Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0

Človek o psu – pes o človeku

Človek o psu – pes o človeku

Zaradi različnih vzrokov v Buklini spletni knjigarni te knjige ni možno kupiti.
Za več informacij se obrnite na založbo (v kolofonu levo) ali v kako drugo knjigarno.

Založba Jasa
Zbirka Onežimo svet
Leto izdaje 2016
ISBN 978-961-93578-3-5
Leto izdaje izvirnika 2016
Urejanje Anej Sam

Tehnične lastnosti
trda vezava
24,5 x 25,5 cm
1.190 g
240 strani
Tip knjige
zbornik
Kategorije
naravoslovje
kulinarika, dom in vrt
leposlovje

Povej naprej

Založnik o knjigi

O Lepoti nihče ne more toliko povedati, kolikor Lepota sama – isto je z dobro knjigo. Treba jo je vzeti v roke … Zato tudi o tej naši knjigi zapisujemo samo dejstva.

Knjiga o celovitem prežemanju človek-pes začne z ganljivimi primeri iz novejše zgodovine, ki so torej dokumentirani, o potrebi psa, da skrbi za človeškega prijatelja (pes je v vojnem viharju prehodijo 500 km in našel gospodarja; pes je hodil vsak dan, ob isti uri, in tako štirinajst let, do smrti, na železniško postajo čakat človeškega prijatelja; pes iz ognja rešil otroka …). V istem poglavju so enako ganljivi primeri iz zgodovine, ki zvenijo mitično, lahko pa bi, če jih primerjamo z dokumentiranimi, bili resnični. Umetniške stvaritve – literarna in likovna dela od antike do naših časov – ki jih vsebuje to poglavje, pričajo o čudežnem prepletanju človeka in psa.

Že to poglavje – urednik ga je poimenoval: Dramatično-resnično-mitično-večno – je organska celota, ki jo prvič srečujemo v obravnavi odnosa človek-pes.

V drugem poglavju – Bitnogled stroke – so o prežemanju človeka in psa govorili strokovnjaki; povedali so vse, kar je treba vedeti, s preprostim, vsem dojemljivim besednjakom. Tudi temu poglavju, ki v osnovi ni nič novega, smo s posebnim uredniškim pristopom zagotovili originalnost: K sodelovanju smo povabili strokovnjake, ki nimajo interesnih motivov za določene razlage odnosa človek-pes. Njihove strokovne razlage pa osvetljujejo do sedaj zamegljene dele tega področja, zaradi česar bo nekatere nedotakljive avtoritete doletel glavobol.

Posebej pretresljivo in očiščujoče je poglavje Sij in beda odnosa človek-pes. V polni jasnosti so pokazani visoki moralni liki in obrezdušeni razkrojevalci človečnosti na tem področju; krvavenje redkih posameznikov, da bi nam vsem bilo lepše in vlačugarski triki države ter razvpitih »živalovarstvenikov«; posamezniki (z imeni in priimki), ki so zmožni preseliti se v bitje psa in živeti njegovo usodo, in družbeni odličniki, ki pošastno zlorabljajo ta čista bitja.

Opogumljajoče in povsem originalno je poglavje Sveti smisel posvajanja. Objavljamo pričevanja 22 posvojiteljev zavrženih psov, torej tistih, ki so bili obsojeni na umiranje na obroke. Posvojitelji so znane osebnosti in »navadni« ljudje, pričevanja pa so dramatična in onežujoča.

Poglavje Drobtinice svojskosti prinaša odzive avtorja na stanja, v katerih se vsake nekaj časa znajde nešteto psov s svojim človeškim prijateljem. Gre pa za stanja, ki jih večina ima za običajna, redek posameznik, ki se je zmožen vživeti v bitje psa in začutiti tisto, kar čuti pes, pa zaznamuje bolečo krivico, napačen akord v harmoniji sfer. Vsi zadovoljni, le pes in ta redki opazovalec pa krvavita. Tudi to poglavje je povsem nov pristop v obravnavi odnosa človek-pes.

V poglavju Svetovni oder resnice smo objavili lepe misli, večne resnice o prežemanju človeka in psa.

Zadnje poglavje Gospod in pes (naslov je izposojen od Thomasa Manna) s številnimi fotografijami znanih osebnosti s psom, časti na svojstven način plemenitečo blagost prežemanja človeka in psa. Enost vseobstoječega.


