Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0
Urednikov uvodnik

Poletna zgodba: knjigarnar iz Corteza v Koloradu

Samo Rugelj, Bukla 143, 04.7.2018

Poletna zgodba: knjigarnar iz Corteza v Koloradu

Ta zgodba se dogaja v Ameriki, seveda pa lahko med vrsticami začutite, da v njej razmišljam predvsem o Sloveniji. Pa pojdimo.

Njegovo knjigarno smo našli že zvečer, ko smo prišli v ameriško mestece Cortez v Koloradu. To leži kakih deset kilometrov stran od narodnega parka Mesa Verde, kjer je ostaline svojega bivanja pustilo indijansko pleme Anasazi. Bilo je pozno in bila je zaprta, tako da smo si jo lahko ogledali samo od zunaj, potem ko smo jo prej locirali na internetu. Stala je nekaj stran od glavne ulice in malce se je bilo treba potruditi, da smo jo našli. Šlo je za pritlično rumeno hiško, ki je imela dob rih sto kvadratnih metrov, izvesek Nove in stare knjige ter parkirišče na notranjem dvorišču ob vhodu. Ko smo prišli do tam, sem pokukal skozi okno.

Videl sem številne po meri narejene knjižne omare, v katerih so bile natančno zložene knjige različnih žanrov. Knjižni labirint pa se je razprostiral v vse prostore. Kot novo storitev so ponujali tudi kavo, ki so ti jo za en dolar z veseljem nalili v skodelico.

»Sem moramo priti zjutraj,« sem rekel Renate in najini hčerki.

Pokimali sta.

Šlo je za mešanico knjigarne in antikvariata, ki je bila skoraj gotovo na najnižji stopnički v ameriški knjigotrški prehranjevalni verigi. Ta pa ima – rečeno na splošno in po mojih izkušnjah – nekako naslednje člene oziroma razrede:

a) Amazon; o njem vemo skoraj vse. V zadnjih dvajsetih letih se je ta spletna knjigarna, ki je kasneje postala morda največja spletna trgovina na svetu, prelevila v neobvladljivega mastodonta, ki žre in uničuje vse pred seboj, ne le knjigarne, seveda vse v interesu čim boljše ponudbe za svoje kupce. Amazon je v zadnjem času začel po Ameriki odpirati tudi zidane knjigarne, s katerimi svoje sinergije s spletno prodajo knjig vleče še naprej. Zaradi vsega tega in njegove izjemne pogajalske moči Amazon uvrščam na vrh ameriške knjigotrške verige;

b) Barnes & Noble; slovita in po propadu Bordersa edina velika ameriška knjigarniška veriga, ki ima svoje postojanke v večini največjih ameriških mest in njihovih nakupovalnih centrih (če se le da v obliki samostojne stavbe). Knjigarne te verige so velike in svetle, pogosto v več nadstropjih in z obvezno kavarno Starbucks v svoji ponudbi. Žal tudi te verige kriza ni obšla, čeprav to ni bistveno spremenilo njihovega obnašanja, saj je razporeditev knjig narejena po precej enolični formuli, le malo, vsekakor premalo, je lokalnega prilagajanja glede na posamezno zvezno državo, le redkokatera njihova knjigarna pa nosi last no identiteto knjigarnarjev, ki delajo tam. Zaposleni v povprečju precej slabo poznajo knjige, kar koli jih vprašaš, vtipkajo v računalnik. Ker je edina še delujoča velika ameriška knjigarniška veriga, seveda živi naprej, vendar so njihove knjigarne žal vse bolj brez barve, vonja in okusa. Včasih sem vanje zahajal iz veselja, zdaj predvsem iz navade;

c) neodvisne mestne knjigarne; te pa so seveda povsem druga pesem. Po navadi so v tistih ameriških mestih, tudi manjših, ki omogočajo klasično urbano življenje in imajo relativno zgoščene centre, kjer je možno sproščeno sprehajanje po ulicah (brez avtomobila). Urejene so domačno in imajo prijetno atmosfero, knjige so razporejene previdno, natančno in poznavalsko, promovirajo pomembnost podpiranja lokalne ekonomije, osebje je strokovno usposob ljeno in ustrež ljivo, pogosto imajo prav zares dišečo knjigarno, v kateri se človek med listanjem knjig lahko kar dolgo zasedi. To so knjigarne, ki jih zadnje čase najraje obiskujem.

č) hipermarketi in druge trgovine; glomazni Walmarti pa tudi večje lokalne trgovine s hrano in drugimi pripomočki za dom imajo večinoma tudi v Ameriki nekaj knjižnih polic. Ponudba je seveda precej omejena, skrčena na nekaj velikih hitov, v zadnjem času je bila, denimo, izpostavljena uspešnica Predsednik je pogrešan (The President is Missing), ki sta jo skupaj napisala nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton in pisec kriminalk James Patterson, in pa na linijo žepnih žanrskih knjig. Bralce želijo pritegniti tudi z nizkimi cenami knjig. Ne glede na to, da je ponudba omejena, pa število teh lokacij lahko da določenim knjigam neznanski prodajni pospešek;

d) mešanica knjigarn in antikvariatov; na svojih potovanjih po ZDA sem jih obiskal kar nekaj. Locirane v kakih skladiščnih halah ali pa odročnih nakupovalnih centrih, včasih majhne, včasih tudi velike z nepreglednimi policami starih knjig in avtorskim izborom novitet, so to knjigarne, ki so jih večinoma odprli taki in drugačni samorastniki brez velikih finančnih zalog. Nimajo velikih financ, vendar imajo veliko srce. Zagrizeni so in zato so mnogi od njih uspeli preživeti krizo. Rad brskam po knjigarnah teh tržnih anarhistov in kupim kaj, da podprem njihova prizadevanja in obstoj. Tudi knjigarnar iz Corteza je bil eden od njih.

»Kako vam kaj gre posel?« sem ga vprašal prihod nje jutro, ko sem z izbranimi knjigami prišel k blagajni. Bil je bradat asket z živimi očmi, ki je svoja najboljša leta že pustil za seboj. Bistro me je pogledal.

»Zadnja leta bolj slabo,« je rekel. »Res slabo. Komaj še shajam. Kar nekajkrat sem bil že na tem, da zaprem.«

»Koliko časa pa že imate to knjigarno?«

»Dvajset let bo …« je izračunal. »Veste, vse manj je kupcev. Tudi starejši kupujejo vse manj tiskanih knjig, ker slabo vidijo majhne črke. Na bralnikih si lahko črke povečajo, in čeprav je ne maram, je to izjemna tehnologija. Mladih kupcev pa skoraj nimam. Zame so pomembni turisti, ki pridejo tod mimo.«

»Kako pa pridete do starih knjig?« sem ga vprašal. »Jih odkupujete ali pa vam jih prinesejo?«

»Oboje. Odkupujem zgodovinske knjige o tem območju, ki je pomembno za arheologijo. Preostalo dobim večinoma zastonj. Vendar gre vseeno težko …«

»Boste vztrajali še naprej?«

»Nekaj časa bom še poskušal. Potem bomo pa videli.«

»Naj vam uspe. Srečno,« sem mu zaželel, ko smo se poslavljali.

Amerika je največji knjižni trg na svetu.

Želimo vam lepe počitnice – morda s kako (kupljeno) knjigo v roki.


Povej naprej

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...