Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0

Od ljudskega glasbila do koncertnega inštrumenta

Darja Korez-Korenčan
Od ljudskega glasbila do koncertnega inštrumenta

Zaradi različnih vzrokov v Buklini spletni knjigarni te knjige ni možno kupiti.
Za več informacij se obrnite na založbo (v kolofonu levo) ali v kako drugo knjigarno.

Založba Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti
Leto izdaje 2015
ISBN 978-961-6819-89-3

Tehnične lastnosti
trda vezava
23 x 16 cm
510 g
140 strani
Tip knjige
dokumentarna literatura
Kategorije
umetnost > glasba

Povej naprej

O knjigi

Darja Korez Korenčan je prva, ki se je pri nas sploh lotila te tematike, čeprav je ustna harmonika ali orglice, kot ji pravimo, močno razširjeno glasbilo, ki nastopa v različnih glasbenih zvrsteh. »Pred dvema letoma sem se kot novinarka in urednica TV Slovenija udeležila mednarodnega festivala ustne harmonike v nemškem Trossingenu. Tam je nastopila tudi naša zasedba Sorarmonica, hkrati pa sem imela na tem festivalu možnost spoznati številne izvajalce z vseh koncev sveta. Vse bolj sem ugotavljala, da je ustna harmonika lahko celo koncertni inštrument, na katerega je mogoče igrati prav vse zvrsti, od ljudske glasbe do klasike, bluesa, jazza in celo rocka,« pravi avtorica, ki je temeljito raziskala ter na 140 straneh knjige zbrala podatke in zapise o uporabi ustne harmonike pri nas.
V knjigi avtorica predstavi kratko zgodovino ustne harmonike, njen razvoj, delovanje in vrste, ki jih danes najdemo na trgu, nato pa se posveti zbiranju in urejanju materiala, ki priča o uporabi ustne harmonike pri nas. Tako predstavi festival v Mokronogu, srečanja orgličarjev in seminarje v Begunjah na Gorenjskem in povezanost tega inštrumenta z družino Avsenik, Blues harp festival in najbolj znane glasbenike, ki igrajo ustno harmoniko, od Vladimirja Horvata, edinega akademskega glasbneika, ki igra ustno harmoniko v različnih zasedbah, do Tomaža Domiclja, ki jo uporablja v popularni glasbi. V knjigi so predstavljene tudi različne glasbene zvrsti, ki jih igrajo izvajalci na ustni harmoniki. Gre za prvo knjigo, v kateri je zbrana tudi vrsta zapisov in spominov različnih glasbenikov in ljubiteljev ustne harmonike na ta inštrument.

Recenzija Bukla

Avtorica, sicer ustvarjalka kulturnih oddaj na TV Slovenija, nam predstavlja ustno harmoniko oziroma orglice, ki jih sicer poznamo vsi, bolj malo pa vemo o njih. V knjigi nam najprej pove nekaj o zgodovini in zgradbi ustne harmonike ter jo umesti v slovenski prostor, kjer je že od nekdaj priljubljeno ljudsko glasbilo, našla pa je tudi pot v akademski svet. Predstavi nam kroniko festivala (ah) TE ORGLICE, ki se je v letih 1991 in 1992 odvijal v Trebnjem, po večletnem odmoru pa je od leta 2002 našel svoje mesto v Mokronogu. Vodja festivala je Stane Peček, na njem pa so sodelovali že številni solisti in skupine. Zbranih je tudi nekaj zapisov glasbenikov in ljubiteljev iz jubilejnega biltena ter povzetkov koncertov in nastopov. Del knjige je posvečen tudi vlogi Avsenikovih – KUD bratov Avsenik namreč organizira mednarodno srečanje orgličarjev. Predstavljeni so še nekateri pomembnejši glasbeni ustvarjalci in izvajalci na ustni harmoniki. To je prva knjiga o tem inštrumentu, ki presega ljubiteljsko raven.

Klara Jarc, Bukla 118-119

© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.

Sorodne knjige

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...