Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0

Celje v plamenih revolucije

Revolucionarno nasilje v Celju v prvih povojnih letih
Milko Mikola
Celje v plamenih revolucije

Zaradi različnih vzrokov v Buklini spletni knjigarni te knjige ni možno kupiti.
Za več informacij se obrnite na založbo (v kolofonu levo) ali v kako drugo knjigarno.

Založba Celjska Mohorjeva družba
Leto izdaje 2015
ISBN 978-961-278-225-2
Urejanje Alenka Veber

Tehnične lastnosti
mehka vezava
25 x 16,5 cm
390 g
200 strani
Tip knjige
zgodovina
Kategorije
zgodovina > 20. stoletje

Povej naprej

O knjigi

Celje spada med tista slovenska mesta, ki jih je komunistično revolucionarno nasilje najmočneje prizadelo in ga hkrati tudi za vedno močno zaznamovalo. Celjski zgodovinarji, ki so o povojni zgodovini Celja pisali v času komunističnega režima, tega nasilja sploh niso omenjali, kot da ga sploh nikoli ni bilo, kar velja tudi za tedanjega najvidnejšega celjskega zgodovinarja Janka Orožna.

V njegovem obsežnem delu Oris sodobne zgodovine Celja in okolice 1941– 1979, ki je izšlo leta 1980, o nasilju komunistične revolucionarne oblasti v Celju ni zapisane niti besedice. Orožna nekoliko opravičuje dejstvo, da tudi če bi o njem hotel pisati, mu tedanja oblast tega ne bi dovolila objaviti. Kot namreč lahko ugotovimo iz dokumenta Občinskega komiteja ZKS Celje z dne 2. aprila 1976, ki nosi naslov Pripombe k gradivu, ki nam ga je posredoval tov. prof. Orožen (hrani ga Zgodovinski arhiv Celje), je Občinski komite ZKS Celje Orožnovo delo pri pripravljanju te knjige sproti spremljal in preverjal, da ne bi bilo v njej zapisanega česa takšnega, kar bi partiji ne ustrezalo.

Recenzija Bukla

Z novim političnim sistemom, ki je Slovenijo v okviru Jugoslavije sicer vzpostavil kot republiko, so takoj po drugi svetovni vojni prišle tudi krvave ideološke čistke, uperjene predvsem proti meščanstvu, družinskemu podjetništvu in nemški manjšini. Poleg domobrancev so bili med žrtvami tudi številni civilisti. Knjiga sledi urad nim dokumentom in pričevanjem s celjskega območja ter osvetli tri vidike: taborišči Teharje in Petriček, nasilne razlastitve premoženja ter politične sodne procese proti kmetom, trgovcem, industrialcem, obrt nikom in duhovnikom. Razvidno je predvsem to, da novi oblastniki niso vedeli, do kod naj s poboji gredo – kdaj je preveč in kaj je premalo, zato so odločitve na koncu sprejemali posamezni odločevalci glede na trenutno prepričanje. Knjiga je nastala predvsem z željo in potrebo popraviti krivico, ki je bila storjena mestu Celju, saj je bil ta madež revolucije v zgodovinskih knjigah bolj ali manj zamolčan.

Žiga Valetič, Bukla 118-119

© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.

Sorodne knjige

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...