Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0

Interpretacija kultur

Clifford Geertz
Interpretacija kultur

Zaradi različnih vzrokov v Buklini spletni knjigarni te knjige ni možno kupiti.
Za več informacij se obrnite na založbo (v kolofonu levo) ali v kako drugo knjigarno.

Založba Aristej
Zbirka Dialogi
Leto izdaje 2019
ISBN 978-961-220-127-2
Knjiga je izšla s finančno podporo JAK RS.
Naslov izvirnika The interpretation of cultures
Leto izdaje izvirnika 1973
Prevod Vesna Debeljak, Božidar Kante
Urejanje Rajko Muršič

Tehnične lastnosti
mehka vezava
20,5 x 14 cm
620 g
474 strani
Tip knjige
strokovna monografija
Kategorije
zgodovina > kulturna zgodovina

Povej naprej

Založnik o knjigi

Ljudje smo bitja, ki s svojim govorjenjem in družbenim delovanjem venomer pletemo mreže pomenov, vendar se – za razliko od pajkov – vanje usodno zapletamo, tudi če je mreža le program, po katerem naj bi delovali kot kulturna bitja. To je temeljna zamisel Geertzevega dela, ki je preusmerila do takrat prevladujoče antropološke usmeritve.

o Avtorju

Clifford Geertz (1926−2006) je bil najpomembnejši kulturni antropolog druge polovice 20. stoletja. V petdesetih in šestdesetih letih so ga zanimali religija, politični odnosi, ekologija in gospodarstvo, v kasnejšem delovanju je razvijal hermenevtično antropologijo, ki jo je imenoval interpretativna.

Recenzija Bukla

Založba Aristej je znana po izdajanju antropoloških klasik, med katerimi je nekaj izjemnih del, denimo Argonavti zahodnega Pacifika, ki jo je že daleč nazaj napisal Bronislaw Malinowski, pri nas pa je izšla leta 2018. Med prevajalske in vsebinske presežke gotovo spada tudi njihov najnovejši prevod s tega področja, Interpretacija kultur, ki jo je kot eno svojih najbolj znanih knjig napisal Clifford James Geertz (1926–2006), ameriški antropolog, ki je najbolj znan po svojem vplivu na prakso simbolične antropologije in ki je bil kar nekaj časa najbolj vplivni kulturni antropolog v Ameriki. Knjiga Interpretacija kultur je izšla leta 1973, literarna priloga Timesa pa jo je uvrstila med sto najpomembnejših knjig, ki so bile napisane po drugi svetovni vojni. Geertz v njej kulturo označuje kot sistem podedovanih konceptov, ki so izraženi v simbolični obliki na tak način, da lahko z njimi ljudje komunicirajo med seboj ter ohranjajo in razvijajo svoje védenje o živ­ljenju, Geertz pa je bil prepričan, da je vloga antropologov v tem, da poskusijo raziskati in interpretirati vodilne simbole v vsaki kulturi. Njegov interpretacijski model je temeljil na obsežnem etnografskem poznavanju in opisovanju dejanskega človeškega življenja in njegovih načinov v venomer spreminjajočem se svetu (Geertz je, tudi s svojo ženo, preživel ogromno časa na terenu, denimo v Indoneziji), s tem pa je antropologijo zapeljal v »humanistično zasnovano polje vrednosti«, kot o knjigi razmišlja njen urednik slovenske izdaje, antropolog Rajko Muršič.

Samo Rugelj, Bukla 153

© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.

Sorodne knjige

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...