Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0

Začasno bivališče: Na grad 25, Ig

Življenjske zgodbe žensk na prestajanju kazni zapora
Milica Antić Gaber, Deja Crnović, Nina Perger, Jasna Podreka, Darja Tadič
Začasno bivališče: Na grad 25, Ig

Zaradi različnih vzrokov v Buklini spletni knjigarni te knjige ni možno kupiti.
Za več informacij se obrnite na založbo (v kolofonu levo) ali v kako drugo knjigarno.

Založba Javna agencija za knjigo Republike Slovenije
Leto izdaje 2017
ISBN 978-961-94184-7-5
Leto izdaje izvirnika 2017
Fotografije Jasmina Vidmar
Urejanje Milica Antić Gaber
Predgovor Dino Bauk

Tehnične lastnosti
mehka vezava
189 strani
Tip knjige
strokovna monografija
Kategorije
družbene vede > sociologija
družbene vede > etnologija in antropologija
družbene vede > pravo

Povej naprej

Založnik o knjigi

Knjiga z naslovom Začasno bivališče: Na grad 25, Ig je zbirka desetih zgodb žensk, ki prestajajo kazen zapora v edinem ženskem zaporu v Sloveniji, na Igu. V njej so avtorice knjige, Milica Antić Gaber, Darja Tadić, Nina Perger, Deja Crnović in Jasna Podreka, želele dati glas tistim, ki so v družbi malo slišane, tistim z roba. S pričujočo publikacijo so se avtorice podale na pot v bolj ali manj neznano pokrajino zaporniškega sveta, v svet žensk, ki so morale osebno svobodo, svobodo gibanja, svobodo druženja z njim dragimi osebami začasno zamrzniti. V ta svet se niso podale zato, da bi pokukale za težka zaporniška, grajska vrata in potešile svojo znanstveno– raziskovalno ali kakšno drugo radovednost. Tja so se podale zato, da zaprtim ženskam dajo glas, da lahko povedo kdo so, kakšna življenja so živele pred obdobjem zapora, kako so se znašle za zapahi, kako tam živijo, o čem razmišljajo ter kako so se pripravljale na življenje onkraj zidov odvzete svobode. Ženskam na prestajanju kazni zapora so želele omogočiti, da širši javnosti skozi svoje zgodbe in s pogledom od znotraj same ponudijo v branje (najverjetneje nekoliko drugačen) pogled na zaporniško populacijo in morda spodbudijo k razmislekom in drugačnemu razumevanju tistih, ki se tam znajdejo. Še bolj pa je avtorice knjige vodila želja, da bi jih širša družba brez izkušnje zapora bolj reflektirano sprejela nazaj, ko se vrnejo v rutino vsakdanjega življenja z željo zaživeti povsem normalno življenje.

Knjiga je dosegljiva tudi v elektronski obliki.

Recenzija Bukla

»Treba je vedeti, da se zapor lahko zgodi vsakomur, da je veliko razlogov, ki nekoga lahko pripeljejo v zapor in da meja zelo tanka. Veliko je maltretiranih žensk, tudi moških, maltretiranih in zavrženih otrok. Veliko je ljudi, ki imajo na banki kredite. Ogromno. Tukaj so punce zaradi kreditov. To lahko doleti čisto vsakogar. Mislim, da bi morali nekoliko bolj globoko pogledati, zakaj je do tega prišlo. Kaj se je zgodilo, kakšno je ozadje. Ljudje izgubljajo službe, ne morejo več živeti, si pomagati, plačevati položnic,« je, med drugim, povedala Shia.
Njena zgodba je ena od desetih v knjigi. Imena začasnih prebivalk in sogovornic so izmišljena. Zapisano je tisto, kar so sogovornice povedale soavtoricam knjige. Z uradnimi dokumenti in statistikami se namenoma niso ukvarjale, zanimale so jih zgodbe znotraj zaporniških zidov. Vsakodnevno življenje, razmišljanja o situaciji, ki jih je pripeljala v zapor na Ig. Knjiga je del projekta Vključujemo in aktiviramo, ki, med drugim, domačim pisateljicam in pisateljem omogoča, da berejo in pišejo z zaporniki in zapornicami. Daje glas tistim na robu, za zidovi. Knjiga je v celoti dostopna na spletni strani projekta Javne agencije za knjigo.

Jedrt Jež Furlan, Bukla 142

© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.

Sorodne knjige

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...