Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0

Ljubezen skozi zgodovino

Katarina Majerhold
Ljubezen skozi zgodovino

Zaradi različnih vzrokov v Buklini spletni knjigarni te knjige ni možno kupiti.
Za več informacij se obrnite na založbo (v kolofonu levo) ali v kako drugo knjigarno.

Založba Cankarjeva založba
Zbirka Čas misli
Leto izdaje 2015
ISBN 978-961-282-081-7
Leto izdaje izvirnika 2014
Urejanje Irena Duša

Tehnične lastnosti
mehka vezava
23 x 15,5 cm
450 g
280 strani
Tip knjige
strokovna monografija
Kategorije
filozofija > slovenska filozofija

Povej naprej

Založnik o knjigi

Zakaj nam ni dovolj naša čutnost in vse, kar ta prinaša s seboj, in kako to, da o njej ne govorimo kot o ljubezni, no, morda le kot o erotični ljubezni, ki pa jo vseeno dojemamo kot podvrsto tiste prave, »poduhovljene« ljubezni? Kaj pravzaprav je ljubezen in zakaj govoriti o njej? Kako govoriti o njej? Vprašanje, ki se logično porodi za tem, je, ali je ljubezen brezčasni fenomen oziroma obstaja le ena prava ljubezen (prava definicija ljubezni) ali pa se skozi čas in po področjih spreminja? Je ljubezen stvar zgolj dveh posameznikov ali celotne družbe in celo kozmosa? In če je stvar kozmosa (ali Boga) in družbe, kako se par in posameznik/ica v paru umešča/ta v to kozmološko in družbeno shemo?

Pomembno vprašanje, ki si ga je treba zastaviti, je tudi, ali je ljubezen vnaprej dana (in bi jo lahko uvrstili med druge človekove nagonske dejavnosti, kot so spanje, prehranjevanje, izločanje, bitje srca) ali je plod človekove ustvarjalne dejavnosti? A s takšnimi vprašanji so se več ukvarjali v prejšnjih dobah. Lahko bi rekli, da se je današnje zanimanje za ljubezen bolj osredotočilo na ključno vprašanje, ali je ljubezen struktura, ki jo lahko predstavimo v obliki koncepta – in na kar odgovarjamo pritrdilno – , in zlasti kaj je ljubezen in kako govoriti o njej. Zato se avtorica v knjigi osredotoča zlasti na različna pojmovanja ljubezni, predvsem na tista, ki še danes uokvirjajo naše partnerske odnose in vplivajo nanje. Ljudje namreč velikokrat sledijo nekemu pojmovanju ljubezni, za katerega se ne zavedajo v celoti, kaj pomeni, in še manj, od kod izvira; iz roda v rod se preprosto prenaša po določenih koščkih.

Recenzija Bukla

Ljubezen skozi zgodovino še zdaleč ni nekaj enovitega in nespremenljivega, temveč je njeno pojmovanje nekaj dinamičnega, pogojenega z družbo in časom, ugotavlja Katarina Majehold, sicer raziskovalka in predavateljica na Pedagoškem inštitutu (ki jo knjižno že poznamo po zbirki esejev Živeti iz leta 2012) v svoji filozofsko zastavljeni monografiji, v kateri preigra pogled na ljubezen skozi literaturo in zgodovino. Vodi nas vse od antičnih tekstov, denimo sedaj spet aktualne Iliade, ki je slavila ljubezen Ahila in Patrokla, in tedanjih zgodovinsko realnih situacij, ko je tebanski poveljnik Pamenos homoseksualni način združevanja priporočal kot temeljno vodilo vojaške organizacije, prek razsvetljenstva, v katerem si je Rousseau prizadeval za vrednote iskrene romantične ljubezni med dvema sorodnima dušama brez pogodbenih in stanovskih primesi, pa vse do sodobnega znanstvenega in biološkega pojmovanja ljubezni, v okviru katere naj bi se, po Darwinu, ljubezen razvila z istim namenom, kot na evolucijo prek seksualne izbire vplivajo lepota, fizična moč in inteligenca. Delo, ki pred nami sistematično razprostira različna pojmovanja ljubezni in bralcu (tudi v njegovih medosebnih odnosih) razkrije, od kje prihaja tisto, po čemer se ravna v svojem vsakodnevnem življenju.

Samo Rugelj, Bukla 107-108

© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.

Sorodne knjige

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...