Založba | Družina |
Leto izdaje | 2019 |
ISBN | 978-961-04-0595-5 |
Naslov izvirnika | God of surprises |
Leto izdaje izvirnika | 1985 |
Prevod | Mojca Masterl Štefanič |
Spremna beseda | Damjan Ristić |
trda vezava
21,5 x 14,5 cm
380 g
207 strani
Tip knjige
priročnik
Kategorije
religija > krščanstvo
osebna rast, duhovnost in ezoterika
Založnik o knjigi
Vodič za vse zbegane, negotove ali razočarane kristjane.
Osrednji motiv tega vodnika za duhovno življenje je evangeljska prilika o iskanju zakopanega zaklada (Mt 13,44). Gerard W. Hughes (1924-2014), škotski jezuit, nam skuša pokazati, da je njiva s skritim zakladom – v nas samih. Iskati moramo globoko v sebi in to notranje potovanje močno vpliva na naše življenje, na odnose, vrednote in tudi na spremembe v družbi. Bog je v vseh stvareh in v stvarstvu ni nobenega delca, nobene človekove izkušnje, kjer ne bi bil z nami. A to ni le knjiga o zakladu, je tudi zaklad sama v sebi – je eno najbolj uspešnih duhovnih del zadnjih desetletij, prevedeno v več kot dvajset jezikov.
»Večina vodnikov je zahtevno branje, če ne vidimo predmetov ali obiščemo krajev, ki jih opisujejo, in prebiramo jih lahko le zelo počasi. Ta vodnik za notranje potovanje ni nobena izjema. Na koncu vsakega poglavja so vaje, da bralec lahko potuje tudi sam. Kar odkrijete o samih sebi, je dosti bolj pomembno in več vredno kot kar koli, kr sem napisal. Zato v tej knjigi ne podajam podrobnih opisov, ampak se omejujem na smerokaze.«
To troje sestavlja človekovo izkušnjo vere: Cerkev, se pravi konkretna krščanska skupnost, katere del je posameznik, kritično mišljenje, se pravi razmišljanje, branje, poglabljanje znanja, ter mistika, se pravi neprestana odprtost za presenečenje, ki odpira prostor za razodetje Boga kot nekoga, ne kot nekaj. Če manjka katera od treh komponent, je vera okrnjena, neavtentična in ne more rasti (iz spremne besede p. Damjana Ristića DJ).
Recenzija Bukla
Avtor knjige, znani škotski jezuit in pisec del s poglobljeno duhovno vsebino (umrl je pred petimi leti, star 90 let), že takoj na začetku svojega dela, ki je bilo prevedeno v številne svetovne jezike, iskreno pojasni, da iskanje Boga vidi predvsem v tistem »več in višjem«, kar je v vsakem od nas in po čemer hrepeni slehernik. Čeprav je bil opremljen z globokim poznavanjem krščanske vere, ki je prežemala vso njegovo bit, se je menda tudi sam občasno znašel v trenutkih, ko se je spraševal, kje se pravzaprav skriva »njegov« Bog. Takšna refleksivna vprašanja so ga prevevala predvsem v trenutkih osamljenosti ali ob soočenju z manj prijetnimi življenjskimi situacijami, ki pa so se prav zaradi njegove neomajne vere na koncu vedno izkazale kot nujno potrebne za njegovo osebno, duhovno rast. Prav ta spoznanja so ga nagovorila k pisanju Boga presenečenj, dela, ki bralcu skozi vsa nanizana poglavja pomaga na poti do (izgubljenega) sebe oziroma, kot ponazori s svetopisemsko priliko, do iskanja zakopanega zaklada. Hughesov Bog presenečenj ni ponazorjen zgolj kot Bog, ki ga lahko (ponovno) najde zagovornik krščanske vere, ampak (tudi) kot tisto »višje«, do česar se želi dokopati vsak, če le ima željo po potovanju. Vase in k sebi. S to knjigo, ki bralcu ob koncu vsakega poglavja, opremljenega z avtorjevimi duhovnimi razmišljanji in uvidi, prinaša tudi konkretne naloge za utrjevanje prebranega, bo ta pot nedvomno lažja!
Vesna Sivec Poljanšek, Bukla 152
© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.
Sorodne knjige
- Neljuba čustva Zavist, neuresničena zaljubljenost, agresivnost, sram, jeza, praznina in tujost 17,90 € Dodaj v košarico
- Na pravi strani zgodovine Kako sta razum in moralni smoter naredila Zahod velik 39,90 € Dodaj v košarico