Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0
Dodatni prispevki

36. slovenski knjižni sejem na spletu

UO SKS, Bukla 157, 23. 11. 2020

36. slovenski knjižni sejem na spletu

Sejem. V slovenščini je ta beseda samostalnik in je glagol. In kadar seješ, lahko žanješ.

Knjižni sejem je prostor dragocenih semen, ki jih avtorji, avtorice, založniki, uredniki in drugi knjigoljubi na edinstven način polagamo v zemljo bralcev in bralk … Tudi Slovenski knjižni sejem predstavlja košček slovenske zgodovine, saj je najstarejši, največji in najpomembnejši dogodek s področja knjige in branja pri nas. V svoji polstoletni zgodovini je prešel skozi različne razvojne faze, doživel bolj in manj zvezdne trenutke, toliko negotovosti in vprašanj, s katerimi se je srečal pred svojo 36. izvedbo, pa ni bilo še nikoli. Zaradi nevidnega obiskovalca, ki je pred organizatorje, razstavljavce in obiskovalce postavil veliko vprašanj in zahtev, bo letošnji drugačen.

Uspešna izvedba fizičnega dela sejma je bila zaradi trenutnih nestabilnih epidemioloških razmer in posledično zaostrenih ukrepov nemogoča, zato smo se organizatorji odločili, da vse sile usmerimo v pripravo virtualnega, spletnega sejma, ki bo dogajanje prenesel iz razstavnih dvoran Cankarjevega doma v naše domove, na splet. Tu bo izhodišče, srečevališče in presečišče preko 100 spletnih dogodkov in virtualni prostor za nakupovanje knjig 97 slovenskih založb. Vhod bo iz spletne strani sejma www.knjiznisejem.si, zavihek e-sejem pa bo odprl obiskovalcem dve možnosti: pregledovanje virtualnega kataloga sodelujočih založb in njihovih programov, z možnostjo nakupa knjig, in spremljanje različnih spremljevalnih dogodkov, pogovorov, nastopov, panelov, podelitev nagrad, prenosov v živo … na posebnem YouTube kanalu, vse dni sejma.


Schwentnerjeva nagrada 2020: Primož Premzl

Rojen v Mariboru, založnik, galerist in zbiralec domoznanskega gradiva. Doslej je založil in izdal 53 knjig iz umetnostne zgodovine, zgodovine in etnologije. Med najpomembnejše sodijo izdaja popolnega faksimila Statut mesta Ptuj iz leta 1376, knjiga Mariborske vedute (2004), ki je nastajala enajst let, izšla pa je ob 750-letnici mesta, znanstvena monografija Francesco Robba. Beneški kipar in arhitekt v baročni Ljubljani. Ob 25-letnici svoje založbe je v soavtorstvu uredil in izdal tudi monumentalno monografijo Novi Maribor. Leta 2019 je kot avtor izbora slikovnega gradiva in hkrati urednik za slikovno gradivo sodeloval pri izdaji monumentalne monografije 100 let Slovenskega narod­nega gledališča v Mariboru. Od leta 2009 se z družbeno angažiranimi akcijami, ki bi jih lahko brez zadržkov uvrstili v konceptualno umet­nost, spontano odziva na anomalije v družbi (performance, razgled­nice, plakati …), poteka pa tudi cela vrsta njegovih pobud (postavitev spominskega obeležja Nikoli Tesli, ki je v letih 1878–1879 živel v Mariboru; spominska soba Hermana Potočnika Noordunga v Hotelu Korotan na Dunaju; razstava in knjižna izdaja Nadvojvoda Janez in Slovenci itd.).
Primož Premzl je nedvomno pomemben založnik, zagnan in angažiran kulturni ustvarjalec in raziskovalec kulturne dediščine tako za Maribor kot za vso Slovenijo. Zaradi izjemnega in samosvojega založniškega opusa prejme Schwentnerjevo nagrado 2020 za življenjsko delo.

Jubilejnih 80 let Nika Grafenauerja

to, 24. novembra, ob 17. uri
Letošnji častni gost in slavnostni govorec na otvoritvi je Niko Grafenauer, pesnik, pripovednik, esejist, prevajalec, publicist in redni član SAZU … Legenda slovenskega literarnega prostora, oče Pedenjpeda, v letošnjem letu praznuje 80 let svoje življenjske poti. Niko Grafenauer že desetletja ustvarja in neumorno niza nove knjige in nove pesmi. Z njim se je o njegovi življenjski poti pogovarjala Alenka Puhar.

Podelitev nagrade knjiga leta 2020

pe, 27. novembra, ob 18. uri
Knjiga leta 2020, velika nagrada Slovenskega knjižnega sejma
Nagrada, ki združuje strokovnost in priljubljenost

Strokovna žirija vsako leto iz celoletne bere izvirne slovenske knjižne produkcije izbere presežke v različnih žanrih in nominira 5 knjig, med katerimi obiskovalci sejma z glasovanjem izberejo najboljšo. Letos bo glasovanje potekalo na spletni strani sejma, za vas vabimo, da z glasovanjem sodelujete pri končnem izboru, katera bo knjiga ­leta 2020.

