Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0

Vizualna antropologija

Osebne izkušnje in institucionalni vidiki
Vizualna antropologija

Zaradi različnih vzrokov v Buklini spletni knjigarni te knjige ni možno kupiti.
Za več informacij se obrnite na založbo (v kolofonu levo) ali v kako drugo knjigarno.

Založba ZRC, ZRC SAZU
Leto izdaje 2015
ISBN 978-961-254-774-5
Prevod Peter Altshul, Nives Sulič – Dular
Urejanje Monika Kropej Telban, Miha Peče, Nadja Valentinčič Furlan

Tehnične lastnosti
trda vezava
24 x 16,5 cm
363 strani
Tip knjige
zbornik
Kategorije
družbene vede > etnologija in antropologija

Povej naprej

O knjigi

Področje vizualne antropologije in etnografije je že pred časom prešlo fazo formiranja in mnogi akterji, ki so spremljali in soustvarjali zgodovino, se danes ozirajo na svoje delo, ga ponovno presojajo, sistematizirajo, pa tudi iščejo nova vprašanja ali teme za raziskave, ki bi zaokrožile in dopolnile njihov opus. V ta prostor sodi tudi knjiga, v kateri so objavljeni prispevki šestnajstih domačih in tujih antropologov oz. etnologov. Nekateri iščejo širši, oddaljeni pogled na svoje dolgoletno delo, dejavnosti in sodelovanja, drugi obravnavajo ožje teme ali vprašanja, na primer o izobraževalnih modelih in pristopih, o terenskih izkušnjah in metodah, definiciji etnografskega filma in uporabi vizualnega v muzeologiji, ob raziskavah in predstavitvah kulturne dediščine. Knjiga je hkrati tudi poklon Našku Križnarju, spiritusu movensu slovenske vizualne etnografije, ki že več desetletij deluje in ustvarja na tem področju, skrbi za njegov razvoj in uveljavitev doma in v tujini.

Njegovo delo je v knjigi obravnavano iz več vidikov, najprej je umeščeno v širši okvir vizualne antropologije v Sloveniji, nato je posebna pozornost namenjena nekaterim zamejenim sklopom njegovega delovanja, kot so leta v Goriškem muzeju, delu na Koroškem ter sodelovanju s kolegi v regiji. Te prispevke dopolnjujejo bibliografija, izbrana filmografija in intervju, v katerem Naško Križnar poda nekaj lucidnih misli in opažanj o svojem preteklem delovanju – o poteh in stranpoteh etnologa s kamero.

Recenzija Bukla

Zbornik, tako napoveduje že portret na naslovnici, je posvečen sedemdesetletniku Našku Križnarju, utemeljitelju slovenske vizualne antropologije. Prva od urednikov, Križnarjeva učenca in nadaljevalca dela, sta tudi avtorja uvodnih zapisov ter sklepnih razmišljanj o jubilantu. Sicer je nabor avtorjev dvojezične izdaje mednarodno pisan v vseh treh razdelkih – Pogledi na vizualno antropologijo, Slovenska vizualna antropologija in Naško Križnar ter Srečanja. V prvem, v manjšem obsegu pa tudi v tretjem poglavju se vrstijo prispevki Križnarjevih kolegov iz tujine, s katerimi je utrjeval temelje vizualne antropologije. Jedro vsebine pa so vendarle zapisi njegovih predvsem slovenskih sopotnikov ter udeležencev nekaterih terenskih dogodivščin in znamenitih poletnih šol doma, v zamejstvu in drugod, kjer so nastajali Križnarjevi sprva le slikovni, nato tudi z vse boljšimi zvočnimi zapisi opremljeni posnetki za etnologijo pomembnih pojavov in dogodkov.

Iztok Ilich, Bukla 112-113

© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.

Sorodne knjige

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...