Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0

Ko se zgodi ples

zapisi, dokumenti, spomini
Živa Kraigher
Ko se zgodi ples

Zaradi različnih vzrokov v Buklini spletni knjigarni te knjige ni možno kupiti.
Za več informacij se obrnite na založbo (v kolofonu levo) ali v kako drugo knjigarno.

Založba JSKD, Maska, zavod za založniško dejavnost
Leto izdaje 2017
ISBN 978-961-6572-46-0
Leto izdaje izvirnika 2016
Spremna beseda Rok Vevar

Tehnične lastnosti
mehka vezava
378 strani
Tip knjige
spomini, pričevanja in pisma
Kategorije
umetnost > ples
biografije in spomini
slovensko leposlovje

Povej naprej

Založnik o knjigi

Knjiga Ko se zgodi ples / Zapisi, dokumenti, spomini orisujenjeno osebno plesno pot od učenke do plesalke, koreografinje in predvsem plesne pedagoginje, ki si je zadala za osnovno poslanstvo dati mlademu človeku trdno plesnotehnično znanje, da bilahko obvladoval telo in iz njega izvabljal lastni plesni izraz. To poslanstvo je prevzela od svoje velike učiteljice Mete Vidmar, "z vsem žarom predane epruvetno izčiščeni in nadvse zvesti različici modernega umetniškega plesa, izhajajoči iz smeri in šole Mary Wigman", kot je o njej napisala Marija Vogelnik.
Knjiga govori o razvoju sodobnega umetniškega plesa na Slovenskem v obdobju 1935 - 1989 in še kasneje, kolikor ga je Živa Kraigher osebno spremljala. Avtorica je v njej opisala svoje šolanje v plesnih šolah Mete Vidmar v Ljubljani (1935 - 1955), Karin Waehner v Parizu (1958/59 in 1961) ter Mary Wigman v Berlinu (1961 in 1968), pedagoška načela in metode, na podlagi katerih je šestindvajset let vodila oddelek za izrazni ples (sprva v okviru Pionirske knjižnice, nato pa Zavoda za glasbeno in baletno izobraževanje v Ljubljani), kjer je plesno znanje pridobivalo nekaj tisoč učenk in učencev, ter svoja prizadevanja za širjenje sodobnega plesa v naš prostor. Predstavila je svoje številne koreografije v obdobju od leta 1957 do leta 1989 in dodala odmeve nanje v tisku in javnosti. Omenila je tudi nekatere stvaritve svojih izrazitejših učenk in širok razmah umetniškega plesa, ki se je pod okriljem Zveze kulturnih organizacij Slovenije, kasneje Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti, ljubiteljsko in polprofesionalno razvijal od konca sedemdesetih let prejšnjega stoletja. Med opombami so še komentarji nekaterih plesnih dogodkov, ki jim je avtorica v obdobju, ko je pisala knjigo, sledila po televiziji. Besedilo spremlja obsežno dokumentarno gradivo slovenskih fotografov iz njenega arhiva, kateremu je dodano še različno slikovno gradivo, izbrano tudi iz drugih virov.

Recenzija Bukla

Gibanje neuvrščenih*
Sodobnega plesa je vse manj. V glavnem je na robu preživet ja in ignorance kulturne politike in medijev. Živa Kraigher (1920– 2011) nam v zajetni knjigi, posthumno jo je uredil njen sin Tomaž Kraigher, sporoča, da to ni »nič novega«. Vztrajnost in upor sta njegovi stalnici od samega nastanka. Osebno plesno pot plesalke, koreografinje in pedagoginje prepleta s podatki, kronologijo sopotnic in dedičev sodobnega plesa. Skoraj 400 strani in 2000 – veliko novih – dokumentov in fotografij služi kot imenik, popis projektov, kulturne politike, procesov dela. Dragocene so njene misli, metodologija, terminologija, študij od »nemške« do pariške »plesne šole«, njene aktivistične, angažirane miniaturke, ki so živele naprej skozi druga plesna telesa. Če je do zdaj prevladovalo mnenje, da se od plesne šole Mete Vidmar (štiri deseta leta preteklega stoletja) do ustanovitve Plesnega teatra Ljubljana v osemdesetih letih ni na področju nič kaj dosti dogajalo, nam Živa Kraigher dokazuje nasprotno. In to zelo natančno. S predanostjo in neomajno vero v ples vred. Eden najpomembnejših dosežkov, navaja avtor spremne besede Rok Vevar* (od njega sem si izposodila tudi naslov pričujočega zapisa), je vzpostavitev pedagoške mreže po državi. Ta omogoča sodobno plesno vzgojo več tisoč otrokom letno. To je še danes, po Vevarju, najstabilnejši element sodobnega plesa in zagotovilo, da se bo regeneriral.

Jedrt Jež Furlan, Bukla 132-133

© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.

Sorodne knjige

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...