Založba | Mohorjeva Celovec |
Leto izdaje | 2021 |
ISBN | 978-3-7086-1165-5 |
trda vezava
23,5 x 16,5 cm
480 g
174 strani
Tip knjige
roman
Kategorije
otroško in mladinsko > od 13 let dalje > mladinsko leposlovje
leposlovje
slovensko leposlovje
Založnik o knjigi
Zgodba o slepi Sari, o njenih mladostnih hrepenenjih in željah, je napisana tankočutno, iskrivo in privlačno, da knjigo le stežka odložiš, dokler ne prideš do zadnje strani. Videčemu bralcu široko odpira vrata v svet teme. A tam so, presenetljivo, povsem običajne človeške želje: biti slišan, razumljen, sprejet, ljubljen.
Ob zgodbi se je mogoče zazreti tudi v ogledalo. In ne nazadnje ostanejo vprašanja: Me taka zgodba navduši, pretrese ali spravi v solze? Lahko zaradi nje stopim korak naproti osebam z okvaro vida? Zmorem začutiti stisko in radost bližnjega? Ali je v mojem življenju več svetlobe ali teme?
Knjigo iz srca priporočam v branje tako mladostnikom kot odraslim, videčim in ljudem z okvaro vida. In želim, da se vas dotakne.
Mihaela Kavčič
Recenzija Bukla
Avtorica romana prvenca je sama od rojstva slepa, a je kljub temu po študiju defektologije svoje znanje še nadgrajevala in dosegla velike uspehe tudi na področju poučevanja slepih in slabovidnih otrok ter pri izvajanja programov osebnostne in duhovne rasti. Bila je izbrana tudi za Slovenko leta 2014. Njena pretresljiva, a ne tudi sentimentalna pripoved o slepem dekletu Sari in trdih preizkušnjah, skozi katere se je morala prebiti, da je ostala skupaj z izbrancem Matjažem, je v celoti izmišljena, podobnost z nastopajočimi osebami in dogodki pa so zgolj naključne. Tako zatrjuje avtorica, vendar si ni mogoče predstavljati, da bi mogel kdor koli, ki ne vidi – Sonja Pungertnik to oznako raje uporablja kot bolj dokončno usodno slepoto – tako prepričljivo in doživeto opisati stiske in dvome, omahovanje in skoraj že obup, če ne bi bile tudi del njenih izkušenj med odraščanjem. Gre za srečevanja z nerazumevanjem in predsodki, pa tudi z zlobo in škodoželjnostjo ljudi, ki se imajo za dobre in »normalne«, kot Matjaževa starša, v resnici pa ju bolj kot dobro mladega para skrbi, kaj bodo rekli drugi, ker si njun edinec uničuje življenje z »nenormalnim«, »pohabljenim« dekletom. Zgodba se izteče v srečen konec, ki pa ni samoumeven in bralca še lep čas ne pusti ravnodušnega.
Iztok Ilich, Bukla 162
© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.
Sorodne knjige
-
Reformatorji v stripu ali kako smo Slovenci dobili prvo res dooooolgo knjigo (in eno krajšo, ki je opisala, kako pišemo) 15,75 € Dodaj v košarico