Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0

Kraški kruh

Vas Kopriva – njeni kamnolomi in kamnarji
Božidar Premrl
Kraški kruh

Zaradi različnih vzrokov v Buklini spletni knjigarni te knjige ni možno kupiti.
Za več informacij se obrnite na založbo (v kolofonu levo) ali v kako drugo knjigarno.

Založba ZRC, ZRC SAZU
Leto izdaje 2016
ISBN 978-961-254-893-3
Leto izdaje izvirnika 2016
Fotografije Božidar Premrl, ... [et al.]

Tehnične lastnosti
trda vezava
24,5 x 18 cm
432 strani
Tip knjige
strokovna monografija
Kategorije
družbene vede > etnologija in antropologija
biografije in spomini
zgodovina

Povej naprej

Založnik o knjigi

Monografija o vasi Kopriva in sosednjih Brjah na Krasu obravnava raznovrstne vidike kamnarstva in kulture kamna v tem pomembnem kraškem kamnarskem središču in na njegovem vplivnem območju v zadnjih dveh stoletjih. Zemljepisnemu in zgodovinskemu orisu obeh vasi, ki umeščata tamkajšnjo kamnarsko dejavnost v prostor in čas, sledijo opisi krajevne arhitekture in njenih značilnostih ter kamnoseških izdelkov in znamenitosti, s posebno pozornostjo do vklesanih napisov in oseb, o katerih govorijo. Jedro knjige so poglavja o koprivskih kamnolomih in kamnarjih. Pri opisih kamnolomov je poudarek na njihovi zgodovini in tradicionalnih načinih pridobivanja in obdelovanja kamna, poglavja o kamnarjih pa obsegajo delovne življenjepise več kot dvesto kamnolomcev, kamnosekov in drugih kamnarjev iz Koprive ter številnih drugih vasi, ki so delali v Koprivi. Dodani so še opisi izdelkov iz koprivskih kamnov in del koprivskih kamnarjev v drugih krajih Primorske in Slovenije ter obsežen slovar narečnih besed. Monografija je še posebno pomembna, ker vrača imena doslej pretežno anonimnim kamnoseškim dosežkom, ki pa so bistvene in reprezentativne sestavine naše nepremične in premične kulturne dediščine.

Obsežna monografija Božidarja Premrla o vasi Kopriva in sosednjih Brjah na Krasu obravnava raznovrstne vidike kamnarstva in kulture kamna v tem pomembnem kamnarskem središču, ki je zlasti v obdobju po drugi svetovni vojni pritegovalo številne delavce in delavke z Gornjega, Dolnjega in Tržaškega Krasa; poleg tega zajema tudi njegovo vplivno območje, ki je segalo od Primorske do osrednje Slovenije z Ljubljano in tja do Jesenic na Gorenjskem. Z njo avtor nadaljuje serijo člankov in knjig, ki obravnavajo takšno tematiko na območju Primorske od Pivke in Košanske doline prek Brkinov in Kraškega roba do Krasa in Vipavske doline ter postopoma zapolnjujejo vrzeli na tem področju kulturne zgodovine. Tematiko obravnava pretežno iz etnološkega zornega kota, v posameznih poglavjih pa ta vidik dopolnjuje z dognanji in metodami umetnostne zgodovine, zgodovine arhitekture in krajevne zgodovine, z epigrafskimi analizami, v sodelovanju z geologi pa tudi z rezultati in spoznanji te stroke.

Recenzija Bukla

Nova knjiga Božidarja Premrla o premalo znanih in cenjenih kamnoseških in zidarskih mojstrih s Krasa je po monografijah in izčrpnih poglavjih v tematskih zbornikih o delovanju rodovin Pup(p)is, Guštin in drugih njegovo najobsežnejše in najtemeljitejše delo. Vas Kopriva z bližnjimi Brjami je bila s svojimi kamnolomi eno najpomembnejših žarišč te obrti, zato jo avtor predstavlja na več ravneh. Najprej se posveča zgodovini, arhitekturi in kamnoseškim znamenitostim obeh vasi; nato piše o obratovanju in zgodovini njunih kamnolomov; v tretjem sklopu niza zgodbe Ukmarjev, Guličev, Lavrenčičev in drugih razvejenih kamnarskih rodbin iz Koprive in Brij pa tudi mnogih od drugod, ki so delali v njihovih kamnolomih; četrti sklop predstavlja dela iz koprivskih kamnov in izdelke koprivskih kamnarjev – portone in druge sestavine kmečkih domačij, spomenike, nagrobnike, pile, kapelice, zvonike itn. – drugod po Primorski in Sloveniji. Knjiga s takšno zasnovo in vsebino, z raznovrstnim slikovnim gradivom, obsežnim slovarjem narečnih in žargonskih besed in drugimi razlagami na koncu kot svojevrstna tematska enciklopedija velikega dela Primorske daleč presega raven krajevnih monografij.

Iztok Ilich, Bukla 125

© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.

Sorodne knjige

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...