Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0

Premisleki o književnosti in jeziku

Boris Paternu
Premisleki o književnosti in jeziku

Zaradi različnih vzrokov v Buklini spletni knjigarni te knjige ni možno kupiti.
Za več informacij se obrnite na založbo (v kolofonu levo) ali v kako drugo knjigarno.

Založba Cankarjeva založba
Leto izdaje 2016
ISBN 978-961-282-211-8

Tehnične lastnosti
trda vezava
20,5 x 15 cm
300 g
181 strani
Tip knjige
esej
Kategorije
književnost in jezikoslovje > knjige o knjigah
slovensko leposlovje

Povej naprej

Založnik o knjigi

Akademik in zaslužni profesor Univerze v Ljubljani, Boris Paternu, je junija dopolnil 90 let. Ob tej priložnosti je izšla njegova knjiga Premisleki o književnosti in jeziku.

Avtor, literarni zgodovinar in teoretik, je za pričujočo knjigo izbral vrsto svojih novejših raziskovalnih študij, tokrat usmerjenih v območja dveh različnih tematskih krogov. Večji del študij problemsko posega na področje sodobne slovenske književnosti. Najbolj opazno zbran je ob Edvardu Kocbeku, Borisu Pahorju, Tomažu Šalamunu in Vladimirju Kavčiču ter ob mlajših modernistih tržaške literature, Ivanki Hergold in Mariju Čuku. V koroško problematiko pa je zasajena posebna razprava o Petru Handkeju. Drugi del knjige prinaša študije, ki prestopajo meje književnosti in kritično aktualizirajo vprašanja, kot so: slovenščina na univerzi in v znanosti, problem amputacije rezijanščine iz slovenske jezikovne kulture, razmislek o avtonomiji univerze in končno vprašanje današnjega položaja ter pomena humanistike. Zbrane študije, tokrat urejene v smiselno celoto, so bile posamično objavljene v znanstvenem in strokovnem tisku: kot spremne besede k literarnim delom, kot razprave različnih izdaj Slovenske akademije znanosti in umetnosti in kot prispevki v kulturnih prilogah dnevnikov.

Recenzija Bukla

Ob 90-letnici, ki jo je nedavno praznoval literarni kritik in teoretik Boris Paternu (1926), je izšla priložnostna knjiga, ki dobro odslikava njegovo strokovno udejstvovanje. Monografija je razdeljena v dva dela. V prvem je Paternu zložil deset študij o različnih, večinoma slovenskih pisateljih in pisateljicah ter pesnikih, v njih pa analizira posamezna dela znotraj njihovih literarnih opusov pa tudi širše (od Kocbeka in Pahorja prek Handkeja in Šalamuna ter Vladimirja Kavčiča in Ivanke Hergold do Prešerna). V drugem delu pa s svojim pisanjem posega širše in bolj družbeno angažirano, saj se ubada z vprašanjem slovenščine na univerzi ter njeno avtonomijo (v tem smislu), jezikovno podobo sodobne Evrope, ki po njegovem mnenju govori v razklanem jeziku, ter z obmejnimi jezikovnimi vprašanji, kot je, denimo, problem rezijanščine. Občutljiva knjiga o slovenski literaturi in njenem jeziku.

Samo Rugelj, Bukla 126

© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.

Sorodne knjige

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...