Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0
Dodatni prispevki

Nacionalni mesec skupnega branja 2023 z Beremo skupaj

Tilka Jamnik, Bukla 175, 20. 9. 2023

Nacionalni mesec skupnega branja 2023 z Beremo skupaj

8. september (mednarodni dan pismenosti) – 8. oktober 2023 (zaključek Tedna otroka®)

Za nami je pet uspešnih izpeljav Nacionalnega meseca skupnega branja (NMSB), ki ga spremlja promocijska akcija Beremo skupaj. Tudi za letošnjo jesen pobudniki in soorganizatorji pripravljamo številne dejavnosti, s katerimi bomo vabili k branju in povezovanju ob knjigah in s knjigami.

Nacionalni mesec skupnega branja 2023 poteka pod častnim pokroviteljstvom predsednice države dr. Nataše Pirc Musar.

Predsednik Društva Bralna značka Slovenije – ZPMS Marko Kravos nas v poslanici ob začetku letošnjega šolskega leta vabi, naj se ob branju povežemo, da bomo opogumljeni: Vedno je narava močnejša: ko preizkuša našo pamet in srce in ko v nas spet budi zavzetost za notranji mir in za veselje do življenja. Naravni krog pa nam ta čas narekuje sestav­ljanje bralnih branikov proti malodušju. Iz knjig, iz branja in ustvarjalnih bližin ob njem. 

Celotna poslanica z naslovom »Naravni krog in Bralna značka v njem« je dostopna na: https://www.bralnaznacka.si/sl/aktualno/naravni-in-bralna-znacka-v-njem.

Letošnji Nacionalni mesec skupnega branja na različne načine skozi tri glavne osred­nje rdeče niti sporoča, kako zelo pomembno je, da smo povezani in sodelovalni, ne le na nacionalni, ampak tudi na globalni ravni, da beremo in se v sedanjosti učimo iz preteklosti za prihodnost, povezujemo medgeneracijska znanja, izkušnje in pričakovanja. 

Prvi tematski sklop, branje strokovne in stvarne literature, je tudi tema nacionalnega posveta Bralnega društva Slovenije, ki na dan pismenosti, 8. septembra, tradicionalno začenja Nacionalni mesec skupnega branja. Posvet Branje za znanje, s plenarnim referatom dr. Tine Bilban, ki nosi pomenljiv naslov Brati znanost, brati svet, odpira vrsto vprašanj o pisanju poljudnoznanstvenih besedil, pripravi izobraževalnih gradiv, ilustriranju strokovnih besedil, dotika pa se tudi moči zgodb in vpliva pripovedovanja na človeške možgane ... 

Drugi sklop, ki mu bomo namenjali veliko pozornosti, je medgeneracijsko branje: že od nekdaj so zgodbe, pripovedovanje in kasneje skupno branje povezovali različne generacije. Vse od konca prejšnjega stoletja to tradicijo nadaljujejo različne oblike skupnega branja mlajših in starejših bralcev, ki jih izvajajo v vrtcih in knjižnicah, tudi v osnovnih šolah, in temeljijo na izsledkih različnih znanosti. Pred desetletjem sta na podlagi preteklih izkušenj in kot odgovor na želje bralcev Društvo Bralna značka Slovenije – ZPMS in Javna agencija za knjigo RS pripravila poseben projekt medgeneracijskega branja https://www.bralnaznacka.si/sl/medgeneracijsko-branje/, kjer mladi in odrasli oz. starejši bralci berejo mladinske knjige, predvsem iz zbirke »Zlata bralka, ­zlati bralec« in iz projekta »Rastem s knjigo«, si izmenjujejo mnenja o prebranem, obenem pa drug drugega navdušujejo, se spoznavajo in poglab­ljajo medosebne odnose. Letošnja novost na področju medgeneracijskega branja pa je vseslovenska akcija Pokloni čas, polepšaj dan, ki jo vodi Nacionalni inštitut za javno zdravje: spodbuja nas, naj starejšim na njihovih domovih, v prostorih medgeneracijskega druženja, v domovih starejših … polepšamo čas tudi s knjigo in branjem. V ta namen so na spletni strani NMSB na voljo gradiva, ki bodo v pomoč pri pripravi tovrstnih dejavnosti: https://nmsb.pismen.si/medgeneracijsko-branje/