***

Avtorji (tisti, ki so pisali knjigo in tisti, ki so posodili stvaritve; znani in neznani – po vrstnem redu): Anej Sam, Marko Marulić, Ivan Cankar, Viktor Hugo, Neža Maurer, Vinko Möderndorfer, Benjamin Gracer, Pero Kvesić, Reymont St. Vladislav, Lord Bayron, dr. Maksimilijana Marinšek, prof. dr. Erik Tetičkovič, prof. dr. Zlatko Pavlica, mag. Mojca Bandur Križanec, dr. Zalka Drglin, prof. dr. Božidar Debenjak, Sebastjana Klepec, Tanja Ribič, Franci Škrinjar, Vera Bobič, Silva Jamnik, Maja Štefanec, Tina Potočnik, Toni Kapušin, Petra Kek, Violeta Tomič, Simona Vodopivec, Zvezdana Mlakar, Violeta Smakaj, Nuša Skala, Vildana Kralj, Nataša Smolič, Karmen Sušnik, Dušan Polanec, Eneja Anamarija Sparowitz, Martina Marušič.

Knjiga je formata 24 x 25, obsega 240 strani, tiskana je barvno na 135 gramskem umetniškem papirju, vezana s šivanjem in trdimi platnicami.

Recenzija Bukla

»Bil je gospod, njegovi psi so ga silno ljubili.« »Kosmatincem je vseeno, če ste revni ali bogati, majhni ali veliki, mladi ali stari. Vseeno jim je, če niste pametni, popularni, dobri šaljivci, atleti ali prijetnega videza. Vašemu psu ste v vsakem primeru najboljši, najpametnejši, najbolj prijazen človek na svetu. Vi ste njegov prijatelj in zaščitnik.« Dve izmed številnih ne samo prijaznih misli, ampak globokih resnic, ki jih boste našli na straneh te knjige. Kar zajetno branje, ki je kot kolaž iz besedil in fotografij različnih avtorjev, vsebuje sedem obsežnejših razdelkov, pod katerimi mrgoli množica manjših; v vseh pa je glavni junak (omen est nomen) pes. Pes, kot ga vidijo in poznajo veterinarji, terapevti, psihologi, zdravniki nevrologi; pes, zvesti spremljevalec pesnikov, pisateljev, slikarjev, politikov, državnikov; pes, reševalec nesrečnikov in obupancev; pes prijatelj na sprehodu; pes, tovariš ob knjigi in domačem ognjišču … Bralca pritegnejo besedila znanih pisateljev, med katerimi so Ivan Cankar, Victor Hugo, Neža Maurer, ali pa iz zapisov strokovnjakov izve o neštetih zdravilnih sposobnostih psov, kot denimo, da vplivajo na znižanje krvnega tlaka, lahko napovejo epileptični napad, zavohajo tumorske mase … Zanimiva bera strokovno podkovanih piscev nam v izrazito poljudnem jeziku razloži marsikatero neznanko ali navrže pametni nasvet o ravnanju z našimi pasjimi prijatelji. Prav gotovo pa vas bodo najbolj prevzele tiste povsem navadne štorije od tu in tam, ki jih je svet poln, le preveč redko jih opazimo. Te vsakdanje zgodbe so nekatere zelo osebne in ganljive, druge komaj verjetne, spet tretje vesele ali pa zares tragične. Avtorice tega članka se je s svojo preprostostjo in blagohotnostjo dotaknila tale z naslovom Policijski upokojenec – prijeten družabnik. V knjigo jo je prispeval dr. Božidar Debenjak, nekdanji profesor na ljubljanski Filozofski fakulteti. Policijski upokojenec je bil njegov nemški ovčar Oniks, ki sta ga z ženo po smrti svojega prejšnjega štirinožnega ljubljenca našla v pasjem zavetišču v Podutiku. Kot policijski pes je Oniks doživel dva velika pretresa, najprej je odšel njegov vodnik, naslednji pa ga je s kaznovanjem hotel prevzgojiti v bolj hudo zverino. In tu se začenja njegova drama. Oniks se je zaradi takega ravnanja novega gospodarja z njim hotel do smrti izstradati. No, na srečo mu to ni uspelo. Postal je prav prijeten član Debenjakove družine, profesorja je, če ni šlo drugače, kdaj pa kdaj spremljal tudi na predavanja, in se tam, kot je profesor povedal v tej zgodbi, zelo dostojno vedel. Včasih pa je menda, si kar mislim, kako ga je bil vesel marsikateri nervoznež, prijazno umirjal celo razgreto ozračje na izpitih.
Knjig o psih, tujih in domačih avtorjev, je na tone, se strinjam, toda tale si zasluži, da jo odprete, če vse drugo že veste ali vas ne zanima, zaradi prisrčnosti in topline, ki nam vsem, psom in ljudem, vedno dobro dene.

Alenka Juvan, Bukla 118-119

© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.

Sorodne knjige

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...