Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(vsak delavnik 9h-16h)
0

Čeprav seveda

Zoran Hočevar
Čeprav seveda
16,90 €

Ta knjiga pri nas ni v prodaji!


Naša spletna stran je namreč tudi informativne narave, podobno kot revija Bukla. Za več informacij o knjigi se obrnite direktno na založbo, ki je knjigo izdala (navedena na levi).

Založba Modrijan
Zbirka Bralec
Leto izdaje 2019
ISBN 978-961-287-115-4
Knjiga je izšla s finančno podporo JAK RS.
Leto izdaje izvirnika 2019
Urejanje Špelca Mrvar

Tehnične lastnosti
mehka vezava
20 x 13 cm
150 g
123 strani
Tip knjige
esej
Kategorije
leposlovje > eseji
slovensko leposlovje

Povej naprej

Založnik o knjigi

Čeprav seveda je psevdoresna razprava oziroma esej – z literarnimi pretenzijami. V njem Hočevar ljudi razdeli na manjšince in večince, na umetnike in ustvarjalce na eni strani in »navaden folk« na drugi, kar je storil že v knjigi z naslovom Tole zdaj (Modrijan, 2018). Vendar ker je to tam opravil, kot zapiše, bolj mimogrede, tu oboje postavi pod precej natančen mikroskop, a kajpada, kot zna, z znatno dozo upesnjenega humorja: »Bržda smo umetniki dejansko nekaj boljšega v primerjavi z ostalim folkom, saj priznajte, ali bi sicer obstajalo na svetu kaj sublimnejšega od pletenke šmarnice na eks.«

Atmosfera spisa je torej podobna kot v Hočevarjevih prejšnjih delih, po vsebini pa knjiga ni »le« esej, kajti v njej je natresenih kar nekaj zgodbic iz življenja ali stvarnih ali izmišljenih umetnikov – pa tudi običajnežev.

Recenzija Bukla

Čeprav seveda je nadaljevanje zadnjega Hočevarjevega romana Tole zdaj, z avtorjevo namero, da dokončno opravi z razmišljanjem o večincih (navaden folk) in manjšincih (umetniki in vse neprodane duše v tem svetu »kšeftarskega kapitalizma«), ki pa pogosto niti niso kaj dosti manj »zagovedni« od prvih. Prvoosebni pripovedovalec, ki je hkrati glavni protagonist in pisateljev alter ego, je nedvomno človek z jasno sliko in pogosto precej radikalnimi predlogi, kako rešiti nastalo situacijo. Narobe naj bi namreč štartali že pred slabimi tristo leti, ko so nekateri učenjaki začeli »zganjat propagando, češ da je v bistvu vsakršno človeče diamant«. Če to ne bi bil Hočevar, bi mu ob modrovanju o prav vsem, od vrtnarjenja, politike do usode človeštva, zlahka pritisnili štampiljko: pametnjakovič in nergač, ker pa si to večkrat navrže sam in ker pametuje na nadvse žmohten in duhovit način (pomislite na Kleča ali Filipčiča), se lahko samo kislo nasmehnemo in ponavadi pridemo do istega zaključka – da smo bolj ali manj v riti. Z drugega zornega kota je roman tudi delo o pisatelju, nekoč slikarju, zdaj skoraj performerju, ki svojo zgodbo ustvarja v živo – pred bralci. Razmiš­lja o sebi, svojem pisateljevanju, nastavlja zgodbo in jo hkrati spodkopava, jamra in besni, ko mu ne gre, vse do: »Tole bi naj bil zaključek?«

Kristina Sluga, Bukla 149

© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.

Sorodne knjige

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...