Založba | Ebesede |
Leto izdaje | 2015 |
ISBN | 978-961-6922-65-4 |
Spremna beseda | Matej Bogataj, Mate Dolenc |
Urejanje | Matej Bogataj |
mehka vezava
23,5 x 17 cm
350 g
198 strani
Tip knjige
spomini, pričevanja in pisma
Kategorije
naravoslovje
biografije in spomini
Založnik o knjigi
27 potapljaških zgodb Cirila Mlinarja - Cica s spremno besedo Mate Dolenca in Mateja Bogataja.
»Zgodbe so spisane s posebno občutljivostjo poznavalca, ki je za potope in svoja srečanja z bitji, nekaterimi predpotopnimi in drugimi izredno redkimi, ki jih v njihovi večni temi le redko ugleda človeško oko, razen kadar jih gledamo na vse pogostejših in vse bolj atraktivnih dokumentarcih, še posebej izurjen in senzibiliziran.«
Matej Bogataj, spremna beseda
»Potopljen torpedni čoln je ležal na livadi morske trave, tik ob obali. Zveriženo železno razbitino je držalo skupaj le še rjasto ogrodje in nekaj zaplat utrujene plocevine. Vse drugo je morje že zdavnaj razjedlo in požrlo. Opazoval sem jato srebrnkastih rib, ki se je umikala pred mano, ko sem prihajal s površja navzdol med brodolomske ostanke. Ribe so zdrknile skozi prerjavele železne boke in se zatekle ven med travo, ko sem odhajal napovršje po zrak, pa so se spet vračale v ladjo. Potapljal sem se na vdih. Malo za trening, malo zato, da bi si popravil slab začetek dneva, kolikor je slab začetek sploh mogoč tu na pravem morju, v osrčju mojih najljubših otokov.«
Ciril Mlinar Cic, Prva kirnja
Recenzija Bukla
Če vas zanimajo potovanja, potem je to knjiga za vas. Namesto v daljne dežele ali na gorske vršace pa vas legendarni potapljač, fotograf in snemalec Ciril Mlinar Cic s svojimi zgodbami, ki so nastale v štiridesetih letih med 1968 in 2008, popelje pod vodo. To počne mojstrsko, z občutkom za vzdušje in pripoved. V svoje zgodbe vas vpelje postopoma, z uvodom, kjer vam razkaže prostor in čas, našteje prijatelje, tudi znane literate od Mateta Dolenca in Milana Jesiha naprej, potem pa skoči v vodo in zaplava pod njo. Takrat se vse spremeni. Skupaj z vami odkriva bogato raznovrstnost podvodnega sveta Brionov, kjer se je rastlinstvo in živalstvo lahko nemoteno razvijalo pol stoletja; vodi vas v temne tunele Lastova, ki so ostali iz jugoslovanskih časov, vse do zadnje otoške čeri, kjer se razpre skoraj tropski svet, na koncu pa se v kraški jami, kjer je pred četrt stoletja kot prvi posnel človeško ribico v njenem naravnem okolju, sprašuje, koliko časa bodo ti habitati, nekakšna slovenska Amazonija še uspeli obdržati svojo nedotaknjenost. Idealna knjiga za (pod)morske dni.
Samo Rugelj, Bukla 112-113
© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.
Sorodne knjige
- »Kar ustvariš ostane. Svetu cvet. Tebi rane.« Vinko Möderndorfer – učitelj, politik in raziskovalec 25,00 € Dodaj v košarico