September
Ana Schnabltrda vezava
21,5 x 14,5 cm
440 g
271 strani
Tip knjige
roman
Kategorije
leposlovje > leposlovni roman
slovensko leposlovje
Založnik o knjigi
Najprej je ves Evelinin svet velika družinska hiša z malo prostora. Tam se v stene zažirajo očetove grožnje in agresivni izbruhi. Ko se prizorišče razširi na učilnice in šolske hodnike, v Evelin butajo zbadljivke, ki jih poskuša preglasiti s praznino v želodcu. Medtem ko se navzven iz briljantne deklice razvija v svojeglavo najstnico in samostojno žensko, se v njej dolbejo luknje. Zaupnica – pripovedovalka jih z občutkom odstira. Iz Evelininih spominov, shranjenih telefonskih sporočil, fotografij in dnevniških zapisov izpisuje njeno zgodbo. Tako iz gostega, preciznega jezika nastane pripoved, ki celo na formalni ravni pogosto – tako kot Evelin – okameni, udari, odplava, se skrha in sestavi nazaj. September pa ni le roman o odraščanju in nasilju, temveč tudi o prijateljstvu, ljubezni in pisanju, ki življenje delajo znosno in imajo to moč, da bolečino omilijo in nas odvračajo od tega, da bi jo prizadejali drugim.
O AVTORICI
Ana Schnabl (1985) je pisateljica in publicistka. Piše za različne slovenske medije in The Guardian. Njena zbirka kratkih zgodb Razvezani (2017) je prejela nagrado za najboljši prvenec na slovenskem knjižnem sejmu, sledili sta ji še dve nominaciji in nagrada Eda Budiše na Hrvaškem. Tri leta pozneje je izšel njen prvi roman Mojstrovina (2020), ki so ga bralci doma in v tujini odlično sprejeli – prebil se je tudi v širši izbor za prestižno literarno nagrado Dublin. Njen drugi roman Plima (2022) je bil nominiran za nagrado kresnik. September je njen tretji roman.
Recenzija Bukla
Tretji roman Ane Schnabl (po Mojstrovini in Plimi ter zbirki kratkih zgodb Razvezani), je knjiga o nasilju. O družinskem, družbenem, intimnem nasilju – o nasilju do samega sebe. Zgodovina, sedanjost in prihodnost nasilja. Roman, ki istočasno usklajeno deluje v različnih registrih – tudi jezikovnih – nas popelje skozi odraščanje deklice najstnice-odrasle ženske Evelin, ki se od najmanjšega, ne le malega, sooča z nasiljem v družini. Nasilje sprva poteka po vertikali, a postane tako linearno, da je skoraj nekaj normalnega – intimno in predvsem družbeno sprejemljivega. Da, nasilje je epidemično. Pandemično. Skozi različna življenjska obdobja se Evelin – ali nekaj takega kot svobodna volja sploh obstaja? – grobo odbija od svojih in tujih pričakovanj. Z Evelin, ki ji je odvzeto tudi tisto, kar ji je bilo podarjeno, je Schnabl ustvarila lik, ki mu je moč brati misli, a ta vedno znova uide izpod nadzora – njene rane se preprosto ne celijo. Obenem avtorica natančno zajame duh časa. In, seveda, tudi prostora. Vsi odrasli so živali, ki so se priučile pozabljati, že zelo zgodaj spozna glavna junakinja Septembra. Kako požgati dom, na katerega ves čas dežuje? Mojstrovina.
Boštjan Videmšek, Bukla 182
© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.
Sorodne knjige
- A: Simfonija v besedi appassionato, andantino, amabile, affettuoso, adagio, amaroso 42,00 € Dodaj v košarico