Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0
Dodatni prispevki

Rožančeva nagrada 2023

Žiga Valetič, Bukla 175, 20. 9. 2023

Rožančeva nagrada 2023

Letošnja esejistična bera je bila ponovno izjemna, zato je imela žirija težko delo pri odločitvi, katere knjige vključiti med nominirane in katere, ki so prav tako vredne pozornosti in branja, žal zaobiti. Skupni imenovalec v letošnjem izboru je dotik hibrid­nosti, saj se esejistična misel sveže prepleta z raznovrstnimi žanri, s tem pa se širi tudi na raznolika vsebinska področja. Ponekod so v ospredju osebne izkušnje ter avtobiografskost, drugod umetnostna zgodovina, športno udejstvovanje in celo doping, pa religija in poetične refleksije izkušenj z geografskimi prostori. Osrednji pogovor z nominiranko in nominiranci ter razglasitev zmagovalne knjige bo v petek, 22. septembra, ob 18. uri v Cankarjevem domu, dogodek pa bo v živo prenašan na splet­nem portalu Multimedijskega centra RTV Slovenija.


Sami Al-Daghistani: Islam in ljubezen, Beletrina, 2023

V knjigi avtor predstavlja osem mest, v katerih je študiral, raziskoval in se vse bolj poglabljal v islam. Gre za dragoceno delo, saj nam, o islamu ne vedočih skoraj nič, odstira predsodke in odganja strahove pred drugim in drugačnim, ki jih napajajo stereotipi in redukcionistično poročanje množičnih medijev. In prinaša nam spoznanja o ljubezni ...

Ivana Djilas: A si lahko vsaj enkrat tiho, Goga, 2023

Režiserka in pisateljica Ivana Djilas je za zbirko izbrala triinštirideset esejev, ki so nastajali deset let in so bili objavljeni kot kolumne v reviji Mladina. Vsak esej je zaključena celota, vsi skupaj pa so avtobiografska pripoved o življenju umetnice, žene glasbenika in matere dveh otrok, ženske, »ki dela moški poklic« in ki najde človečnost in svetlobo tudi v stiski …

Miklavž Komelj: Hierarhija in drugi eseji, KUD AAC Zrakogled, Hyperion, 2022

Komeljeva druga esejistična zbirka prinaša devet esejev, ki so z avtorjevo značilno miselno globino, erudicijo, avtorefleksijo in refleksijo umetnostnih in družbenih pojavov zavezani presežni moči umetnosti in uvidom pesniške besede, s katerimi bralca ob vsem poznavalskem poglabljanju v kulturno zgodovino, umetnost in filozofijo posebej vznemirja …

Aleš Šteger: Na kraju zapisano, Beletrina, 2023

Avtor združuje poetični pristop, kjer se komentarji izpisujejo kot v epskih verzih, z dovolj eruditskim zgodovinopisjem v užiten esejistični hibrid, v katerem ga zanimajo nevralgične točke, kamor se stekajo kontrasti naše dobe. In kaj je namen takšnega projekta? Kot pravi avtor: »Biti buden v jeziku. Biti buden v uporu proti fatalizmu mišljenja konca.«

Lucijan Zalokar: Dirka od bloka do drevesa, UMco, 2023

Lucijan Zalokar – nekdaj vrhunski atlet, zdaj novinar – razgrinja široko pahljačo pogledov o vrhunskem športu. Iz osebnih izkušenj prehaja v družbeno pojavnost, navaja znanstvene raziskave, psihološka in sociološka spoznanja, odpira etična vprašanja, poznavalsko analizira posamezne dopinške škandale in ugotavlja, kako domiselni so lahko storilci.


Povej naprej

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...