Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0
Mestna knjižnica Ljubljana

Po koronavirusu – virus branja

Ida Mlakar Črnič, Bukla 154, 1. 7. 2020

Po koronavirusu – virus branja

Ko smo pred 10 leti v Mestni knjižnici Ljubljana, Pionirski, začeli slovesno podeljevati priznanja zlata hruška, se je med nagrajenimi knjigami skoraj preroško znašla tudi rumena slikanica, ki je leta 2018 prejela priznanje zlata hruška za najboljšo prevedeno poučno mladinsko knjigo.

BEN-Barak, Idan: Ne liži te knjige*. Ilustr. Julian Frost. Podobe z elektronskega mikroskopa je skenirala Linnea Rundgren. Prev. Ema Karo. Dob pri Domžalah: Miš, 2017.
Izviren koncept, sodelovanje različnih strokovnjakov in humorna zgodba, namenjena že predšolskim otrokom, nas uvede v svet malih, očem nevidnih organizmov, mikrobov, od katerih nas nekateri, npr. virusi, lahko tudi ogrožajo.
In če nam je od izida te odlične slikanice jasno, da naj otroci ne ližejo knjig, se dve leti kasneje sprašujemo, ali jih še lahko brez strahu prelistamo, vzamemo v roke in kako naj ravnamo z njimi, da nam ne bodo nevarne. Knjige so v resnici nevarne. Zelo. Lahko nam spremenijo pogled na svet, spodnesejo kakšno naše trdno prepričanje ali načnejo naš utečen in udoben način razmišljanja. Vsaj tiste najboljše.
Zato pa se je v teh čudnih časih enako ali še bolj kakor koronavirusa treba bati izogibanja knjižnicam, knjigarnam in branju. Ti nas namreč varujejo, da nas ne bi ogrozili nevednost, predsodki in samoljubje, nevarni virusi našega časa. Nad okužbo s koranavirusom bomo pozorno bdeli knjižničarji in knjigarnarji sami, stare in nove bralce pa vabimo med knjižne police, da se v tem času dobro prekužijo z bralnim virusom in si izgradijo odpornost proti nevarni bralni skepsi.
Tule je nekaj dobrih knjig za ta namen:

GIORDANO, Paolo: V času epidemije. Prev. Jerca Kos. Ljubljana: Mladinska knjiga, 2020. (Zbirka Ergo).
Kratek, jedrnat esej je v karanteni, med osamo, napisal priznani italijanski pisatelj in fizik Paolo Giordano, ki ga poznamo po romanih Samotnost praštevil, 2010, Črnina in srebro, 2013, Človeško telo, 2015 (vsi so izšli pri založbi Mladinska knjiga), prvenec pa je prejel nagrado Strega za najboljši italijanski roman. Esej je avtorjevo osebno razmišljanje, pisanje o preživljanju epidemije koronavirusa z vsemi dvomi, vprašanji in uvidi, ki jih prinašajo krizne razmere. Virus načenja naše medsebojne vezi, razmišlja avtor v svojem pisanju, vzbuja strah in zavedanje, da je naša civilizacija v resnici le hišica iz kart in da smo prav zaradi naše učinkovitosti, ki je pogubna, postali najbolj invazivna vrsta na našem planetu.
»Lahko si dopovedujemo, da je covid-19 le osamljen primer, nesreča ali šiba božja, lahko vpijemo, da so za vse krivi drugi. Kakor hočemo. Ali pa se potrudimo in v epidemiji najdemo kakšen smisel, poskušamo bolje izkoristiti ta čas in ga posvetimo razmišljanju, ki ga v običajnih okoliščinah nismo vajeni: kako smo se znašli tukaj in kako bomo šli naprej.« (str. 60)

SEMENIČ, Simona: Skrivno društvo KRVZ. Ilustr. Tanja Komadina. Ljubljan : Mladinska knjiga, 2020. (Modra ptica).
Večkrat nagrajena dramatičarka in režiserka je napisala svoj prvi mladinski roman, ki je na razpisu založbe Mladinska knjiga prejel nagrado modra ptica 2020. Na prvi pogled se zdi, da gre za besedilo, ­nametano na kup v »skuštrano« gostobesednost, a takoj ko se zagrizemo v branje, odkrijemo, da smo usekali mimo. Struktura pripovedi, uvodi v posamezna poglavja, predvsem pa vloga pripovedovalca so do potankosti premišljeni, tisto, kar se zdi pomanjkljivost, pa je pravzaprav odlika tega izjemno zabavnega in večplastnega klepetanja. Avtorica je ves čas v dialogu s svojim bralcem, v pripoved na kratkočasen način vpleta tudi ne tako priljubljene »šolske« teme, zgodovino in kulturno zgodovino Ljubljane, mitologijo, knjižne reference pa tudi svoje osebne spomine, zgodbe in humorne komentarje, s katerimi usmerja in spodbuja čitalca k nadaljnjemu branju ter ga ves čas drži v napetosti. Zgodba je pustolovska, dogaja se po večini v Ljubljani štirim mulčkom, ki se združijo v skrivno društvo KRVZ. Otroci najdejo star zemljevid, ki jih usmerja k cilju, da s pomočjo posebno redke čudodelne rastline pomagajo ljubljanskemu zmaju, Lintvernu, priti do obveznega odmerka za nadaljnje preživetje. Kako aktualno in hkrati simbolično se bere knjiga, ki je namenjena otrokom, v tem času. Najti zdravilo za preživetje. Naj jo berejo tudi odrasli.

