Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0
Knjiga - prva liga z Janjo Vidmar

Prava hokejska banda

Sabina Fras Popović, Bukla 168, 21. 09. 2022

Prava hokejska banda

Sabina Fras Popović
Prava hokejska Banda
ilustracije: Darko Grkinić
Pivec, zbirka Mladinsko branje, 2022, t. v., 212 str., 24,90 €


Otroške in mladinske knjige praviloma ne uživajo veliko medijske pozornosti, zato je še tolikanj dragocenejše, da se je v tej rubriki zvrstila že vrsta zvenečih imen iz sveta mladinske literature.

Običajno predstavljam literarna dela dolgometražnikov z zavidljivo bibliografijo. Tokrat pa je na literarni parket, bolje rečeno, na ledeno ploščo pridrsalo novo ime. Z leposlovnim prvencem. 

Sabino Fras Popović, komparativistko, z doktoratom iz bibliotekarstva, v življenju usmerja ljubezen do knjig. Žena in mati dveh hokejskih golmanov in obrambne igralke na ledeni plošči je radoživa bralka in v Mariborski knjižnici vodja Centra za spodbujanje bralne pismenosti. 

Povezovalka in voditeljica literarnih večerov, ki jih gosti Mariborska knjižnica, je že leta 2016 pri Zvezi bibliotekarskih društev Slovenije na podlagi svoje doktorske disertacije objavila monografijo Vodenje s poslanstvom, tako da je formalno knjižni krst že za njo. 

Toda sčasoma je v njej naraščala želja, da bi mladim odprla oči, kako zelo pomemben del življenja je literatura. Doumela je, da prenekateremu otroku ukvarjanje s športom koristi pri premagovanju težav z disleksijo, razpršeno pozornostjo, pomanjkljivo zbranostjo in kratkoročnim spominom in da na drugi strani branje spodbuja določene možganske funkcije, potrebne pri športu, denimo krepi ostrino in pozornost, vrača umirjenost, še več, precej vrhunskih športnikov si pred tekmovanji pomaga z branjem. 

Svet športa in branja sta torej še kako prepletena in tudi zategadelj pomeni Sabinin prvenec prijetno osvežitev, »dnevnik hokejske mame«, v ozadju pa poleg golmana in peterice na ledu še sedmo igralko za bando – ograjo drsališča. 

Po tipologiji slovenske mladinske realistične avanturistične proze, ki jo je razčlenila dr. Dragica Haramija, sodi pričujoče besedilo o dogodivščinah mlade hokejske ekipe v podžanr športne avanturistične proze. Zgode in nezgode, veselje in potrtost, zamere in negotovost mladih šport­nikov spremljamo v daljšem časovnem razdobju. Desetletniki iz prvega poglavja so ob koncu zgodbe že najst­niki, opisano hokejsko prvenstvo v knjigi pa temelji na otroških olimpijskih igrah v Lake Placidu, na katerih je Sabinin starejši sin s hokejskimi sodrugi pred tremi leti osvojil medaljo.

Že v uvodnem posvetilu se skriva osrednje sporočilo romana: »Biti del ekipe. Tri besede, ki spremenijo življenje.« Kajti podobno kot raste in se razvija zgodba, narašča pripadnost ideji moštvenega duha in vsega, kar ta ponazarja, od iskrenosti in vključenosti pa vse do tovarištva, samozavesti in borbenosti. Ekipni duh je kapital, ki ga morajo junaki Tine, imenovan tudi Popy, Ian, Črt in drugi šele doseči. In izkaže se, da je včasih lažje osvojiti medaljo kot medsebojno zaupanje. Četudi pot do odličja v resnici vodi prav čez polje timske zagnanosti, ne pa samostojnih akcij, brez upoštevanja drugih. Reprogramiranje mladega duha je seveda nemogoče brez trenerjeve predanosti in izkušenj, nasploh so dialogi v pristni, poulični mariborščini dovolj doživeti in prepričljivi, da bi besedilo kot družinski roman znale zapopasti različne generacije bralcev.

Prelomni trenutki odločilne hokejske tekme onkraj luže, po kateri ni nič več tako, kot je bilo, so izpisani skozi optiko posameznih igralcev, avtorica pa se na formalno-stilni ravni drži vsevedne pripovedne perspektive, ki jo na več mestih elaborira s tretjeosebno personalno. 

Na koncu knjige je bralcu v pomoč slovarček značilnih hokejskih izrazov, založba pa je s primerno velikostjo pisave in zadostnimi razmiki poskrbela za zračnost besedila, skozi katero se tako lažje prebijejo dislektiki, ki jih je po avtoričinih besedah med mladimi šport­niki razmeroma precej.

Spremno besedo je prispevala športna psihologinja Andreja Holsedl, razgibano naslovnico in ilustracije pa znana beograjska striparska legenda Darko Grkinić, mojster risanja s svinčnikom. 

Avtorica že snuje nadaljevanje hokejske sage, zato le brž knjigo v roke, nenazadnje poteka nacionalni mesec skupnega branja, s poudarkom na navezi med branjem in gibanjem. Telesna in bralna kondicija gresta vedno z roki v roki!


Povej naprej

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...