Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0

Podeljena je bila nagrada Večernica

Podeljena je bila nagrada Večernica

Časnik Večer je 27. 9. 2018 na srečanju mladinskih pisateljev Oko besede v Murski Soboti podelil večernico 2017, nagrado Večera za najboljše slovensko otroško in mladinsko izvirno leposlovno delo, ki je izšlo lani. Prejela jo je Anja Štefan za knjigo Drobtine iz mišje doline (Mladinska knjiga).

Večernico je podelil odgovorni urednik Večera Matija Stepišnik, ki je med drugim povedal:
»V verzih za otroke, sposojenih iz knjige naše letošnje nagrajenke, je veliko misli za vse nas, ki se zadnja leta, v teh negotovih in nestabilnih časih, vsak dan znova sprašujemo o tem, kako sploh še lahko izgleda boljši svet. Knjiga in literatura sta eden od odgovorov proti surovosti, sovražnosti, populizmu, proti banalizaciji in rumeni megli, ki se spušča nad nas. Večernica je le ena od Večerovih zavez, da bo ostal del tega gibanja.«

Dobitnico večernice je izbrala petčlanska žirija - predsednik dr. Igor Saksida in člani Maja Logar, Kaja Bucik Vavpetič, dr. Dragica Haramija in Petra Vidali. Žirija je v svoji utemeljitvi navedla:
»Izvrstna pesniška zbirka Drobtine iz mišje doline, ena najboljših sodobnih knjig poezije za otroke, se osredotoča na življenje mišk kot pesemskih junakov: ti so drobni, a v svoji ustvarjalnosti v resnici veliki – zazrti so v lepoto sveta, igro besed, a tudi v manj prijetne resnice sodobnega časa, zato je zbirka izjemno aktualna. Ena najbolj prepričljivih pesmi je Le pogumno, le za mano – upanje v možnost boljšega sveta se posredno, a natančno izrazi v sklepnih verzih besedila, ki ob tem ohranja poetiko sporočilnega minimuma. Ta je značilna tudi za druga besedila, tudi tista s "tabujskimi" motivi – ko okoli miške, ki je jedla grah, "grmi", da "vsak beži" (Grah), ali smrt prepreči miši in mišjaku, da bi pojedla medenjak (Medenjak). Posodobitve izštevank (An ban), naštevalnih otroških ljudskih pesmi (Je miška, miška, miška nesla lešnik) in drugih besedil (Če miš prinese ti drobiž …) so inovativne, taki so tudi zvočna igra (Sir), ritem in ponavljanje; pesmi zato omogočajo prepričljivo interpretativno branje najmlajšim. Izročilo in aktualna sporočila se zlijejo v mozaično sestavljanko mišjega sveta, ki ga določa igrivost kot temeljna možnost doživljanja sveta. Ob tem je na njenem ozadju povsem jasno vpisana pot v "boljši svet"; a ne z velikimi in še manj moralističnimi besedami, ampak z "drobtinami" – krhkimi, skorajda nevidnimi okruški iz "življenjca", v katerem je možna iskrena vera v resnico, vrednote in lepoto.«

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...