Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0
Združenje splošnih knjižnic

Knjižne POPslastice

Petra Kovič, Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto, Bukla 153, 20. 5. 2020

Knjižne POPslastice

Predstavitev projekta Knjižne POPslastice, s katerim Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto nagovarja in spodbuja mladostnike k branju ter jim dviguje zavest o pomembnosti branja.

Splošno o projektu: V Knjižnici Mirana Jarca Novo mesto se že vrsto let trudimo, da bi promocijo branja uspešno usmerili k najbolj zahtevni ciljni skupini ta trenutek, to so mladi bralci od 13. do 18. leta starosti.
Projekt Knjižne POPslastice nagovarja in spodbuja mladostnike k branju ter dvigu zavesti o pomembnosti branja in ustvarjanja na način, ki je kakovosten, zanimiv, atraktiven in hkrati uspešen. V Knjižnici Mirana Jarca Novo mesto ta avtorski projekt izvajamo že deveto leto zapored.
Mladim približujemo kakovostne in izvirne knjižne vsebine s pomočjo gostov, vrhunskih strokovnjakov s področij branja in pisanja, igre in televizije, glasbe, sodobne tehnologije, fotografije in športa ter jim nudimo možnost branja, razpravljanja, srečevanja in druženja z vrstniki podobnih interesov, z njihovimi vzorniki in znanimi osebami.

Na kakšen način izbiramo goste? Pri projektu se trudimo, da ne sledimo le okusu množice in priljubljenosti gosta, ampak presodimo, ali je gost zanimiv za ciljno publiko tudi na intelektualnem nivoju. Pomembno je, da jim predstavlja vzor, jih navdihuje in s svojim delom predstavlja izziv ali spodbudo pri njihovem ustvarjanju ter delovanju.
Na dogodkih so se nam do sedaj med drugimi pridružili Andrej Blat­nik, Tokac, Boštjan Gorenc – Pižama, Tone Kregar, Arne Hodalič, Nik Škrlec, Lado Bizovičar, Goran Vojnović, Tadej Toš, Ana Maria Mitić, Ciril Horjak – dr. Horowitz, Miha Šalehar, Nina Kožar in Jože Robežnik, Samo Rugelj, DJ Umek, Tadej Golob itd.

Na kakšen način povabimo mlade? Knjižničarji pri projektu sodelujemo z zainteresiranimi srednjimi in osnovnimi šolami v Novem mestu, z njihovimi knjižničarji in profesorji oz. učitelji slovenskega jezika. Dogodki potekajo v poznem dopoldanskem času. Udeležba na dogodkih ni obvezna, je pa lahko del izbirnih vsebin oz. del pouka.

In kakšni so rezultati? V devetih letih se je našemu povabilu odzvalo približno 45 zanimivih gostov, ki so na dogodke pritegnili okoli 2000 mladih. Mladi posegajo po knjigah, ki jim jih gostje svetujejo v branje. Uspelo nam jih je tudi privabiti k ustvarjanju in sodelovanju na literarnem natečaju, ki ga razpišemo v okviru projekta. Hkrati so mladi knjiž­nico sprejeli kot prostor za izmenjavo idej in navdiha, druženje z vrstniki, učenje, ustvarjanje in preživljanje prostega časa.

Ali projekt poteka tudi izven novomeške knjižnice? Projekt že od leta 2016 uspešno izvajajo v Goriški knjižnici Franceta Bevka. Srednješolci iz Nove Gorice so se tako srečali z Vidom Valičem, Jonasom, Markom Bratušem, Katarino Venturini …
V sklopu projekta Podpora razvoja knjižnične dejavnosti na obmejnih območjih so Knjižne POPslastice potekale v Knjižnici za mlade v Karlovcu. Srednješolci iz Karlovca so se srečali z znanim slovensko-hrvaškim igralskim parom Tadejem Tošem in Doro Fišter Toš ter stand up komikom Perico Jerkovićem. Prav tako smo na povabilo Narodne in študijske knjižnice iz Trsta in Osrednje knjižnice Srečka Vilharja iz Kopra obiskali Narodni dom v Trstu. Z nalogo razvijanja zavesti o pomembnosti ohranjanja slovenske besede pri mladih, ki izgubljajo slovensko identiteto zaradi močne vključenosti v italijansko okolje, smo z Boštjanom Gorencem – Pižamo nagovorili dijake slovenskih srednjih šol v Trstu.

In za konec: S projektom želimo predstaviti knjižnico kot prostor učenja, navdiha, srečevanja in kulturnega udejstvovanja, knjižničarje pa kot strokovnjake in intelektualce z visokim nivojem informacijske in klasične pismenosti, ki se odlično znajdemo na različnih področjih in se hitro odzivamo na aktualne družbene spremembe. Izhajajoč iz našega dolgoletnega dela s srednješolsko mladino lahko zaključimo, da so mladi projekt vzeli za svojega. Le na način, ki je mladim blizu, lahko pri njih vzbudimo radovednost, ustvarjalnost in zanimanje za knjigo. Ne nazadnje pa je potrditev pomena projekta tudi priznanje Slovenske sekcije IBBY, ki ga je avtorski projekt Knjižne POPslastice prejel v letu 2014.


Povej naprej

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...