Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0
Združenje splošnih knjižnic

Iščete dobra poletna branja? Obiščite Dobreknjige.si.

Luana Malec, glavna urednica portala, Knjižnica Koper, Bukla 149, 3. 7. 2019

Iščete dobra poletna branja? Obiščite Dobreknjige.si.

Dobreknjige.si je spletno orodje za promocijo branja in dobre literature, namenjeno vsem, ki v poplavi literature iščete nekaj dobrega zase. Večkrat nagrajeno platformo s celovitimi, neodvisnimi priporočili dobrih knjig soustvarjamo v slovenskih splošnih knjižnicah v sodelovanju z literarno stroko in bralci.

Bralci imamo lahko danes kar nekaj težav z izbiro knjig. Samo v Sloveniji jih vsako leto izide okoli 5.000, ob tem jih manjši del doživi kritiško presojo. Včasih se je v slovenski jezik prevajal le izbor kakovostnih knjig, tudi pisal ni vsak, saj je bil natis dražji, založniški standardi pa so bili »zakon«, ki ga je zaobšel le malokdo. Danes ni več tako. Knjiga je postala tržni proizvod, tako kot vsi drugi. To pomeni, da sta lahko tudi pri knjigi v ospredju dobiček in ekonomija obsega, žal pogosto na račun njene kakovosti.

V knjižnicah smo od nekdaj pripravljali priporočilne sezname gradiva v različnih oblikah, od preprostih tiskanih do kompleksnejših spletnih. Od tod do ideje skupnega priporočilnega leposlovnega portala za odrasle nas je ločil samo korak, ki smo ga konec leta 2014 ob podpori Ministrstva za kulturo naredili z vzpostavitvijo platforme ­Dobreknjige.si. Spletni verziji je nato v naslednjem letu sledila še objava aplikacij za prenosne naprave Ios in Android.

Začetni odzivi na portal, tako strokovne kot širše javnosti, so bili dobri in tako je še danes. Za njegovo vsebino skrbi odbor z desetimi regijskimi uredniki, knjižna priporočila različnih žanrov in zahtevnostnih stopenj branja pa prispeva več kot sto knjižničarjev iz vse Slovenije, zato se ne gre čuditi, da je tudi priporočil, objavljenih na portalu, že blizu 3.000. Spodbuden je tudi odziv uporabnikov. Veliko je pohval, padlo pa je tudi nekaj kritik in predlogov, ki nam pomagajo k izboljšavam. Morda je tudi zato obisk portala že ves čas v porastu, po zdajšnjem trendu bomo v poletnih mesecih presegli 15.000 ogledov dnevno.

Odločitev o tem, kaj uvrstiti na portal, je zaupana knjižničarjem-svetovalcem na portalu. Njihova priporočila, podobno kot v klasičnih knjižnicah, temeljijo na bralnih izkušnjah, poznavanju književnosti in tekoče pridobljenih informacijah s knjižnega trga, te pa so v okviru širšega projekta podprte s kontinuiranimi izobraževanji, posveti, z izmenjavo informacij in stališč.

Portal odlikuje tudi uporaben sistem filtriranja metapodatkov, ki bralcem omogoča hitro in enostavno iskanje po različnih kriterijih. Z anotacijami knjižničarjev, opisi bralnih doživetij, dostopnosti in zahtevnosti branja, z informacijami o literarnih nagradah, mnenji in ocenami bralcev, literarnimi kritikami, s predmetnimi oznakami in drugimi relevantnimi informacijami že sedaj dobro dopolnjuje slovenski knjižnični katalog.

A želimo si več. V uredništvu stremimo k portalu, ki bi uporabnikom bolje pomagal do ustrezne knjige in jih obenem vodil k raziskovanju, k iskanju novega in drugačnega. Veliko energije zato usmerjamo v študij bralcev, njihovih potreb. Eden od očitnih rezultatov dosedanjih raziskav je spoznanje, da morajo biti sistemi za opis in iskanje leposlovja večdimenzionalni, v obliki faset, da zadovoljijo raznolike potrebe bralcev. Pomembno je tudi, da podpirajo tako analitično iskanje leposlovja kot brskanje in iskanje po analogiji. Predvsem pa morajo bralcem omogočati tudi dostop do abstraktnih ravni pomena. Naš izziv je predvsem, kako v tak sistem vključiti vse tiste lastnosti knjig, ki so bralcem leposlovja pomembne in so bile do sedaj bolj ali manj prezrte, kot so umetniška in čustvena doživetja, toni, avtorjeve vrednost­ne sodbe in asociacije. Ta interpretacijski ali konotativni vidik opisa leposlovja bo zato predmet nadaljnjih raziskav.

Za celovitost knjižničnega portala je pomemben tudi glas literarnih kritikov. Že v kratkem lahko pričakujemo novo serijo izbranih kritik, ki jih bodo na portal tedensko prispevali Matej Bogataj, Aljaž Koprivnikar, Gaja Kos Osterman, Jasna Lasja, Maša Pfeifer, Goran Potočnik Černe, Žiga Rus, Veronika Šoster, Tina Vrščaj in Manja Žugman. Uredniški koncept načrtovanih objav, ki jih podpira Javna agencija za knjigo RS, smo oblikovali v sodelovanju z dr. Gajo Kos Osterman, predsednico Društva slovenskih literarnih kritikov, podpredsednikom društva Tadejem Meserkom in Majo Šučur, koordinatorko društva. Z rednimi kritiškimi objavami želimo na portalu izpostaviti najboljša dela aktualne produkcije leposlovnih del v slovenskem jeziku, zlasti izvirna. Pri izboru literarnih del bodo zato kritiki upoštevali kriterije, kot so slovenska in deloma prevodna produkcija zadnjih treh let, zvrstna in žanrska raznolikost pri izbiri del, svež, angažiran avtorski pristop pri vsebinski obravnavi aktualnih problematik, slogovna inovativnost in jezikovna neoporečnost.

Vse kritike, objavljene na portalu Dobreknjige.si, lahko bralci poiščete preprosto s klikom na filter ali iskalnik »Izbor literarnih kritikov«; filter je dostopen na vstopni strani portala, iskalnik pa v zavihku »Napredno iskanje«. Vabljeni k branju!


Povej naprej

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...