka reče: »Ne maram brati!«, se mi to zdi smešno. Ker jima ne verjamem. Gotovo tudi jesta sladoled, se igrata, gledata zanimive filme. Drugače povedano, uživata. In branje ni samo delo, vzgoja čustev, razvoj domišljije in celo osebnosti, predvsem je velikanski užitek.Prav zaradi tega otroški pisatelji sploh pišejo knjige!

Sergej Mahotin, avtor poslanice

Rodil se je leta 1953 v Sočiju in zdaj živi v Sankt Peterburgu. Diplomiral je na Literarnem inštitutu Maksim Gorki v Moskvi, delal je kot avtor in urednik otroških revij Leninskie iskry (Leninove iskre), Kostjor (Ogenj) in Čiž i Jož (Čižek in jež). Sedaj je urednik otroških programov na »Radiu Rusija«. Je avtor več kot 20 knjig za otroke ter najstnike in je uvel javljen tudi kot pesnik. Njegova zbirka pesmi za otroke V kogo ja takoj? (Po kom sem se vrgel?, 2004) je prejela prestižno Maršakovo literarno nagrado, knjiga Virus vorčanija (Virus godrnjanja) pa je bila uvrščena na IBBY častno listo 2008.

Mihail Fjodrov, avtor plakata

Rojen leta 1941 v Moskvi je leta 1964 diplomiral na moskovski akademiji za tek stilstvo. Fjodorov je vsestranski umet nik, v življenju je ustvarjal različne umetnosti – slikarstvo, oblikovanje plakatov, grafiko, modo, oblikovanje knjig in ilustracij. Zelo pomembno zanj je tudi ilustriranje, posebno ilustriranje knjig za otroke. Ilustriral je več kot 90 knjig za otroke. Otrokom se trudi pokazati življenje v različnih deželah in obdobjih, njihovo kulturo in zgodovino. Od leta 1974 Fjodorov sodeluje na razstavah in tekmovanjih knjižne ilustracije in oblikovanja v Rusiji in v drugih deželah. Je dobitnik več kot 30 nacionalnih in mednarodnih nagrad, med njimi tudi zlate plakete na Bienalu ilustracij v Bratislavi (2007). Ruska sekcija IBBY ga je nominirala za Andersenovo nagrado (2016).

Simpozij ob 2. aprilu 2017

MKL, Pionirska je skupaj s Slovensko sekcijo IBBY ter revijo Otrok in knjiga organizirala in strokovno pripravila simpozij z naslovom OD PISE DO NASE: mladi in mladi odrasli v knjižnici, ki je bil v sredo, 22. marca 2017, v MKL, Knjižnica Otona Župančiča. Sodelovali so: dr. Uroš Grilc, dr. Vanesa Matajc, dr. Klemen Lah, Darka Tancer Kajnih, mag. Marjeta Doupona, dr. Boštjan Narat ter sodelavci Mestne knjiž nice Ljubljana z gosti. Izbrani referati bodo objavljeni v reviji Otrok in knjiga.Bralnospodbujevalna akcija ob 2. aprilu 2017

Bralnospodbujevalna akcija ob 2. aprilu 2017

BEGUNCI in VEČKULTURNO RAZUMEVANJE

V času različnih sodobnih migracij, begunstva in globalizacije sveta sta nujno potrebna medkulturno razumevanje in medsebojno sožitje. K temu morda lahko prispevajo tudi knjige na izbrane teme in pogovor ob/po branju.

K branju spodbujamo v vrtcih, osnovnih in srednjih šolah, v sploš nih in šolskih knjižnicah, knjigarnah, medijih idr. tako otroke in mladino kot odrasle in starejše; spodbujamo zasebno branje oz. posameznike, skupine, javnost ...

Priporočilni seznam knjig je oblikovan z mislijo, da je lahko dobrodošel vsem bralcem, tako domačinom kot mladim priseljencem in migrantom. Obsega izbor kakovostnih knjig, ki morda lahko pris pevajo k razumevanju begunstva in sprejemanju prišlekov (knjige so opremljene z gesli begunci, večkulturnost, strpnost, rasizem). Obenem opozarjamo na sezname knjig, ki bi jih morda lahko ponudili v branje tudi mladim priseljencem, to so: laže berljive knjige in morda privlačnejše za sodobne mlade bralce (dvojezične in večjezične knjige, skrajšave in priredbe, stripi, slikanice brez besedila) in tematsko zanimive knjige, ki bi mladim priseljencem pomagale pri razumevanju novega okolja in pri integraciji.

Pobudnika in krovna organizatorja bralnospodbujevalne akcije sta – kot že nekaj let – Slovenska sekcija IBBY in MKL, Pionirska – center za mladinsko književnost in knjižničarstvo. Soorganizatorji pa so: Bralno društvo Slovenije, Društvo Bralna značka Slovenije – ZPMS, DSP – sekcija za mladinsko književnost, Mariborska knjižnica, revija Otrok in knjiga. Akcija poteka vse od 21. marca, svetovnega dneva poezije, prek 2. aprila, mednarodnega dneva knjig za otroke, in Slovenskih dnevov knjige, Noči knjige, 23. aprila, svetovnega dneva knjige in avtorskih pravic, pa vse do konca šolskega leta.

Več in vse na: http://www.ibby.si.


Povej naprej

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...