AERTS, Jef: Modra krila. Prev. Mateja Seliškar Kenda. Ilustr. Martijn van der Linden. Hlebce: Zala, 2020.
Razmislek o najšibkejših in spregledanih članih družbe se nam še posebej vsiljuje v času krize, kot je bila nedavna. Vprašanje, kako uravnotežiti šibkost in moč v sobivanje, je okvir pripovedi flamskega pisatelja, ki je bila leta 2019 ovenčana z nagrado srebrno pero. »V naši družbi, ki kar nekam čudno odriva bolne, stare in še koga na rob, se zdi zgodba še kako aktualna,« je založnica zapisala na spletni strani založbe. Pripoved o zapuščenem in najdenem mladiču žerjava, ki ga v okviru pripovedi lahko razumemo tudi kot simbol svobode, se ves čas dogaja v odnosu med dvema bratoma. Josh je mlajši, a močnejši, nekakšen »angel varuh« starejšemu bratu Jadranu, najstniku s posebnimi potrebami. Brata druži posebna navezanost, ki se znajde na preizkušnji, ko želita žerjava naučiti leteti in ga vrniti v naravo. Ob tem se zgodi nesreča, Josh je poškodovan, Jadranu pa grozi, da se bo moral preseliti v socialnovarstveni zavod in zapustiti dom. Brata skupaj z žerjavom pobegneta na jug preizkušat meje svoje svobode in neodvisnosti, kar ponuja priložnost za soočanje z neizogibnimi spremembami in za naslednji korak na poti k samostojnosti.

ZUPAN, Dim in Janja Plazar: Skrivni svet malih zverinic. Ilustr. Miha Hančič. Fotogr. Janja Plazar ... [et al.]. Dob: Miš, 2019 (natisnjeno v Sloveniji). - 168 str. : ilustr. ; 22 cm
Skrivni svet malih zverinic je zabavna, humorna in napeta zgodba o mikroorganizmih, ob kateri sta se uspešno povezala priznani pisatelj in doktorica bioloških znanosti, ki sta ustvarila pustolovsko pripoved, prepleteno s poučnimi vsebinami za mlade. Gre za, pogojno rečeno, »znanstveno pripoved«, h katere verodostojnosti pripomore poučni dodatek na koncu knjige, ki uspešno razmeji fikcijo od resničnosti in primakne še nekaj zanimivosti o obeh avtorjih. V zgodbi srečamo pet radovednih otrok in zelo pametnega dedka, ki se tako dobro spozna na mikroorganizme, da s svojim znanjem in navdušenjem okuži tudi mlade »firbcologe«. V zgodbi seveda ne manjka prijateljstva, akcije, groze ter reševanja sveta in človeštva, ki ju napadejo pobesneli virusi. Zanimiv književni hibrid je namenjen otrokom v 2. triletju osnovne šole, a jo brez skrbi zaradi okužbe z neprimernimi vsebinami lahko preberejo tudi odrasli. Knjiga ponuja zanimiva izhodišča za nadaljnje branje poučnih knjig, zlasti za tiste otroke, fante in dekleta, ki jih zanima naravoslovje.

Elizabeth Jenner, Kate Wilson in Nia Roberts: Koronavirus. Knjiga za otroke. Svetovalec dr. Graham Medley. Prev. Mojca Žnidaršič. Ilustr. Axel Scheffler. Jezero: Morfemplus; Nosy Crow Ltd, 2020. (elektronska knjiga).
Axel Scheffler je za otroke v času epidemije koranavirusa ilustriral poučno knjigo za najmlajše, ki odgovarja na njihova najpogostejša vprašanja: kaj je koronavirus, kaj se zgodi, če se z njim okužiš, zakaj moramo ostati doma, kako lahko pomagamo, ali že imamo zdravilo … in podobno. Besedilo je strokovno pregledal dr. Graham Medley, profesor za raziskovanje nalezljivih bolezni na Londonski šoli za higieno in tropsko medicino. Knjiga je koristna pomoč za starše, vzgojitelje in učitelje, ko se bodo z otrokom pogovarjali o novi bolezni in ukrepih za njeno preprečevanje. Tematika je otrokom razumljivo razložena, pregledno predstavljena, spodbuja zaščitno ravnanje, blaži otroške strahove in negotovosti ter ohranjanja optimizem, potrpežljivost in zaupanje, da je virus s skupnimi močmi mogoče premagati. Slikanico sta v elektronski obliki pripravili slovenska založba Morfemplus ter angleška založba Nosy Crow in je brezplačno dostopna v PDF-formatu. Povezavo na spletno stran najdete na domači strani založbe Morfemplus.

»Knjigarne so spet popularne« in knjižnice so spet odprte. Naj po koronavirusu razsaja samo še virus branja.«


Povej naprej

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...