Podelitve nagrad in priznanj na Slovenskem knjižnem sejmu
40. Slovenski knjižni sejem je za nami. V tednu, ko je bilo dogajanje na Gospodarskem razstavišču v znamenju knjig, je bilo podeljenih tudi kar nekaj nagrad, zato objavljamo pregled vseh nagrajencev in nagrajenk, ki jim iz srca čestitamo!
Schwentnerjeva nagrada
Komisija za podelitev Schwentnerjeve nagrade pri Zbornici knjižnih založnikov in knjigotržcev Schwentnerjevo nagrado letos namenja Janezu Mišu, s katerim želi počastiti njegovo življenjsko delo in izjemen prispevek k slovenski založniški dejavnosti.
Letošnji prejemnik nagrade Janez Miš je lastnik družinske založbe Miš. Založnik in človek, ki s svojo osebnostjo in pristopom vzbuja spoštovanje in občudovanje. Vrsto let je aktiven tudi v okviru Združenja založnikov in knjigotržcev, kjer kot predsednik deluje v korist založnikov, knjigotržcev ter bralcev.
Schwentnerjeva nagrada je najvišje priznanje, ki ga Zbornica knjižnih založnikov in knjigotržcev pri Gospodarski zbornici Slovenije (v nadaljevanju ZKZK) podeljuje prejemniku za življenjsko delo na področju slovenskega založništva in knjigotrštva.
Nagrada Maruše Krese
Nagrado Maruše Krese podeljuje založba Goga za najboljšo zbirko kratkih zgodb, ki je izšla v preteklem letu. Letošnje nominiranke so bile Neli Filipić, Jedrt Maležič, Mateja Mahnič in Muanis Sinanović.
Letošnja nagrajenka je Neli Filipić z zbirko Srečni Konci.
Žirija v sestavi Katarina Modic, Maruša Mugerli Lavrenčič, Saša Jerele in Aleksandra Gačić, je v utemeljitvi zapisala:
»Zbirka Srečni konci Neli Filipić je kratkoprozni hibrid, v katerem najdemo tako klasične kratke zgodbe kot tudi druge kratkoprozne vrste, med katerimi so tudi težko umestljiva besedila, ki obsegajo le nekaj vrstic in spominjajo na aforizme. Pisateljica, ki se je tokrat prvič preizkusila v literaturi za odrasle – Neli Filipić ja namreč znana kot pisateljica mladinske proze – v ospredje zbirke postavlja ženske protagonistke. Ženske v prozi Neli Filipić so egocentrične umetnice in pohotne podeželanke, družinske svetnice in maščevalne morilke, objokovalke in manipulatorke, v vseh teh položajih pa nenehno spodmikajo svoja in tuja pričakovanja. Tako ali drugače je zanje značilno, da se nočejo umikati in da si samozavestno jemljejo, kar menijo, da jim pripada. Zgodbe tako preigravajo teme spolnosti, užitka in tabujev, životarjenja v zakonu, obsedenosti z mladostjo in popolno družino, čustvenega zanemarjanja, osamljenosti in starosti. Na tematski ravni sta zato v ospredju preizpraševanje in izstopanje iz konvencionalnih družbenih vlog, česar se pisateljica loti s suverenim in dovršenim slogom in dialogi ter uporabo različnih pripovednih postopkov, med katerimi so humor, ironija, menjava perspektiv in nenadni pripovedni obrati. Zbirka Srečni konci preseneča, šokira in na domiseln način briše mejo med videzom in resničnostjo vse do srečnih in manj srečnih koncev, in bralca s seciranjem odnosov, čustev in eksistencialnih položajev posredno poziva k širšemu razmisleku o naših družbenih vlogah.«
Nagrada Radojke Vrančič
Nagrado Radojke Vrančič podeljuje Društvo slovenskih književnih prevajalcev za posebno uspele prevode leposlovnih, humanističnih in družboslovnih besedil iz tujih jezikov v slovenščino, in sicer prevajalcem do vključno 35. leta starosti. Nagrada je bila ustanovljena leta 2002; prvotno se je imenovala priznanje za mladega prevajalca, od leta 2013 pa se imenuje po ugledni slovenski prevajalki in mentorici mladih prevajalcev Radojki Vrančič.
