Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0

Metuljčki in mehaniki

Slovenska mladinska književnost med meščanstvom in socializmom
Peter Svetina
Metuljčki in mehaniki

Zaradi različnih vzrokov v Buklini spletni knjigarni te knjige ni možno kupiti.
Za več informacij se obrnite na založbo (v kolofonu levo) ali v kako drugo knjigarno.

Založba Mladinska knjiga
Zbirka Kultura
Leto izdaje 2019
ISBN 978-961-01-5400-6
Knjiga je izšla s finančno podporo JAK RS.
Leto izdaje izvirnika 2019
Spremna beseda Marjana Kobe
Urejanje Nela Malečkar

Tehnične lastnosti
poltrda vezava
20,5 x 14,5 cm
260 g
248 strani
Tip knjige
strokovna monografija
Kategorije
književnost in jezikoslovje > literarna zgodovina
zgodovina > kulturna zgodovina

Povej naprej

Založnik o knjigi

Večkrat nagrajeni pesnik, pisatelj in prevajalec Peter Svetina (1970), ki s svojimi deli najpogosteje nagovarja otroke, se z mladinsko književnostjo že vrsto let ukvarja tudi teoretsko. Uredil je antologijo starejše slovenske mladinske književnosti Pionirji na promenadi, v pričujočem delu pa se ukvarja zlasti z razumevanjem slovenske mladinske književnosti v odnosu do družbenega konteksta.

Knjiga prinaša pogled na oblikovanje literarnega kanona po drugi svetovni vojni, med drugim pa tudi dragocene in manj znane informacije o zgodovini slovenskega založništva za otroke in mladino pri nas. Peter Svetina(1970) je študiral slavistiko na ljubljanski filozofski fakulteti. Doktoriral je iz starejše slovenske poezije, zdaj pa predava slovensko in južnoslovanske književnosti na univerzi v Celovcu. Piše za otroke in odrasle, prevaja zlasti iz češkega in hrvaškega oz. srbskega jezika, ob vsem tem pa ves čas raziskuje slovensko mladinsko književnost.

Pričujoča knjiga je rezultat raziskovanja zadnjih desetih let, ki je bilo predstavljeno že v nekaterih člankih, in tvori celoto z antologijo slovenske mladinske književnosti med letoma 1920 in 1948 Pionirji na promenadi (Kondor, 2011). Razpravam v angažirani sveži dikciji se pozna, da njihov avtor dr. Peter Svetina ni samo znanstvenik, marveč tudi pesnik in pisatelj. Njegova monografija, ki osvetljuje vznemirljivo časovno obdobje, prinaša (ob strokovnih izzivih) pomembne nove izsledke, relevantne za vsakršno sodobno interpretacijo zgodovinskega razvoja slovenske mladinske književnosti.

Recenzija Bukla

Pesnik, pisatelj in prevajalec se nam tokrat predstavlja tudi kot dolgoletni literarni teoretik. Knjiga pod drobnogled vzame mladinsko književnost vse od prve svetovne vojne pa do sedemdesetih let prejšnjega stoletja. A fokus ni beleženje nastalega čtiva, temveč izbor tistih naslovov, ki so v času radikalnih družbenih sprememb doživ­ljali največje pretrese, najsi gre za avtorske (samo)popravke, zapovedi oblasti, prevajalske ali uredniške posege. Tako se nam po eni strani skozi družbeno kontekstualen pretres produkcije izriše sam zeitgeist različnih zgodovinskih (mikro)obdobij, po drugi pa avtorju uspe prikazati tudi, kako zelo je lahko tudi (ali predvsem?) mladinska književnost podvržena vsakokrat­nim idejnim zakonitostim nekega časa. Obenem se nam poleg povsem jasne refleksije literature v družbenem kontekstu razkrije tudi, kako zelo zapleteno in večnivojsko je v resnici življenje knjižnega naslova. Delo, spisano v dostopnem in za monografijo nenavadno privlačnem jeziku, tako uspe seči tudi preko lastnega cilja.

Aljaž Krivec, Bukla 148

© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.

Sorodne knjige

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...