Založba | samozaložba |
Leto izdaje | 2018 |
ISBN | 978-961-288-716-2 |
Leto izdaje izvirnika | 2018 |
mehka vezava
22 x 14 cm
220 g
156 strani
Tip knjige
kratka proza
Kategorije
leposlovje > kratka proza
slovensko leposlovje
Založnik o knjigi
Čeprav ne more brez vsaj bežno vrinjenih vinjet narave, pa zgodbe Dularjeve niso sentimentalno opevanje prirode, ampak jih, s pridihom spiritualnega, prevevajo doživetja in občutja sodobnega urbanega človeka.
Iz odzivov predbralcev:
Skrajna subtilnost in kot britev ostra misel v istem peresu. Redka kombinacija.
- Andrej
Morda vam bodo zelo všeč, morda jih ne boste marali. Edini odnos, ki do teh zgodb ni možen, je ravnodušnost.
- Nataša
Ti »pogovori« naravnost kličejo po filmski uprizoritvi.
- Rok
Ko sem hlastno prišla do zadnje strani, sem si želela le: »Še!« A stran je bila čisto res zadnja, zato sem začela brati spet od začetka. Tokrat počasi.
- Kristina
Najraje bi si izbrala eno od teh zgodb in avtorico prosila za nadaljevanje.
- Julija
o avtorici
Dr. Mirjam Dular (roj. Galičič) je bila rojena leta 1967 v Kranju. Po doktoratu iz fizike (tema s področja astronomije) na Univerzi v Ljubljani je poleg svoje poklicne poti tudi prevajala poljudna naravoslovna besedila. Več kot desetletje po izdaji avtorske monografije Nebo, premazano z zvezdami, v kateri pronicljivo odgovarja na prek sto vprašanj o planetih, zvezdah in vesolju, prihaja med bralce njena prva zbirka kratkih zgodb, ki govorijo o vsakdanjem življenju. V eni od njih se s citatom spominja rojaka dr. Ivana Tavčarja, čigar povesti – ter črtica kot pripovedna forma – so se je globoko dotaknile že v zgodnjih šolskih letih, posebno zbirka Med gorami, v kateri je odkrivala tudi drobce iz življenj svojih prednikov.
Recenzija Bukla
Avtorica romana je po izobrazbi sicer doktorica fizike – specializirana je za področje astronomije –, a v sebi nosi tudi neprecenljivi čut za opazovanje najmanjših podrobnosti v človeškem vsakdanjiku. Tako kot se s preciznostjo in natančnostjo loteva opazovanja nebesnega svoda in vseh njegovih posebnosti, zna zreti tudi v mali svet malega človeka, ki pa je majhen samo pregovorno. Avtorica mu namreč vdahne veličino prav s svojo sposobnostjo opazovanja detajlov in prefinjenega upodabljanja notranjega sveta protagonistov, vse skupaj pa nato obogati s skrbno izbranimi mislimi. Skupni imenovalec zbirke kratkih zgodb je človeška usoda, zaznamovana z najrazličnejšimi (notranjimi ali zunanjimi) pripetljaji, ki krojijo posameznikovo življenje. Zunanji opazovalec teh življenj bi za marsikatero od njih morda lahko pomislil, kako zelo so preprosta, enolična, morda celo dolgočasna, ali nesmiselna, ali pa ujeta v primež predvidljivosti. A tisti, ki zmore poglobljeno opazovati in predano prisluhniti – običajnemu pogovoru ali pa govorici, ki vre iz notranjega sveta protagonistov posameznih zgodb –, bo nagrajen z globino sporočilnosti in milino modrosti. In prav to daje težo vsem avtoričinim zgodbam, navdahnjenim z življenjem ter polepšanim z vso njegovo barvitostjo.
Vesna Sivec Poljanšek, Bukla 148
© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.