Božji pastir
Tessa AfsharZaložba | Družina |
Leto izdaje | 2024 |
ISBN | 978-961-04-1106-2 |
Naslov izvirnika | The Peasant King |
Leto izdaje izvirnika | 2023 |
Prevod | Irena Modrijan |
mehka vezava
21 x 14 cm
400 g
310 strani
Tip knjige
roman
Kategorije
leposlovje > zgodovinski roman
religija > krščanstvo
ameriško leposlovje
Založnik o knjigi
V enajstem romanu Tesse Afshar se prihodnost Perzijskega cesarstva znajde v rokah povsem običajnega dekleta.
Ko ugrabijo njuno mater Keren, glavno pisarko perzijskega kralja, Jemma in Zarina tvegata drzno reševalno akcijo, da se pritihotapita na sovražnikovo ozemlje. Med begom čez nevarne gorske prelaze je njuno preživetje odvisno od skrivnostnega princa Ašerja, ki sta ga osvobodili iz zapora. Ašer slovi kot najboljši izdelovalec orožja na Vzhodu; čeprav je kraljevske krvi, se je moral sam izvleči iz revščine ter se do svojega uspeha dokopati s trdim delom. Zdaj pa ga mora Jemma prepričati, da tvega vse, za kar je garal, zaradi višjega cilja, v katerega sam niti ne verjame zares. Prihodnost Perzijskega cesarstva in morda tudi judovskega ljudstva se tako znajde v rokah povsem običajnega dekleta …
Iz knjige
»Daniel je imel prav,« je nekoč Ašer rekel Keren med večerjo. Keren je odložila žlico. »Po navadi res ima prav. O čem točno pa govoriš?«
»Nekoč mi je rekel, da je za izpolnitev vsake Božje obljube potrebno nešteto čudežev. Nešteto mož in žena, ki so pokorni Bogu, da bi se lahko njegova volja uveljavila na zemlji. V zadnjih nekaj mesecih sem na lastne oči videl, kako zapleteni so Božji načrti na tej zemlji. Videl sem njegovo veličastvo na delu, ko prepleta na tisoče različnih niti. Vsak izmed nas je bil drobna nit v njegovih rokah. Sami zase smo nepomembni, a vseeno je po nas deloval in izkazal svojo slavo.«
O avtorici
Tessa Afshar se je rodila v Iranu v muslimanski družini. Ko so se njeni starši ločili, se je pri štirinajstih letih preselila v Anglijo. Študij je nadaljevala v ZDA, ki so kasneje postale tudi njen dom. Pri dvajsetih se je spreobrnila v krščanstvo in študirala teologijo. Svoje znanje zdaj uporablja kot voditeljica bibličnih skupin za ženske. V slovenščini so že izšli njeni romani Dragulj v pesku, Na polju milosti, Zaklad rubinov, Pravi zaklad, Kraj tišine, Kruh močnih, Tatica iz Korinta, Hči Rima, Nilski dragulj in Skriti princ.
Recenzija Bukla
Tessa Afshar (Dragulj v pesku, Na polju milosti, Tatica iz Korinta, Hči Rima, Nilski dragulj, Skriti princ …) je ameriška pisateljica iranskih korenin, teologinja in voditeljica ženskih bibličnih skupin. Piše romane biblijske fikcije. Zanje je bila večkrat nagrajena, bralci in kritiki pa se strinjajo, da je ena najprepričljivejših v tej zvrsti. Božji pastir je umeščen v čas vzpona kralja Kira, zgodba romana pa je nadaljevanje Skritega princa (brati ju je mogoče drugega za drugim ali pa neodvisno). V tem romanu se Jemma in Zarina sredi vojne vihre prebijeta na sovražno ozemlje, da bi rešili Jemmino mater, glavno pisarko perzijskega kralja. Po kraljevem ukazu je bila poslana na skrivno nalogo, toda na poti so jo ugrabili za talko. Mladenki spotoma iz zapora osvobodita princa Ašerja, s katerim ravnajo, kot da ni kraljeve krvi, ker je princ obubožanega judovskega plemena. Hitra, napeta akcijska zgodba, ki ne popusti tempa vse do konca, je polna preobratov, pasti, smrtnih nevarnosti, spletk in bojev. Sredi nasilja pa se rodi velika ljubezen ... Posebnost romana so močni, bistri, zvesti in pogumni ženski liki, s srcem, ki nežno ljubi in neomajno verjame v božji načrt, v katerem ima vsakdo svoje mesto. V ozadju romana je spoznanje, da mora mnogo mož in žena hoditi v pokornosti, preden se uresniči najmanjši božji cilj. Poglavja se začenjajo z inspirativnimi biblijskimi citati, besedilo pa je pretkano s humorjem in podrobnostmi, ki s filmsko nazornostjo izrisujejo biblični čas.
Maja Črepinšek, Bukla 182
© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.