Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0

Simboli v Plečnikovi arhitekturi

Ljubljana 1921-1957
Andrej Hrausky
Simboli v Plečnikovi arhitekturi

Zaradi različnih vzrokov v Buklini spletni knjigarni te knjige ni možno kupiti.
Za več informacij se obrnite na založbo (v kolofonu levo) ali v kako drugo knjigarno.

Založba Lili in Roza
Leto izdaje 2017
ISBN 978-961-285-468-3
Urejanje Peter Povh

Tehnične lastnosti
trda vezava
19,5 x 20 cm
530 g
141 strani
Tip knjige
strokovna monografija
Kategorije
umetnost > arhitektura

Povej naprej

Založnik o knjigi

Arhitekt, arhitekturni kritik in dober poznavalec Plečnikovega dela Andrej Hrausky, nam s svojo novo knjigo Simboli v Plečnikovi arhitekturi odpira nov, doslej bolj kot ne spregledan pogled na delo najpomembnejšega slovenskega arhitekta.

Gre za svet simbolov, ki jih je mojster zavestno uporabljal pri svojem graditeljskem snovanju, še posebej v svojem ljubljanskem, »klasičnem« obdobju, to je v času svojega bivanja in ustvarjanja v Ljubljani, od leta 1921 pa do svoje smrti 1957.

Avtor v knjigi sistematično in v času razvršča, opiše in razlaga posamezne arhitekturne spomenike in njihove simbolne elemente. Ti nam sporočajo predvsem mojstrovo zavedanje o svoji končnosti in minljivosti, ki bi jo rad presegel ravno preko arhitekture.

Knjiga nam s fotografijami vseh v besedilu omenjenih del ponuja vpogled v svet simbolov, ki nas spremljajo v vsakdanjem življenju, a jih po navadi, vsaj zavestno, ne opazimo.

Ob izidu te knjige je pomembno tudi dejstvo, da je knjiga Simboli v Plečnikovi arhitekturi, prvo delo, ki se po skoraj desetih letih premora znova loteva bogate mojstrove arhitekturne zapuščine.

Recenzija Bukla

Arhitekt in publicist Andrej Hrausky (1951), je odličen poznavalec Plečnikovega dela, saj je o njem v soavtorstvu napisal že tri knjige, in sicer Plečnikova Ljubljana, Plečnikova Slovenija in Plečnik v tujini (ob tem je izšla tudi soavtorska monografija Jože Plečnik: Dunaj – Praga – Ljubljana). Sedaj se je odločil še za samostojno knjigo o našem največjem arhitektu. V njej se je posvetil Plečnikovemu zrelemu opusu, ki ga je ta zastavil ob vrnitvi v Ljubljano po koncu prve svetovne vojne, s svojimi takratnimi deli pa je skušal ustvariti ne samo nesmrtno arhitekturo, temveč je skušal vanjo premišljeno vgraditi različne simbole, ki jih je združeval v umetelne celote ter prava mojstrova sporočila sodobnikom in prihodnjim rodovom. Hrausky nas v tej domišljeno oblikovani knjigi popelje od Kongresnega trga, ki ga je Plečnik želel preob likovati v »monumentalno izhodišče ljubljanskega urbanizma«, prek parka Zvezda, Plečnikove gimnazije, Vegove ceste, Napoleonovega spomenika, NUK-a, Križank, Zoisove ceste, Levstikovega trga, Rimskega zidu, Trnovskega pristana in mostu ter Čevljarskega mostu, Tromostovje, Tržnic, Zapornic, Peglezna, Trgovinske zbornice, Vzajemne zavarovalnice pa vse do Žal in Cerkve sv. Mihaela na Barju, kjer s prikazom mnogih detajlov ubranih v celoto, pokaže, kako je bila vsaka Plečnikova arhitekturna odločitev del njegove, sedaj pa tudi naše arhitekturne zgodbe. Knjiga o detajlih in celoti ulic, stavb in mostov ki se spenjajo v podobo današnje Ljubljane.

Samo Rugelj, Bukla 131

© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.

Sorodne knjige

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...