Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0

Polje gastronomije

Od racionalizma prek absolutizma do družabnih omrežij
Luka Novak
Polje gastronomije

Zaradi različnih vzrokov v Buklini spletni knjigarni te knjige ni možno kupiti.
Za več informacij se obrnite na založbo (v kolofonu levo) ali v kako drugo knjigarno.

Založba Totaliteta
Leto izdaje 2019
ISBN 978-961-7075-00-7

Tehnične lastnosti
trda vezava
176 strani
Tip knjige
esej
Kategorije
družbene vede
kulinarika, dom in vrt

Povej naprej

Založnik o knjigi

Nova knjiga Luke Novaka Polje gastronomije je hibrid: gre za enega prvih poskusov povezave globalnih gastronomskih fenomenov in njihove vpetosti v družbeno klimo, trende in duhovna gibanja. Na polju se tako povezujejo pojav množične prehrane po obeh svetovnih vojnah, začetek globalne kulinarike po padcu Berlinskega zidu, pojav gastronomskega absolutizma na prelomu tisočletja in vznik sonaravnega prehranjevanja v času milenijcev.

Avtor jih sooča s temeljnimi bivanjskimi vprašanji in pravi: »Knjiga je plod mojih najzgodnejših izkušenj s prvimi obrati hitre prehrane v sedemdesetih letih, kamor sodijo tako prvi McDonald’s na Elizejskih poljanah kot picerija Parma v novo odprtem Ravnikarjevem Maximarketu, pa zatem študentsko navdušenje nad francosko dekadenco in tudi ukvarjanje z izdajanjem kuharskih knjig …«

Recenzija Bukla

Nova knjiga Luke Novaka, pisatelja, založnika in TV-voditelja, je esejistični hibrid, ki ga osredinjajo avtorjeva osnovna zanimanja: gastronomski fenomeni in njihova vpetost v družbeno klimo, trende in duhovna gibanja. Tudi tokrat mu z njemu lastno pronicljivostjo uspe izrisati pomembne distinkcije v polju množične prehrane po obeh svetovnih vojnah, začetek globalne kulinarike po padcu Berlinskega zidu, pojav gastronomskega absolutizma na prelomu tisočletja in vznik sonaravnega prehranjevanja v času milenijcev. O knjigi, ki je v izvirniku izšla v francoščini (Léo Scheer, Pariz 2018), avtor pravi: »Knjiga je plod mojih najzgodnejših izkušenj s prvimi obrati hitre prehrane v sedemdesetih letih, kamor sodijo tako prvi McDonald’s na Elizejskih poljanah kot picerija Parma v novo odprtem Ravnikarjevem Maximarketu, pa zatem študentsko navdušenje nad francosko dekadenco in tudi ukvarjanje z izdajanjem kuharskih knjig …«. In dodaja: »Ne da bi se tega zavedali, gastronomija danes določa našo družbo, definira naše navade, naše sprehode, poti, naša branja in premike, delo in prosti čas. Hrana usmerja naše misli, še več, hrana nas odraža, nas kodificira, odseva naše bivanje in tako postaja naše nezavedno, naša govorica, hrana nas govori, hrana, ki jo jemo, nas izjavlja … Konec je velikih zgodb iz preteklih stoletij, tokrat je tudi postmodernizem zares mrtev, saj je končno zares konec tudi same zgodovine: dobrodošli v gastronomski dobi.«

Renate Rugelj, Bukla 149

© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.

Sorodne knjige

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...