Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0

Marija Terezija

Velika Habsburžanka
Franz Herre
Marija Terezija

Zaradi različnih vzrokov v Buklini spletni knjigarni te knjige ni možno kupiti.
Za več informacij se obrnite na založbo (v kolofonu levo) ali v kako drugo knjigarno.

Založba Cankarjeva založba
Leto izdaje 2015
ISBN 978-961-282-083-1
Naslov izvirnika Maria Theresia
Leto izdaje izvirnika 1994
Prevod Igor Antič
Urejanje Tine Logar
Predgovor Igor Antič

Tehnične lastnosti
trda vezava
24,5 x 16 cm
1.010 g
351 strani
Tip knjige
biografija
Kategorije
zgodovina
biografije in spomini

Povej naprej

Založnik o knjigi

Biografija vladarice, ki so jo imeli radi celo Slovenci. Če bi med habsburškimi vladarji, ki so skoraj šeststo let uravnavali usodo slovenskih dežel, skušali izbrati tistega, ki je v njih zapustil najgloblje sledi, bi se gotovo morali odločiti za Marijo Terezijo. Ta je oblast v avstrijskih dednih deželah prevzela v trenutku, ko so bile te v slabem stanju. Vsa področja so klicala po korenitih spremembah, saj so bile finance v razsulu, vojska zastarela in neorganizirana, uprava neučinkovita, gospodarstvo pa oprto na zaostalo fevdalno kmetijstvo. Obrti je bilo bolj malo, industrije oziroma manufaktur pa skoraj nič.

Čeprav Marije Terezije niso vzgajali za vladanje, se je po prevzemu oblasti presenetljivo hitro znašla. Bilo ji je jasno, da se mora takoj lotiti številnih reform, če hoče ustvariti državo, ki bo dovolj močna, da bo lahko obstala in se uveljavila v tedanji mednarodni skupnosti, zlasti v spopadu s Prusijo.

Recenzija Bukla

Na ozemlju današnje Slovenije so v preteklosti vladali različni vladarji, med njimi pa je bilo le malo vladaric. Marija Terezija je bila kljub svojemu spolu, ki so ga v njenih časih problematizirali tudi na dunajskem dvoru, ena od tistih, ki se je pomembno zapisala v slovensko zavest. Njen življenjepis je zdaj izšel v zbirki velikih biografij Cankarjeve založbe, ta knjiga o veliki Habsburžanki (1717– 1780), ki je bila izvirno napisana pred dvajsetimi leti, pa se – ne glede na dejstvo, da je bil vpliv razsvetljene Marije Terezije zelo širok in da je močno zaznamovala tudi razvoj naše dežele – osredotoča predvsem na dogajanje na dunajskem dvoru. Čeprav ni bila vzgajana za vladanje se je po prevzemu oblasti pri 23 letih, torej leta 1740, presenetljivo hitro znašla ter ob šestnajstih otrocih, ki jih je rodila, približno deset let kasneje začela z obsežnimi reformami na raznih področjih, ki so zadevale vojsko in izobraževanje in so odmevale tudi na Kranjskem. Karizmatično vladarico z izjemnim življenjem – vladala je kar štirideset let – in raznovrstnimi posvetnimi doživetji (igral ji je, denimo, tudi šestletni Mozart) lahko štejemo za tisto oblastnico, ki je s svojim do neke mere še baročnim načinom gospodovanja sprožila nujne spremembe habsburške monarhije, ki pa so na koncu vseeno pripeljale do njenega razpada. Kontekstualizacijo Slovenije v okviru njenega življenja je s predgovorom dodal prevajalec Igor Antič.

Samo Rugelj, Bukla 110-111

© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.

Sorodne knjige

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...