Nagrado Radojke Vrančič za leto 2024 prejme prevajalka Maja Kovač za prevod pesniških zbirk Srebrne nočne igre in Ujetniki vetra makedonske pesnice Danice Ručigaj (KUD Police Dubove, 2022).
Nagrada za najboljši knjižni prvenec
Nagrado za najboljši literarni prvenec 40. Slovenskega knjižnega sejma 2024 je prejela Tina Perić za svoj roman Ćrtice (Založba Goga, 2024).
Roman Ćrtice se poglobi v zgodbo družine, ki jo je prizadel izbris, ter mojstrsko povezuje osebno izpoved z družbeno kritiko. Kljub težkim temam roman izžareva srčnost in duhovitost, s čimer ponuja dragocen vpogled v osebne in kolektivne travme, ki so zaznamovale zgodovino Slovenije in Jugoslavije.
Nagrada za najboljšo poslovno knjigo
Žirija za Nagrado za najboljšo poslovno knjigo 2024 se je letos odločila, da prvič podeli dve nagradi – za najboljšo tujo poslovno knjigo in najboljšo slovensko poslovno knjigo, saj sta izbrani knjigi vsak na svoj način izjemno prispevali k razumevanju poslovnega sveta in navdihu podjetniškega razmišljanja.
Najboljša tuja poslovna knjiga 2024
Steven Bartlett: Dnevnik direktorja: 33 zakonov za življenje in delo (Založba Učila)
Utemeljitev komisije: »Steven Bartlett s svojo knjigo ponuja smernice za življenje in delo, ki presegajo običajne poslovne pristope. Njegovi "zakoni" so preprosti, a globoko smiselni, in bralce spodbujajo k osredotočanju na pomembne stvari, odgovornosti do sebe ter k nenehnemu učenju kot ključu do osebne in profesionalne rasti. Knjiga je navdihujoča kombinacija uporabnih orodij in motivacije za preseganje lastnih omejitev ter odličen vodič za vsakogar, ki želi uspeti v poslu in življenju.«
Najboljša slovenska poslovna knjiga 2024
Matjaž Čadež, Petra Škarja, Gorazd Bavdaž: HALCOM – Pogled v prihodnost (Založba 5ka)
Utemeljitev komisije: »Ta knjiga ni le zgodba o nastanku in razvoju podjetja Halcom, temveč tudi zgodba o ljudeh, zaupanju in sodelovanju. Matjaž Čadež nas skozi svoje izkušnje opominja, kako pomembni so odnosi, vlaganje v ljudi ter ustvarjanje kulture, kjer se vsi počutijo vključene. S preprostim in jasnim sporočilom knjiga poudarja, da uspeh ni zgolj rezultat številk, temveč sodelovanja in reševanja težav strank. Njena praktičnost, srčnost in dolgoročna vizija so vir navdiha za vse, ki želijo pustiti pečat v poslovnem svetu.«
Nagrada za najlepše oblikovano slovensko knjigo
V kategoriji za najlepše oblikovani izobraževalni priročnik je slavila knjiga receptov Bruna Šulmana Od osnov do masteršefa, ki jo je oblikoval Kristijan Andoljšek. Najlepše oblikovana knjiga za otroke in mladino je zbirka bosanskih, hrvaških, makedonskih, slovenskih in srbskih ljudskih pravljic Dekle, obljubljeno soncu Špele Frlic z ilustracijami Ane Zavadlav, ki jo je oblikovala Sanja Janša. V kategoriji za najlepše oblikovano knjižno zbirko je žirija izbrala Zeleno zbirko založbe /*cf., ki jo je oblikovala Ajda Schmidt. V kategoriji za najlepše oblikovano knjigo za odrasle je bila izbrana knjiga 70 80 90 00 10 20 Žarka Vrezca, ki je prejela tudi veliko nagrado letošnjega 40. Slovenskega knjižnega sejma za najlepše oblikovano knjigo 2024.
