Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0

V Brucku taborišču 1915-1918

2015: ob stoletnici dogajanja
Vili Prinčič
V Brucku taborišču 1915-1918

Zaradi različnih vzrokov v Buklini spletni knjigarni te knjige ni možno kupiti.
Za več informacij se obrnite na založbo (v kolofonu levo) ali v kako drugo knjigarno.

Založba Založništvo tržaškega tiska
Zbirka Iz domačega panja
Leto izdaje 2015
ISBN 978-88-7174-180-2
Prevod Ivan Lukan, Nadja Paulin Cussigh, Kazimira Pavlin
Predgovor Petra Svoljšak

Tehnične lastnosti
mehka vezava
240 strani
Tip knjige
dokumentarna literatura
Kategorije
zgodovina > 20. stoletje

Povej naprej

O knjigi

Pričujoča knjiga se posveča beguncem, ki so na begunsko pot stopili, ker sta pred vrati njihovih domov dve tedanji evropski velesili prekrižali orožje, ne ozirajoč se na usodo malega človeka. Avstro-Ogrska je k reševanju begunske problematike pristopila med drugim tudi z vzpostavitvijo begunskih taborišč, učinkovite in tehnično dobro načrtovane organizacije, ki pa zaradi vojnih gospodarskih razmer ni zmogla reševati begunske problematike na za begunce pozitiven in blagodejen način.
V knjigi so tako razkrite podrobnosti begunskega življenja v taboriščih, ki jih doslej javnost, ne strokovna ne ljubiteljska ni poznala, tudi zato ne, ker se doslej vanjo ni nihče tako poglobil, kot avtor knjige. Preplet različnih gradiv, ki jih je v preteklih desetletjih avtor zbral, v knjigi združuje v edinstveno celoto, kot so bila edinstvena za tedanji čas begunska taborišča, ki so v desetletjih, ki so sledila koncu prve svetovne vojne, dobila povsem nove in uničujoče dimenzije.Kot moremo spoznati iz knjige o "slovenskem" taborišču Bruck na Litvi, je bil tedanji namen human v okvirih zmožnosti, ki jih je imela tedanja Avstro-Ogrska na razpolago, da je iz območja vojne nadzorovano umaknila več tisoč Slovenk in Slovencev, Furlanov in Italijanov, ter jim nudila skromno, s pomanjkanjem in odrekanjem, a vendarle z osnovnimi potrebščinami preskrbljeno vojno življenje.
Vili Prinčič že nekaj desetletij trka na vest našega vedenja in znanja z velikim bogastvom osebnih zgodb, pričevanj, spominov in zapiskov, iz vojnega in begunskega življenja, ker je znal izkoristiti čas, svoje odlično poznavanje zgodovine in veliko sposobnost spoštljivega poslušanja sogovornika, da mu je ta zaupal svoje osebne, intimne zgodbe, doživljaje in doživljanja viharnega vojnega časa.
Knjiga prihaja med bralstvo v času, ko svet pretresajo nove podobe o beguncih, ko na vrata naših meja, domov in vesti ponovno trkajo zbegani pogledi malih otrok, zaskrbljenih mater, po boljšem in predvsem varnejšem življenju željnih mož. Morda nam bo knjiga podala kakšen odgovor, morda nas bo opomnila, da begunci niso novost sedanjega časa, temveč najbolj žalostna in pretresljiva podoba nedolžnosti, ki umira v vsaki vojni.

Recenzija Bukla

Goričan Vili Prinčič, avtor knjig o bratih Rusjan in aleksandrinkah ter številnih zapisov o športnem in kulturnem življenju Slovencev v Italiji, se veliko ukvarja tudi z usodo beguncev iz Posočja med prvo svetovno vojno. Zbirki pričevanj Pregnani je ob stoletnici soške fronte dodal novo, še temeljitejše dokumentirano delo o prisilnem izgonu več tisoč Slovencev z območja bojev. Preučil in opisal je razmeroma organizirano triletno bivanje največje skupine v taborišču Bruck ob reki Litvi na meji med avstrijsko in ogrsko polovico monarhije. Da jim vojna tudi globoko v zaledju ni prizanašala, pričata seznama na koncu: v taborišču se je v dobrih treh letih rodilo 188 otrok, vendar je izpisek iz mrliške knjige s 752 imeni, med njimi so bili tudi otroci, veliko daljši! Zgodovinarka Petra Svoljšak v uvodu posebej opozarja na dejstvo, da so ljudje vedno bežali pred vojnim nasiljem in da jim niti v novejšem času ni v celoti priznan status žrtev vojne, tako kot je vojakom.

Iztok Ilich, Bukla 116-117

© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.

Sorodne knjige

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...