Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0

Gestalt

Milan Dekleva
Gestalt

Zaradi različnih vzrokov v Buklini spletni knjigarni te knjige ni možno kupiti.
Za več informacij se obrnite na založbo (v kolofonu levo) ali v kako drugo knjigarno.

Založba Litera
Zbirka Piramida
Leto izdaje 2017
ISBN 978-961-7018-74-5
Leto izdaje izvirnika 2017
Spremna beseda Milan Vincetič
Urejanje Orlando Uršič

Tehnične lastnosti
trda vezava
19,5 x 14,5 cm
170 g
71 strani
Tip knjige
poezija
Kategorije
leposlovje > poezija
slovensko leposlovje

Povej naprej

O knjigi

Edina determinanta, ki obstaja kljub novodobnim dognanjem (neo) fizikalnih teorij še vedno najbolj izmuzljiva in nepredvidljiva, je čas. A še zdaleč ni več konstanta, torej enosmerni vektor, temveč vse bolj postaja prostor. Ki ga Dekleva poimenuje ustanova.
Ustanova kot bolnišnica. Ustanova kot računalniška korporacija. Ustanova kot mrgolenje mesta ali zgolj lapidarno življenje v glavi. Ustanova kot kafkovski blodnjak pisarn v kadarejevski palači sanj, v katero državljani pisarju Kerimu ubogljivo prinašajo v mape zložene sanje.

Recenzija Bukla

»Videz brezhibnosti ima ustanova zato, / da bi nesmisel absolutnega pos tal / absolutni nesmisel.« Vsaka vrstica vsake pesmi je stališče. Samostoječa pripoved. Manifest. Izjava. Milan Dekleva je intenziven. Neizprosen, natančen, v enem zamahu objame zgodovino, intimno, sedan jost, človeka in sistem s široke perspektive časa. Čas kot naš skupni prostor, seštevek tu in zdaj, ki ima vedno zgodovino in zaledje, detajle in vezje. Poimenuje ga ustanova. Ta je lahko korporacija, gospodarski ali politični sistem. Tudi naš notranji prostor intime ali domiš ljije. Poziva nas k budnosti tega, kar nas določa, uokvirja, nam daje tempo, nas jezi, žalosti. Drama duše, kot sam pravi poeziji, je razpeta med čutom in čustvom, domačnostjo in tujostjo v nas in okoli nas.
»Pesnik z ironičnim naklonom, ki ga pogosto obarva s tonalitetami groteske, tudi sarkazma, vztrajno slači nova cesarjeva oblačila tako sveta kot slehernika,« je v spremeni besedi napisal letos preminuli pesnik Milan Vincetič. Nikakor enostavno, toda nujno branje.

Jedrt Jež Furlan, Bukla 138-139

© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.

Sorodne knjige

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...