Velika nagrada Slovenskega knjižnega sejma – Naj knjiga 2024
Velika nagrada Slovenskega knjižnega sejma, ki velja za eno najbolj prestižnih priznanj na področju književnosti v Sloveniji, se podeljuje že od leta 1972. Nagrada je namenjena knjigam založnikov in avtorjev iz Republike Slovenije ter tistim, ki so jih slovenski avtorji izdali v slovenskem jeziku v zamejstvu ali tujini.
Šestčlanska strokovna komisija v sestavi Sabine Tavčar, Maruše Prelesnik Zdešar, Darje Lavrenčič Vrabec, Alojzije Zupan Sosič, Kristjana Lešnika Muska in Andreje Zabret je temeljito pregledala prijavljena dela in izbrala deset nominiranih knjig, ki so se potegovale za nagrado. O zmagovalcu je odločala javnost z glasovanjem na spletni strani Slovenskega knjižnega sejma.
Prejemnica Velike nagrade Slovenskega knjižnega sejma – Naj knjiga 2024 je postala knjiga Svetišča narave Irene Cerar (založba UMco).
Utemeljitev komisije: »Knjiga Svetišča narave: Sedem tednov vseživosti Irene Cerar je globoko premišljeno delo, ki na edinstven način povezuje naravo, kulturno dediščino, filozofske razmisleke, duhovno dimenzijo izkustva narave ter intimno izkušnjo ženske. Avtorica se v knjigi poda na sedem tednov dolgo potovanje, v katerem raziskuje različne slovenske habitate – gozd, gore, jame, mokrišča, reke, morsko obalo in kulturno krajino. Pri tem jih ne opazuje zgolj kot naravne entitete, temveč tudi kot del kulturne dediščine, prepletene z zgodovino, mitologijo in duhovnostjo posameznih krajev. Srečanja z ljudmi, ki te habitate raziskujejo že leta, knjigi dodajo še dodatno dimenzijo vedenja in znanja. / ... / Oblikovno in vsebinsko gre za delo izjemne kakovosti – poleg premišljenega besedila knjigo dopolnjujejo izbrane fotografije Boruta Peterlina. S premišljenim konceptom, večplastnostjo in estetsko dovršenostjo presega žanrske okvirje. Kot eden prvih primerov naravopisja pri nas predstavlja izjemen prispevek k slovenski literarni krajini.«
Ta edinstvena knjiga bralcem ponuja vpogled v najlepše naravne bisere Slovenije in združuje izjemno pripovedništvo z bogatimi slikovnimi prikazi. Javnost jo je prepoznala kot najbolj izstopajoče delo letošnje knjižne produkcije.
Nagrada in priznanja Slovenska sekcija IBBY
Nagrade in priznanja se podeljujejo promotorjem mladinske književnosti in promotorjem branja, ki delajo neposredno v praksi z mladinsko književnostjo in z mladimi bralci ter pri tem dosegajo izjemne uspehe, pomembne ne le v ožjem okolju, ampak prispevajo tudi h kakovostnemu dvigu te prakse v širšemu slovenskem prostoru.
Prejemnik nagrade je Igor Longyka, prejemniki priznanj pa so Metka Kostanjevec, Marta Grkman Repolusk festival Bralnice pod slamnikom Miš založbe.
Več o nagrajencu in prejemnikih priznanj si lahko preberete tukaj.
Nagrada Mira
Literarna nagrada Mira, ki jo podeljuje Ženski odbor Slovenskega centra PEN, poskuša predvsem opozoriti na družbenospolno neravnovesje pri podeljevanju nagrad, oceniti in spodbuditi ženske, ki bi že zdavnaj morale deliti priznanja enakopravno s svojimi moškimi kolegi.
Nagrado Mira letos prejme pisateljica Evelina Umek.
Nagrada Nede Pagon
Nagrado za uredniški opus je letos prejel dr. Andrej Blatnik, eden najvidnejših slovenskih urednikov zlasti leposlovnih del izvirne in prevodne knjižne produkcije. Nagrada Nede Pagon je nagrada urednicam/urednikom, ki svoje pomembno delo opravljajo s posebnim spoštovanjem do knjige, bralcev in avtorjev, pa tudi do besede, vednosti in misli. Ustanoviteljice nagrade so Studia humanitatis, Beletrina in Bukla.