Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0
Portret

David in Goljat

Samo Rugelj, Bukla 99, 02.4.2014

David in Goljat

David in Goljat
Outsiderji, neprilagojenci in umetnost boja z velikani
Malcolm Gladwell
prevod: Sandi Kodrič
UMco, zbirka Angažirano, 2014, m. v., 266 str., 24,90 €

Gladwell (1963) je že desetletje eden najbolj znanih publicistov na svetu, v svojih knjigah pa z izjemnim talentom pripoveduje poučne zgodbe, s katerimi nas skuša spodbuditi k aktivnejšemu razmišljanju o resničnih (socioloških, psiholoških in ekonomskih) zakonitostih našega vsakdanjega življenja.

V svojem knjižnem prvencu Prelomna točka (2000, sl. prevod 2004) je tako razkrival, kako se, podobno kot nalezljive bolezni, širijo tudi ideje, navade, sporočila in izdelki. V svojem naslednjem delu Preblisk (2005, sl. prevod 2008) je posegel na področje intuitivnega mišljenja in raziskoval »moč mišljenja brez razmišljanja«. V Prebojnikih iz leta 2008 (sl. prevod 2009) pa nam je skušal z različnimi primeri in z različnih perspektiv pojasniti, kako in zakaj nekdo uspe, komu drugemu, čeprav morda obdarjenemu s podobnimi sposobnostmi, pa vse skupaj spodleti. Njegova knjiga Kaj je videl pes (2009) je bila zbirka njegovih že objavljenih besedil in ni prevedena v slovenščino. V svojem najnovejšem in navdihujočem delu David in Goljat s podnaslovom Outsiderji, neprilagojenci in umetnost boja z velikani, ki je pritegnilo veliko mednarodno pozornost, pa Gladwell širi svoje raziskovalno zanimanje še naprej od Prebojnikov in skuša dognati, zakaj očitni obstranci včasih vseeno uspejo zmagati v vsaj na prvi pogled povsem neenakopravnem boju.
Zakaj so outsiderji v resničnem življenju veliko uspešnejši, kot bi morali biti na papirju? Kako lahko šibkejši prelisičijo močnejše? Gladwell nas v svoji najnovejši knjigi odpelje na inspirativno in presenetljivo potovanje, med katerim nam razkrije skrito dinamiko, ki oblikuje ravnotežje moči med malimi in velikimi. Pri tem nas vodi skozi resnične zgodbe, ki se vijejo od resnične pomembnosti števila učencev v šolskem razredu (ni nujno, da majhni razredi vodijo k najboljšim učnim rezultatom) do disleksije (njen hendikep se lahko preobrne tudi v prednost), od antičnih zgodb, kjer so velikani (Goljat) podlegali pritlikavcem (majhnemu, a spretnemu Davidu) kljub svojim očitnim prednostim, do nenavadnih taktik, ki jih s pridom uporabljajo voditelji civilnih gibanj (skoraj agresivno iskanje medijskega odziva na njihove akcije). Gladwell nam v tem svojem doslej najbolj angažiranem delu prepričljivo prikaže, kako se v običajnem življenju včasih soočamo s strašanskim nerazumevanjem resničnega pomena prednosti in slabosti.
Gre za mojstrsko izpisane zgodbe, v katerih pisatelj s svojim značilnim žarom osvetli izjemne obstrance in druge neprilagojence iz zgodovine, znanosti in psihologije. S svojo izjemno sposobnostjo vedno najde povezavo tam, kjer jo drugi zgrešijo. Tako je David in Goljat še eno izvrstno Gladwellovo delo, ki presega običajna in konvencionalna razmišljanja ter nam prinaša nepričakovana spoznanja, ki jih lahko s pridom uporabite tudi v vsakdanjem življenju (ko boste prebrali to knjigo, denimo, ne boste več prepričani niti o tem, ali si res želite, da se vaš otrok vpiše na najboljšo šolo). Pisatelj v svojem virtuoznem slogu tako znova nagovarja bralca in ga spodbuja k spremembi lastnega življenja! Knjiga, pri kateri se zdi, da jo je Gladwell pisal za Slovenijo in Slovence.


Povej naprej

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...