Žirija je letos pod vodstvom predsednika prof. dr. Toneta Smoleja nominirala naslednje knjige:

  1. Miha Kovač: Berem, da se poberem. 10 razlogov za branje knjig v digitalnih časih. Mladinska knjiga založba (kategorija priročnik)
  2. Jože Pirjevec: Partizani. Cankarjeva založba (kategorija humanistika, strokovna monografija)
  3. Petra Pogorevc: Rac. Beletrina (kategorija literarno delo)
  4. Ivan in Zoran Smiljanić: Črni plamen. Požig Narodnega doma v Trstu. Založba ZRC (kategorija strip in grafični roman)
  5. Boštjan Videmšek: Plan B. Fotografije Matjaž Krivic. Založba ­UMco (kategorija humanistika, publicistika)

Španija

V luči nastopa Španije kot častne gostje na Slovenskem knjižnem sejmu leta 2021 se bo Španija letos predstavila z dvema video dogodkoma (Pogled na Španijo /Have a Look at Spain/, SR, 25. novembra, ob 16. uri, in Poezija in proza v španski literaturi /Poetry and Fiction in Spanish Literature/, ČE, 26. novembra, ob 13. uri), s katerima bo podala kratek pregled španskega založništva in trenutne literarne scene.

Nekaj sejemskih utrinkov:

po, 23. novembra, ob 12. uri
Poslanica Andreja Predina
Letošnjo poslanico je napisal pisatelj, publicist, glasbeni kritik in fotograf Andrej Predin.

po, 23. novembra, ob 18. uri
Odprtje 36. e-Slovenskega knjižnega sejma
Virus se ne da, sejem pa tudi ne. Odprtje 36. e-Slovenskega knjiž­nega sejma s podelitvijo Schwentnerjeve nagrade 2020 in literarnim branjem nagrajenk in nagrajencev za poezijo. Povezuje ­Carmen L. Oven.

to, 24. novembra, ob 12. uri
Tadej Golob – vrnitev po nesreči
Tadej Golob bo prvič po nesreči spregovoril za javnost o tistem zgodnjeseptembrskem dnevu, o padcu v globino, o prebujanju in vračanju. In seveda o svojem Virusu, novi knjigi, ki jo pripravlja. Komaj čakamo! Povezuje Marjan Žiberna.

če, 26. novembra, ob 11. uri
Skrivnost norveškega knjižnega uspeha
Gosta: Tore Slaatta (samostojni raziskovalec) in Helge Ronning (Univerza v Oslu), povezuje Miha Kovač
Tore Slaatta in Helge Ronning že dobro desetletje proučujeta norveške knjižne politike in jih primerjata z evropskimi.

sr, 25. novembra, ob 11. uri
Založništvo v Evropi in Sloveniji v času korone
Gosti: Ruediger Wischenbart, Carlo Carenho, Arunas Gudinavičius, Alma Čaušević, povezuje Miha Kovač
Po podatkih evropskega združenja založnikov je zaradi pandemije v Evropi samo v prvi polovici leta izšlo 20.000 manj knjižnih naslovov v skupni nakladi 50 milijonov tiskanih izvodov. Na okrogli mizi se bomo pogovarjali o tem, kaj nam prinaša drugi, še hujši val ­pandemije.

sr, 25. novembra, ob 14. uri
Knjižni Sejmi 2.0. po 2020
Gosti: Miha Kovač, Zdravko Kafol, Helena Kraljič, Tina Popovič, Renata Zamida, povezuje Valentina Smej Novak
Knjižni sejmi so že stoletja prostori srečevanja, izmenjave izkušenj, predstavitev pa tudi prostor kupčevanja s pravicami in posameznimi knjigami. V letu 2020 so sejmi brez pomisleka skočili na spletne platforme – kakšno funkcijo še imajo?

če, 26. novembra, ob 16. uri
Knjige, obliž na rane družbe
Gosti: Manca Košir, Vlado Kreslin, Dušan Šarotar, Katja Grudnik, povezuje Valentina Smej Novak
Zgodovina nas uči, da umetnost vztraja tudi v najtežjih trenutkih, ki jih prestaja družba. Tudi v tej pandemiji se je izkazalo, da so najbolj zdravilne obliže ranjeni družbi priskrbeli umetnost in knjige. Spoznavanje novih knjig je tudi v pandemiji zaželeno, tesni stik s knjigami je priporočen.

Nagrada SKS za najboljši literarni prvenec 2020

Nagrado, ki jo podeljuje Društvo slovenskih pisateljev, prejme roman Agni Boruta Kraševca.


Več o programu na spletni strani sejma.


Povej naprej

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...