Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0

Haloško petje na tretko

Haloško petje na tretko

Zaradi različnih vzrokov v Buklini spletni knjigarni te knjige ni možno kupiti.
Za več informacij se obrnite na založbo (v kolofonu levo) ali v kako drugo knjigarno.

Založba JSKD, ZRC, ZRC SAZU
Zbirka Iz arhiva Glasbenonarodopisnega inštituta
Leto izdaje 2017
ISBN 978-961-254-986-2
Leto izdaje izvirnika 2017
Urejanje Urša Šivic

Tehnične lastnosti
mehka vezava
84 strani
Tip knjige
glasbeni tisk
Kategorije
zgodovina > kulturna zgodovina
družbene vede > etnologija in antropologija
umetnost > glasba

Povej naprej

Založnik o knjigi

Način petja na tretko je znan v različnih delih slovenskega etničnega prostora, vendar pa ta izdaja temelji na gradivu, ki je bilo posneto v Halozah. V prvem delu monografije avtorji Lojzka Merc, Mirko Ramovš in Jasna Vidakovič posredujejo spomine na svoja prva srečanja s petjem na tretko v Halozah. Urša Šivic ta način petja opredeli z etnomuzikološkega vidika, predstavitev pa dopolni z notnimi primeri. Drugi del monografije predstavlja pesmarica s transkripcijami pesmi, zapetih v načinu na tretko. Omenjeno transkribirano gradivo dopolnjuje zgoščenka z istim naslovom, ki strokovnim besedilom in objavljenim pesmim dodaja zvočno plat.

Recenzija Bukla

Najnovejši izbor zvočnih zapisov iz bogatega arhiva Glasbenonarodopisnega inštituta prinaša v javnost s strokovnimi komentarji razložene primere starodavnega načina petja na tretko, kakršno je bilo značilno za Haloze. To arhaično obliko štiriglasnega petja, pri katerem gre visoki glas nad preostale tri glasove, je bilo slišati predvsem ob trgat vah in drugih skupinskih kmečkih delih ter praznovanjih. Bržkone bi ta posebna vrsta nesnovnega ljudskega izročila povsem utonila v pozabo, če je ne bi obudile pevke društva Trstenke. Njihovo petje se je že v sedemdesetih letih začelo oglašati v programih osrednjega slovenskega radia, zdaj pa je pojav z različnih vidikov predstavljen tudi v knjižni obliki. Strokovna besedila so v uvodu prispevali urednica Urša Šivic, vodja Trstenk Lojzka Merc ter Jasna Vidakovič in Mirko Ramovš. Drugi del monografije zapolnjuje pesmarica z notnimi zapisi 24 terenskih zvočnih posnetkov iz let 1969– 2015.

Haloško petje na tretko / The Traditional Multipart Singing of Haloze (zgoščenka)
Knjižno izdajo spremlja zgoščenka, na kateri so zbrani dobro uro trajajoči posnetki 17 pesmi, med katerimi je Šla bom na goro visoko predstavljena v dveh različicah; prva je bila posneta leta 1969 v Veliki Varnici, druga pa 46 let pozneje v Podlehniku, kjer delujejo Trstenke. Izbor gradiva iz arhiva Glasbenonarodopisnega inštituta sta pripravila Urša Šivic, ki je napisala tudi spremno študijo za priloženo dvojezično brošuro, in Peter Vendramin, ki je zvočno gradivo pripravil in obdelal za objavo. Besedila je v angleščino prevedla Tanja Kuret.

Iztok Ilich, Bukla 132-133

© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.

Sorodne knjige

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...