Profano v sakralnem
Založba | ZRC, ZRC SAZU |
Zbirka | Opera Instituti Artis Historiae |
Leto izdaje | 2019 |
ISBN | 978-961-05-0147-3 |
Leto izdaje izvirnika | 2019 |
trda vezava
27 x 19 cm
1.610 g
392 strani
Tip knjige
strokovna monografija
Kategorije
umetnost > slikarstvo in kiparstvo
zgodovina > kulturna zgodovina
Založnik o knjigi
Publikacija prinaša nova raziskovalna odkritja devetih avtorjev, katerih prispevki se med seboj dopolnjujejo in prepletajo. Študije z različnih metodoloških in vsebinskih vidikov osvetljujejo fenomen prepletenost profanega in sakralnega na področju umetnosti od srednjega veka do vključno 20. stoletja. Knjiga bistveno razširja poznavanje in razumevanje profanih vplivov v sakralni umetnosti in sakralnih motivov v profanih prostorih, s tem pa pomembno prispeva k razkrivanju naročniških vzgibov in k razumevanju širše družbene funkcije umetnostnih del. Prispevki dajejo vpogled v naročniško ozadje izbranih umetnostnih del in raznovrstnost vzgibov, ki so naročnike vodili pri odločanju za vnos profanih vsebin v sakralne prostore in obratno. Besedila izpostavljajo zlasti tiste vidike umetnin, ki jim je bilo doslej posvečene premalo pozornosti, še posebej v povezavi s funkcijo in njihovo širšo družbeno vlogo. Študije odpirajo nove poglede v razumevanju ozadja nastanka umetnin, interesov posvetnih posameznikov za sakralne vsebine in interesov predstavnikov Cerkve za profane motive v sakralnih prostorih.
Knjiga predstavlja pomemben doprinos k raziskavam naročništva, kompleksnega konteksta nastanka obravnavanih umetnostnih, ikonografije in poznavanju družbenopolitične funkcije spomenikov in umetnin.
Recenzija Bukla
Bogato ilustriran zbornik, eden od rezultatov raziskovalnega programa Slovenska umetnostna identiteta v evropskem okviru, zaključuje raziskovalni projekt Profano v sakralnem – Reprezentacija posvetnih interesov v cerkveni umetnosti. Prinaša med seboj prepletajoča in dopolnjujoča se nova raziskovalna odkritja šestih avtoric in dveh avtorjev z Umetnostnozgodovinskega inštituta Franceta Steleta ZRC SAZU in Oddelka za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Mariboru. Urednica izdaje je zanjo prispevala predgovor in študijo »(Ne)sakralni motivi na obočni poslikavi iz prve polovice 14. stol. v stiškem križnem hodniku«. Sledijo raziskave Gorazda Benceta »Memorialnost timpanona grofov Celjskih«, Renate Komić Marn »Upodobitev lisjaka romarja v cerkvi Sv. Urha pri Maršičih«, Blaža Resmana »'Podpisi' svetnih naročnikov na sakralnih umetninah«, Tine Košak »Od upodobitve mesecev do cvetličnih šopkov«, Polone Vidmar »Marija Terezija grofica Leslie in ustanovitev samostana elizabetink v Gradcu«, Ane Lavrič »Narodni svetniki v slovenski umetnosti« in Martina Moharja »Graditev cerkva na Slovenskem po drugi svetovno vojni«.
Iztok Ilich, Bukla 148
© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.
Sorodne knjige
-
Slovenija Kulturna dediščina na stičišču Alp, Sredozemlja, Panonske nižine in Balkana 23,90 € Dodaj v košarico
-
Pismenost in kultura kijevske Rusije Prevodi in komentarji izbranih tekstov 19,90 € Dodaj v košarico