Oba sklopa sta vsebinsko vsekakor zajeta tudi v tretjem, saj bomo letos vsi skupaj posebej pozorni na odlične nacionalne projekte za spodbujanje branja in bralne pismenosti, s katerimi se lahko pohvalimo v domačem in mednarodnem prostoru: Slovenija bo častna gostja na letošnjem knjižnem sejmu v Frankfurtu, prihodnje leto pa na knjiž­nem sejmu otroške in mladinske literature v Bologni. V ta namen je Slovenska sekcija IBBY v sodelovanju z drugimi ustanovami pripravila publikacijo z naslovom ­Slovenia Loves Reading, ki predstavlja slovenske programe, projekte ter organizacije, ki promovirajo kakovostno mladinsko književnost in branje. Publikacija je dostopna na: https://www.bralnaznacka.si/en/news/slovenia-­loves-reading, na voljo pa bo tudi v nemščini in italijanščini. 

Skupno prizadevanje in sodelovanje doma in v svetu lahko prispevata k dvigu bralne kulture in z branjem k več razumevanja, empatije in k uspešnejšemu reševanju globalnih težav. Eden od sloganov Bralne značke je »S knjigo v svet«: v svet domišljije in na različna področ­ja, pa tudi k Slovencem ter njihovim potomcem po svetu in v svet k vsem ­ljudem … :)

Tudi letos bo Nacionalni mesec skupnega branja 2023 spremljala plakatno komunikacijska akcija Beremo skupaj. Organizatorji smo za izhodišče pri pripravi plakata izbrali ilustracijo, ki je nastala v okviru projekta Slovenski knjižnično-muzejski MEGA KVIZ (2020/21 in 2021/22) Mestne knjiž­nice Ljubljana. Tako smo ponovno spomnili na izjemen projekt s področja bralne kulture in na odličnega ilustratorja, striparja in pisatelja Ivana Mitrevskega.

Naj sklenemo z vabilom k vpisu v dogodkovnik, ki bo tradicionalno odprt vse leto na spletni strani https://nmsb.pismen.si/dogodki. Vaši vpisi so izjemno dragoceni, saj tako vaše dejavnosti postanejo del vseslovenskega bralnega zemljevida, ki spodbuja k branju in obisku dogodkov, izvajalcem pa ponuja vrsto predlogov za nadaljnje delo. 


  • NMSB 2023 smo zasnovali: Bralno društvo Slovenije, Društvo Bralna značka Slovenije – ZPMS, Društvo slovenskih pisateljev, Slovenska sekcija IBBY, Združenje slovenskih splošnih knjižnic in Zveza bibliotekarskih društev Slovenije ter mestne knjižnice v Ljubljani, Mariboru in Kranju.
  • Partnerji akcije: Ministrstvo za kulturo in Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, Andragoški center Slovenije, Javna agencija za knjigo RS, Zavod RS za šolstvo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani in RTV Slovenija. Aktivno se vključujejo še Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Narodna in univerzitetna knjiž­nica, Tedni vseživljenjskega učenja, Mreža za družinsko pismenost, Evropsko leto strpnosti ter Zveza prijateljev mladine Slovenije z društvi in zvezami po vsej Sloveniji.
  • Medijski podporniki: Delo, Večer, Primorski dnevnik, Gorenjski glas, Bukla, Ciciban, Cicido, Pogled, Pil ter RTV Slovenija. 
  • Sponzorji: Europlakat, Hofer, Krka.

Povej naprej

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...