Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0
Združenje splošnih knjižnic

#športajmoinberimo ali kako pohano ni hrana, temveč način življenja

Sabina Fras Popovič, Bukla 156, 14. 10. 2020

#športajmoinberimo ali kako pohano ni hrana, temveč način življenja

Trije dogodki v treh osrednjih območnih splošnih knjižnicah v treh krajih v treh regijah. Devet vrhunskih športnikov. 175 dijakov športnih oddelkov. Štiri gimnazije. Deset pedagogov. Tri knjižničarke. Sedem partnerjev. To so kvantitativni kazalniki ali številke programa #športajmoinberimo 2020.

»Uh, za vsako knjigo, ki sem jo prešprical v srednji šoli, mi je bilo kasneje žal. In enkrat sem jo moral oddelati!« »Ko berem, treniram fokus. Če nisem fokusirana na to, kar berem, mi misli gredo proč. In nimam pojma, kaj berem. Pa je potrebno spet začeti z nova. Podobno je potem pri treningu. Če nisem pri stvari, adijo!« »Knjiga mi je rešila kariero. Ko sem ležal v postelji s poškodbo kolena, mi je bratranec prinesel knjigo. Ko sem jo prebral, sem si mislil: 'Ha, če je njemu uspelo premagati raka in nadaljevati športno pot, potem tudi mene ne bo ustavila poškodba kolena.'« »Ko sem prebral Alkimista, sem pričel drugače gledati nase.« »Na letališču sem imel vedno težave s težo prtljage. Pa ne zaradi športne opreme, temveč zaradi knjig, ki sem jih tovoril s seboj na tekmovanja. Ob večerih sem bral svojim športnim kolegom. Na glas.« »Če bi kdaj napisala kakšno knjigo, bi bil to priročnik za mlade športnice, kako uskladiti materinstvo in aktivno športno pot.«

Misli vrhunskih športnikov, ki so jih delili na treh dogodkih z mladimi športniki, so kvalitativni kazalniki #športajmoinberimo 2020. Ti kazalniki odkrivajo moč in vpliv branja na razvoj posameznika, hkrati pa nam pokažejo, kako izjemno močni zagovorniki in promotorji branja so lahko vrhunski športniki.

Program #športajmoinberimo 2020 ima korenine v dogodku, ki ga je Mariborska knjiž­nica pripravila v Evropskem tednu športa in Nacionalnem mesecu skupnega branja 2019. Takrat so trije vrhunski šport­niki, mag. Katja Koren Miklavc, Primož Kozmus in Mitja Robar, spregovorili mladim športnikom – dijakom in učencem o branju, izzivih športne kariere in o pomenu mentalne priprave povezali šport in branje.

Pozitivni odzivi na #športajmoinberimo 2019 so spodbudili Olimpijski komite Slovenije – Združenje športnih zvez, Ministrstvo za kulturo, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, Zavod RS za šolstvo, Javno agencijo za knjigo, Združenje splošnih knjižnic ter Center za spodbujanje bralne pismenosti Mariborske knjižnice (izvršni producent) k razvoju programa #športajmoinberimo 2020. Namenjen je učencem s statusom športnika in dijakom, vključenim v športne oddelke.

Vodilo programa je povezati mlade in vrhunske športnike ob pogovoru o branju in knjigi. Mladim športnikom želimo predstaviti, kako lahko s pomočjo znanja iz knjig in branja kot tehniko treniranja možganov napredujejo tudi kot športniki. Vplivati želimo na njihov odnos do branja ter širiti védenje, da je bralna pismenost temeljna zmožnost za pridobivanje in ustvarjanje novega znanja v njihovem osebnem in športnem življenju. Letos smo povabili k sodelovanju Osrednjo knjižnico Srečka Vilharja v Kopru in Mestno knjižnico Kranj in program izpeljali 17., 24. in 30. septembra 2020 (Koper, Maribor in Kranj. Z mladimi športniki iz Gimnazije Koper so spregovorili Rajmond Debevec, Špela Ponomarenko Janić in Matej Žniderčič, dijaki III. gimnazije Maribor so slišali misli Filipa Flisarja, Tine Šutej in Aleša Zemljiča, dijakom Gimnazije Franceta Prešerna in Gimnazije Kranj so popotnico za športno in akademsko pot podarili Sara Isaković, Tjaša Ristić in ­Rožle Prezelj.

Dogodki so se povezovali z Evropskim ted­nom športa, dnevom slovenskega športa in Nacionalnim mesecem skupnega branja 2020.

#športajmoinberimo, nacionalni medresorski program za spodbujanje branja med mladimi športniki in športnicami, ima izhodišča v Nacionalni strategiji za razvoj bralne pismenosti za obdobje 2019–2030, ki jo je vlada RS sprejela decembra 2019, in v Strokovnih priporočilih in standardih za splošne knjižnice iz leta 2018. V okviru programa smo pripravili smernice za spodbujanje branja med mladimi športniki in športnicami, v sodelovanju z Mestno knjižnico Ljubljana, Pionirsko – centrom za mladinsko književnost in knjižničarstvo, Fakulteto za šport ter Nacionalnim inštitutom za javno zdravje pa je pripravljen tudi izbor kakovostne literature za otroke in mladostnike ter izbor strokovne literature na temo športa in gibanja.

Poleg naštetega pa so letošnji rezultat še pozitivno sprejeti dogodki, fotografije in filmčki, za piko na i pa še uvid v življenjsko vodilo Filipa Flisarja, ki je mladim slikovito pojasnil, kako pomembno je, da daš sebe celega v vse, kar počneš: »Življenje je kot pohano. Ko enkrat ugrizneš v pohano kuro, je to to. In to je bistvo vsega.« Tudi branja.


Povej naprej

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...