Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0
Združenje splošnih knjižnic

Teden splošnih knjižnic

Vesna Horžen, predsednica Združenja splošnih knjižnic, Bukla 169, 23. 11. 2022

Teden splošnih knjižnic

Med 14. in 18. novembrom 2022 so knjižnice po vsej Sloveniji praznovale Teden splošnih knjižnic. V teh dneh so se v knjižnicah zvrstili različni dogodki, s katerimi knjižničarji nagovarjajo vse prebivalce v lokalnih skupnostih, zveste obiskovalce knjižnic, pa tudi tiste, ki v knjižnice ne zahajajo. Rdeča nit letošnjega Tedna in Dneva splošnih knjižnic je bilo povabilo IZVOLITE (V) KNJIŽNICO!

V Sloveniji so knjižnice dostopne v vseh okoljih, svoje poslanstvo opravljajo v 274 krajevnih enotah in s 13 bibliobusi, ki izvajajo knjižnično dejavnost na 806 postajališčih. Vse enote so skupaj odprte 294.767 ur, kar pomeni 8,4 minute na prebivalca RS oziroma na potencialnega uporabnika knjižnice. Vsako uro odprtosti v prostore splošne knjižnice vstopi v povprečju 22 uporabnikov. 

Splošne knjižnice so s tako razvejano knjiž­nično mrežo najbolj dostopne kulturne ustanove v slovenskem prostoru. Prisotnost knjižnic in knjižničarjev v domačih okoljih prebivalcev je med njimi ustvarilo zaupanje, ki ga uporabniki izkazujejo z redno uporabo storitev knjižnic in z naklonjenostjo do dela knjižničarjev. 

Splošne knjižnice imajo pomembno vlogo v življenju vseh članov družbe, zato povabilo »Izvolite v knjižnice in izberite njihove dejavnosti!« velja prav za vsakogar. Za tiste, ki delajo šele prve korake na področju branja in pismenosti in jim knjižničarji posvečajo prav posebno pozornost. Vedoželjnim pomagajo in jih spodbujajo pri ustvarjalnosti, vsem prebivalcem omogočajo uporabo sodobnih tehnologij, pomagajo pri iskanju informacij in virov v strokovni literaturi, omogočajo vseživljenjsko učenje in pridobivanje znanja. Za lokalna okolja raziskujejo in varujejo kulturno dediščino ter spoznavajo prebivalce z različnimi avtorji leposlovnih del, ki jih povabijo v svojo sredino. 

Namen in poslanstvo splošnih knjižnic je zadovoljiti potrebe in želje naših uporabnikov vseh starosti pri vključevanju v družbo na vseh področjih. Vsaka slovenska občina ima svojo knjižnico, ki ji specifika lokalne skupnosti vdahne njej lastnega duha. Tako tudi celot­no slovensko splošno knjižničarstvo odraža duha naroda in mu sočasno odpira druge svetove, s tem pa nove možnosti. Pestrost vsebin v knjižnicah omogoča raznolikost njihovih ­poslanstev, ki na široko odpirajo podlage za razvoj posameznika in ustvarjajo pogoje za njegovo tvorno vključevanje v družbo.

Vesna Horžen, predsednica Združenja sploš­nih knjižnic, je ob tem povedala: »Knjižnice so zaupanja vreden svet v malem, ker hranijo in omogočajo dostop do duha in znanja vsega človeštva. So poslednja oaza človečnosti. Živimo in delamo v času, ko je zaupanje vrednota, ki izginja, knjižnice pa se jo trudijo ohranjati in s tem omogočajo možnosti za prihodnost. Zato je pomembno izvoliti oziroma izbrati knjižnico!«

Teden splošnih knjižnic se je v petek, 18. 11. 2022, zaključil z Dnevom splošnih knjižnic v Krškem. Na ta dan so bile podeljene nagrade Združenja splošnih knjižnic za najboljše projekte, ki na poseben in inovativen način zbližujejo knjige in bralce ali na ta način izvajajo svoje strokovno delo, ter prvič letos nagrada za knjižničarja, ki bralcem kvalitetno pripoveduje o knjigah na portalu Dobreknjige.si. 

Nagrade so prejeli:

  • Knjižnica Lenart za projekt Od pobude lačni morda? do knjige Ke 'mo jeli?, v katerem je z zbiranjem receptov in anekdot iz domačih kuhinj iz druge polovice 20. stoletja in z zbiranjem kuhinjskih pripomočkov oživila kulturno dediščino Slovenskih Goric, ki jo je predstavila v knjigi Ke 'mo jeli?, s čimer je pokazala, da je knjižnica veliko več kot le urejene knjižne police in izposoja gradiva.
  • Mestna knjižnica Ljubljana za projekt ­Bedimo z Leonardom – noč v Mestni knjiž­nici Ljubljana, v katerem je v ospredje postavila strokovno in poljudno gradivo, znanost in raziskovanje, in ga namenila tretji triadi osnovne šole. Mladi med 12. in 15. letom aktivno preživijo celo noč v knjižnici ob dogodkih, ki so vezani na naravoslovje in tehniko, matematiko in informatiko. Splošno knjižnico tako predstavijo udeležencem in javnosti kot prostor promocije znanja in znanosti.
  • Pokrajinska in študijska knjižnica Murska Sobota za projekt Katalogizacija judovskih molitvenikov in obrednih knjig iz obdobja od 1779 do 1942, v katerem je z zahtevno strokovno obdelavo judovskih molitvenikov in obrednih knjig omogočila raziskovalno delo tega gradiva, z osnovanjem Judovske zbirke pa se poklanja spominu nekdanjega dela svoje skupnosti in gradi zavest o kulturi in preteklosti svojega kraja.
  • V letošnjem letu je bila podeljena še ena nagrada, in sicer za najboljšega knjižničarja, ustvarjalca bralnih priporočil na portalu ­Dobreknjige.si. Prvo priznanje za najboljšega knjižničarja, ustvarjalca bralnih priporočil na portalu slovenskih splošnih knjižnic Dobreknjige.si v letu 2021, je prejela Jana Maja Valentinčič, bibliotekarka iz Mestne knjižnice Ljubljana, ki bogati portal tako s kvaliteto kot tudi kvantiteto bralnih priporočil. Pri tem se poglablja v dela zahtevnejših avtorjev, tudi slovenskih, ki jih predstavlja poglobljeno analitično, jasno in komunikativno.

Nagrajene knjižnice in njihovi projekti, ki jih tu na kratko opišemo, so predstavljeni tudi na spletni strani https://www.knjiznice.si/.


Povej naprej

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...