Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0

Prispevek k zgodovini radosti

Radka Denemarková
Prispevek k zgodovini radosti

Zaradi različnih vzrokov v Buklini spletni knjigarni te knjige ni možno kupiti.
Za več informacij se obrnite na založbo (v kolofonu levo) ali v kako drugo knjigarno.

Založba KUD Police Dubove, Zveza Modro-bela ptica
Zbirka Eho
Leto izdaje 2016
ISBN 978-961-93732-5-5
Naslov izvirnika Příspěvek k dějinám radosti
Prevod Tatjana Jamnik

Tehnične lastnosti
mehka vezava
20 x 13 cm
346 strani
Tip knjige
roman
Kategorije
leposlovje
češko leposlovje

Povej naprej

Založnik o knjigi

Praga, 21. stoletje. Na podstrešju vile na obrobju mesta najdejo truplo bogatega podjetnika. Čeprav kaže, da si je sedemdesetletnik sodil sam, Policist sumi, da gre za umor. Podrobna preiskava je kajpada tudi prikladen izgovor za obiskovanje privlačne mlade Vdove. Sledi Policista privedejo v oranžno hišo pod Petřínom, kjer počasi razkriva skrivnost njenih treh stanovalk. Izobražene svetovljanke so pri opravljanju naloge, ki so si jo zadale tik po drugi svetovni vojni, očitno prestopile meje zakona. Policist je v precepu: mar namen, naj bo še tako plemenit, res lahko posvečuje sredstvo?

V romanu Prispevek k zgodovini radosti, ki se bere kot napet detektivski triler z elementi romana noir, nas Radka Denemarková ponovno spodbuja k premisleku o človekovem stanju in koreninah zla. V pripoved je mojstrsko vtkala tudi mnoge druge tematske votke, ki jih je zaznala skozi pretanjeno analizo našega časa.

Eden najbolj perečih globalnih problemov v 21. stoletju je položaj žensk. Polovica človeštva je prikrajšana za enake pravice, obravnavana kot manjvredna, omalovaževana. O telesih žensk odločajo moški (očetje, bratje, možje, nadrejeni, oblastniki …), po drugi strani pa ta sistem dominacije in podrejenosti, kot opozarja avtorica, neredko pomagajo vzdrževati prav ženske same. Človek je kot družbeno bitje ujet v ustaljene vzorce razmišljanja in dodeljene družbene vloge. A tu je tudi spomin telesa, ki ne vara; vanj se od ranega otroštva vtiskajo tako pozitivne kot negativne izkušnje, ki skozi nezavedno usmerjajo posameznikovo usodo.

Ljudje smo si tako podobni, a hkrati tako daleč. Poplava informacij prek sodobnih medijev nas navdaja z občutkom globalne vseprisotnosti, toda ali zmoremo v resnici dojeti razsežnosti tragedij, ki se dogajajo po svetu? Ali znamo slišati, kaj govorijo glasovi trpečih in razžaljenih? Kako zaustaviti val nasilja? Kako doseči nujne spremembe? Kaj smo sami pripravljeni storiti za to, da bi bil svet znosnejši? Bo človeštvo zmožno preseči zidove v glavah, ki si jih je sezidalo z državami in religijami?

Prispevek k zgodovini radosti verno odslikava brezup, s katerim se soočamo v sodobnem svetu. In opominja, da v še tako temni noči lahko zasveti luč.


Sorodne knjige

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...