Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0

Grajska gospoda iz raja na Krasu

Pivški graščini Ravne in Šilentabor
Drago Kolenc
Grajska gospoda iz raja na Krasu

Zaradi različnih vzrokov v Buklini spletni knjigarni te knjige ni možno kupiti.
Za več informacij se obrnite na založbo (v kolofonu levo) ali v kako drugo knjigarno.

Založba Občina Pivka
Leto izdaje 2019
ISBN 978-961-94666-0-5
Fotografije Drago Kolenc

Tehnične lastnosti
trda vezava
159 strani
Tip knjige
strokovna monografija
Kategorije
zgodovina

Povej naprej

Založnik o knjigi

Knjiga Grajska gospoda iz raja na krasu: Pivški graščini Ravne in Šilentabor bo javnosti razkrila marsikatero skrivnost do nedavno neznanih, a v svojem času pomembnih Ravenskih.

Drago Kolenc je Postojnčan, ki že vrsto let raziskuje in opisuje ljudi in kraje v Sloveniji, zlasti pa na Notranjskem in Primorskem. Sprva se je v pisanju mojstril kot avtor prispevkov za Delo in Primorske novice, leta 2002 pa je izšla njegova prva knjiga Kraji, kjer je prepih doma, kjer se je posvetil Postojni in Postojnčanom. Leta 2006 je luč sveta zagledala njegova naslednja knjiga, Dober dan, Krpanova dežela, prvi opis velikega dela Notranjske po Valvasorjevi Slavi, ki je bila prevedena tudi v angleški jezik.

Recenzija Bukla

Občina Pivka je spomladi izdala knjigo Draga Kolenca Grajska gospoda iz raja na krasu: pivški graščini Ravne in Šilentabor. Ravne je ime za posestvo z graščino, gospodarskim objektom in štiritraktnim hlevom v Košanski dolini, Šilentabor pa je bil grad z največjim protiturškim zavetiščem na Kranjskem. Greben Šilentabora ločuje zgornjo Pivko od Košanske doline, na njem pa danes stoji le še cerkvica sv. Martina, v kateri je pokopan Andrej Danijel Raunach, škof nekdanje istrske škofije Pičen.
Ravne, danes na pol speče, so zanimiva renesančna stavbna dediščina, ki je, tako kot tudi Šilentabor, s knjigo Draga Kolenca tako rekoč kot v filmu zaživela v zelo zanimivih zgodbah o njenih znamenitih prebivalcih, zgodovinskih osebnostih. Za ilustracijo: prvotni lastniki dvorca Ravne so bili Raunachi, ena najstarejših rodbin avstrijske dežele Kranjske; njen član Martin Raunach je spremljal Friderika III. Habsburškega na njegovo kronanje za nemškega kralja v Aachen, njegov brat Jakob pa je istega kralja deset let pozneje spremljal na poti v Rim na kronanje za rimsko-nemškega cesarja.
Najslavnejši Raunach je bil vitez Bernardin, eden štirih poveljnikov, imenovanih za obrambo vzhodnih meja cesarstva, zadolžen za Istro in Kras.
Bil je osebni prijatelj cesarja Maksimilijana I. in med izbranci, ki so prisostvovali njegovi smrti. Za Raunachi so Ravne prešle v last tržaških patricijev De Leo, za katerimi je v ulici Sv. Sebastjana v Trstu ostala družinska palača, nato pa so Ravne prešle v last grofov Hohenwartov. Med temi lastniki je bil tudi eden najuglednejših kranjskih naravoslovcev, Franc Jožef Hanibal Hohenwart, med drugim ustanovitelj Kranjskega deželnega muzeja, sedanjega Narodnega muzeja v Ljubljani.
Drago Kolenc, po poklicu psiholog, ljubiteljsko pa pisec strokovnih in domoznanstvenih besedil, je opravil temeljito raziskovalno delo, zato da je Pivčanom in ljubiteljem manj znanih zgodb iz zgodovine našega prostora podaril izčrpno in zelo slikovito zgodbo o graščini in njenih nekdanjih prebivalcih, o katerih je še živo tudi ljudsko izročilo. Postojnčan Drago Kolenc, rojen v Novem mestu, je napisal tri knjige, med katerimi je najbolj znana Dober dan, Krpanova dežela, ki je izšla tudi v angleškem jeziku.

Dragica Jaksetič, Bukla 150

© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.

Sorodne knjige

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...