Ljudomrznik na tržnici
Založba | Mladinska knjiga |
Zbirka | Kultura |
Leto izdaje | 2019 |
ISBN | 978-961-01-5511-9 |
Urejanje | Nela Malečkar |
poltrda vezava
20,5 x 14,5 cm
320 g
315 strani
Kategorije
leposlovje > eseji
slovensko leposlovje
Založnik o knjigi
»Za kvaliteten razvoj skupnosti, naroda, družbe je izredno potreben samorazmislek, saj se sicer ne moremo razvijati v duhovnem, kulturnem niti v gospodarskem smislu.«
- Vinko Möderndorfer
V knjigi so zbrani eseji, razmišljanja, dnevniki, nočna klepetanja o dolini šentflorjanski ter druge gledališke in pesniške reči vsestranskega ustvarjalca in angažiranega misleca. Moderndorferjeva analiza slovenske družbe in njenega odnosa do umetnosti in kulture je neizprosna, ves čas ga zanima le neolepšana podoba naroda. Njegovo stališče je neomajno: bistvo umetnosti in umetniškega ustvarjanja je izpovedovanje resnice, umetnost je poklicana zato, da kaže času, posamezniku in narodu zrcalo. In v našem času bolj kot kdaj gospodujejo kapital, trgovina, denar, prepričanje, da se vse prodaja in da je vse kupljivo; kultura pa se znotraj podivjanega sistema globalnega kapitalizma bori za svoj obstoj in preživetje. Ta vodilna misel knjige odzvanja tako v intimno izpovednih kot bolj splošno naravnanih esejih. Avtor jim je dodal tudi nekaj ironije, humorja, cinizma in veliko trpkosti.
O avtorju
Svojo literarno pot je začel kot pesnik v drugi polovici sedemdesetih let. Od leta 1981 do leta 2006 je v knjižni obliki objavil 30 del s področja proze, poezije, dramatike in esejistike, zrežiral okoli 70 gledaliških in opernih predstav, 12 TV iger in dokumentarnih filmov. Pisal je tudi pesniške zbirke in zgodbe za otroke. Od leta 1989 je za radio napisal prek 80 radijskih iger, izmed katerih so bile mnoge odigrane tudi v tujini (Nemčija, Italija, Češka, Slovaška, Hrvaška). Vzporedno je svoja literarna in strokovna dela objavljal doma in v vseh slovenskih revijah. V svojih strokovnih razmišljanjih se loteva predvsem področja gledališke režije, dramaturgije in igre.
Recenzija Bukla
Vinko Möderndorfer (1958) ni samo pisatelj, pesnik in dramatik, temveč tudi esejist, angažirani premišljevalec sodobnega stanja v slovenski kulturi in (občasno) piker kritik oblasti z govorniškega odra na podelitvi Prešernovih nagrad. V zbirki spisov z naslovom Ljudomrznik na tržnici je zbranih zadnjih sedem let njegovega vsakovrstnega pisanja, od njegovih govorov do dnevniških zapisov in od kramljanj o dolini šentflorjanski ter razmišljanj ob ustvarjanju njegovih pomembnejših del, denimo njegovega veleromana Druga preteklost. Tudi s svojim esejističnim pisanjem se Möderndorfer kaže kot subtilen opazovalec in popisovalec postopkov kreativnega ustvarjanja, strog analitik stanja slovenskega duha in poznavalec slovenske kulture ter jezika, ki mu v kulturnem in uporabnem smislu ne napoveduje dobre prihodnosti.
Samo Rugelj, Bukla 151
© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.
Sorodne knjige
- Notranji pir ali kako se prepiti do konca Priročnik za rekreativne pivke in pivce z dvomi 29,99 € Dodaj v košarico
- Zbrano delo 2. knjiga: Ivan Cankar, eseji, članki o literaturi, literarne ocene, razmisleki 33,00 € Dodaj v košarico