Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0
Uredniške zgodbe MK

Naš notranji svet je neverjetna tovarna zdravil

Nina Žitko Pucer, urednica stvarne literature; foto: Saša Kovačič, Bukla 171–172, 19. 4. 2023

Naš notranji svet je neverjetna tovarna zdravil

Bruno Šimleša po desetih uspešnicah iz popularne psihologije v svoji novi, najpomembnejši knjigi išče odgovore na vprašanja: zakaj zbolimo, kaj storiti, ko zbolimo, kako pomagati bližnjemu med boleznijo in – nenazadnje – kako (p)ostati zdrav.


Bruno Šimleša
(P)ostati zdrav
prevod: Neža Kralj
Mladinska knjiga, 2022, m. v., 472 str., 32,99 €

Morda ste med tistimi (in med njimi sem bila tudi sama), ki se sprašujejo, zakaj je priljubljeni avtor po ducatu uspešnih naslovov o razmerjih in ljubezni, prodanih v več kot 200.000 izvodih, stopil iz cone udobja in se lotil teme, kot je zdravje. Če ste, naj vam povem zgodbo te knjige. Na prvi pogled se zdi, da se je začela leta 2016, ko je zagrebško združenje za boj proti raku Vse zanjo Šimleši podelilo nagrado VAM za pomoč onkološkim bolnikom in njihovim svojcem. Do tedaj namreč skoraj nihče razen njegovih bližnjih ni vedel, da Šimleša potihem in daleč od oči javnosti obolelim za rakom že petnajst let nudi psihološko pomoč med zdravljenjem. Ta nagrada je bila zanj spodbuda, da o vplivu duševnosti (po njegovih besedah srca in uma) na telo prebere še več študij in knjig ter o tem napiše knjigo, s katero bo lahko pomagal še več ljudem, bolnim in zdravim. 

Zgodba te knjige pa se ne začne le s pomembno nagrado, če sem natančna, temveč skoraj štiri desetletja prej z zelo trpko izkušnjo (s srečnim koncem, da vas ne bo skrbelo). Ko je bil Šimleša star dve leti, je zbolel in celo ostal sam v izolaciji v bolnišnici. Njegova bolezen je bila huda, osamljenost še hujša. Dnevi so dobili smisel le ob obiskih pediatra, ki mu je vsak dan naklonil svoj čas in mu pripovedoval zgodbe. Malček se je ob tem počutil kot kralj sveta. Bil je varen, zaščiten in svoboden. Bil je! Danes ve in o tem tudi piše, da so imeli občutki, ki jih je v njem vzbudila pozornost dobrega človeka, bistveno vlogo pri tem, da je lahko začel premagovati bolezen in jo premagal. Naša srce in um sta lahko neverjetna tovarna zdravil.

Šimleševa knjiga (P)ostati zdrav je izjemno pomembna, saj pomeni trden most med znanostjo (uradno medicino, ki jo izjemno spoštuje) in duhovnostjo. Prihodnost našega zdravja je holistični pristop, pravi avtor v uvodu in nas povabi na odisejado, namenjeno bolnim, njihovim bližnjim in zdravim. Tu pa ni postavil pike. Prihaja namreč drugi del, v katerem bo borec za srce in dušo nagovoril še zdravnike, da bi bolje razumeli bolnike in njihovo stisko.


Povej naprej

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...