Zabubljena
Ana MarwanZaložba | Beletrina |
Leto izdaje | 2021 |
ISBN | 978-961-284-733-3 |
trda vezava
21,5 x 14 cm
360 g
201 strani
Tip knjige
roman
Kategorije
leposlovje > leposlovni roman
slovensko leposlovje
Založnik o knjigi
Rita se razvija počasi in ni prepričana, v kaj. Še bolj kot sebe opazuje okolje, v katerem išče svoje mesto. Pogled usmeri na gospoda Ježa, o katerem meni, da bi ji lahko bil na njeni poti v pomoč. Opazuje ga in secira. Kar uide očesu, zapolni domišljija, njuno prepletanje pa je tako tesno, da ju je kmalu težko ločiti. Jež se vivisekciji sprva upira, počasi pa mu ta vse bolj godi, meni Rita. Pisanje o Ježu je njena naloga, ki jo vestno izpolnjuje. Kdo ji jo nalaga, ostaja dolgo nejasno, kakor tudi, ali je v instituciji, kjer deluje, zaprta, ali pa je tam zaposlena. Ministrski oddelki se spreminjajo v bolnišnične in spet nazaj. Kot Rita sama tudi njihova podoba nima trdnih meja, razvidnega smisla. Paradoksno pa je njen pogled oster in jasen, ko ga vrže na svet, ljudi in vezi med njimi, ki se spletajo in razpletajo v vsakdanu.
O avtorju
Ana Marwan (1980) se je po študiju primerjalne književnosti na Filozofski fakulteti v Ljubljani leta 2005 preselila na Dunaj, kjer je leta 2008 prejela literarno nagrado Schreiben zwischen den Kulturen. Zadnjih šest let se posveča izključno pisanju daljših in krajših proznih besedil v nemškem in slovenskem jeziku. Leta 2019 je pri avstrijski založbi Otto Müller Verlag izšel njen knjižni prvenec Der Kreis des Weberknechts. Zabubljena je njen drugi roman, ki je (drugače kot prvi) nastal v slovenskem jeziku.
Recenzija Bukla
Zabubljena je druga knjiga Ane Marwan, ki se je po študiju v Ljubljani preselila na Dunaj, in njena prva knjiga, napisana v slovenščini. Skozi zgodbo o pedantnem gospodu Ježu, za katero ne vemo, ali je izmišljena, resnična ali prikrojena, nas vodi pripovedovalka Rita. In tudi zanjo ne vemo, kaj je namen njenega pisanja, saj se zdi, da ji je bilo pisanje pravzaprav naročeno, a od koga? Rita se namreč počasi razkriva in postaja vedno bolj gostobesedna, gospoda Ježa pa uporablja kot sredstvo za svojo pripoved, ki jo ustvarja zaradi lastne svobode. Skrivnostna pripovedovalka nas zvito popelje skozi labirint, kjer morda preži Minotaver, morda pa so tam samo vrata, ki se nekam odpirajo. Gre za drzen, nekonvencionalen roman, ki se sicer ozira za postmodernističnimi postopki, a jih zasuka po svoje, pri tem pa pokaže tudi velik občutek za besedne igrarije, ironične bodice in predvsem pomensko razprtost. Kljub neulovljivi zgodbi pa je roman pretanjena študija odnosov in navad, želja in obžalovanj – vsega, kar nas dela ljudi. In ravno zato je tako hipnotičen. Zabubljena je presenetljivo delo, vredno vsakršne pozornosti, vanj se boste zabubili s prav posebno slastjo.
Veronika Šoster, Bukla 160
© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.