Hitreje ko grem, manj me je
Kjersti Annesdatter SkomsvoldLeto izdaje izvirnika | 2009 |
Prevod | Jana Kocjan |
Urejanje | Julija Uršič |
mehka vezava
20 x 13 cm
150 g
125 strani
Tip knjige
roman
Kategorije
leposlovje > leposlovni roman
norveško leposlovje
Založnik o knjigi
V romanu Hitreje ko grem, manj me je vse poteka v nasprotni smeri od pričakovanega – z izjemo tistega, čemur radi rečemo severnjaški humor, če seveda vemo, da beremo norveško pisateljico. Ostarela Mathea Martinsen je brez družabnih stikov, ne zgodi se ji nič takega, kar pripisujemo hektično naravnanemu življenju, njen edini stik s svetom sta televizijska oddaja s priljubljenim norveškim novinarjem Einarjem Lundejem in obisk trgovine, srčika njenega življenja pa mož ter soočanje s smrtjo. Tudi obupani poskus, ko zbere moči in se odpravi na srečanje v dom za ostarele, da bi našla bližino, se izjalovi.
Vendar ta »nič« še zdaleč ni prazen. Kot rahla, mehka pletenina – in beseda tu ni naključna, pletenje je poleg iskanja rim glavna Mathejina dejavnost – se pred bralcem sestavlja pretresljiva usoda človeka, ki skozi svoj (p)osebni filter izrisuje ne le lastno podobo, ampak tudi ključne stvari, ki zadevajo vsakogar: osamljenost, ljubezen in smrt. Izoliranost, bi lahko sklepali, res pomeni izgubo stika s svetom, obenem pa tudi nekakšno nasprotje temu – kot bi razvijala posebne čute, s katerimi svet lahko dojamemo še preveč jasno. V tem dojemanju so zajete plasti, ki jih pisateljica mojstrsko lovi in prepleta: toplina, odtujenost, žalost in humor.
Roman, skratka, ki je obenem strašen in smešen, njegova tragikomičnost pa zadene v srce.
Recenzija Bukla
Romaneskni prvenec mlade norveške pisateljice, ki je navdušil tako kritike kot bralce, se ukvarja z minevanjem, odhajanjem in umiranjem. Nadvse običajni in predvsem zelo asocialni dnevi ostarele Matheje Martinsen nam kot zanke njenih pletenin nizajo žalostno življenjsko zgodbo osamljene starke. Ob rutinskih odhodih v trgovino, kljub svoji nevidnosti, ob spominih na ljubega moža in bežnih naključnih srečanjih sicer še zmeraj začuti nekaj življenjskega soka, a večino časa preživlja sama v svojem odmaknjenem svetu. Na koncu poti se loti tragikomičnega projekta, v želji, da bi za sabo pustila vsaj kakšno drobno sled, da bi se je nekdo spomnil in si jo zapomnil.
Renate Rugelj, Bukla 112-113
© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.
Sorodne knjige
-
Arjun in dobra kača Kačjeslovno poročilo o šestih tednih abstinence v Indiji 29,90 € Dodaj v košarico