Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0
Dodatni prispevki

37. slovenski e-knjižni sejem

UO SKS, Bukla 163, 24. 11. 2021

37. slovenski e-knjižni sejem

Slovenski knjižni sejem je največji in najpomembnejši knjižni dogodek pri nas. Letos bo v skrbi za zdravje in dobrobit obiskovalcev sejma ter vseh njegovih deležnikov potekal na spletu. Tako lahko knjižni sejem in knjige pridejo v vse domove, tudi k tistim, ki si ga v živo zaradi različnih razlogov ne bi mogli ogledati.
Na spletni strani www.knjiznisejem.si boste imeli tako v času sejma kot tudi po sejmu dostop do različnih in kakovostnih dogodkov in založenih spletnih knjižnih polic – knjige boste lahko kupili preko spleta. Letošnji slogan sejma je »Knjige povezujejo«.
Vabimo vas, da se povežemo na spletni strani www.knjiznisejem.si.

DIGITALNI PISATELJSKI ODER

Uveljavljena zbirka Litteræ Slovenicæ je v letu 2021 bogatejša za štiri nove knjige in novo celostno podobo. V luči predstavitve na Frank­furtu 2023 so v nemškem prevodu izšle kar tri knjige. Svetu bo predstavljen tudi spletni časopis Društva slovenskih pisateljev Vrabec Anarhist. Iranska pesnika, ki živita v Sloveniji, Sara Afzali in ­Pooyesh Azizedin, bosta z mladima slovenskima pesnikoma Lenartom Sušnikom in Vidom Karlovškom spregovorila o vlogi kritične moči pesniške besede. Igralki in pesnici Anja Novak in Saša Pavček bosta predstavili Anjin pesniški prvenec Rane rane. In še mnogo več se bo dogajalo na digitalnem Pisateljskem odru: Goran Vojnović in ­Boštjan Videmšek bosta spregovorila (tudi) o novem romanu Đorđić se vrača, predstavila se bo Luna Jurančič Šribar, letošnja prejemnica nagrade mira, potekal bo pogovor o ženskah in tabujih z Erico Johnson Debeljak, Bronjo Žakelj in Suzano Tratnik, pogledali bomo v roman Evalda Flisarja Nevidni ot®ok, o tem, kako brati slikanico, se bo Alenka Urh pogovarjala s pisateljico Aksinjo Kermauner in ilustratorko Majo ­Kastelic

CANKARJEVA KLET

Iz »odra« v Cankarjevi kleti si boste lahko pogledali posnetke nastopa Toneta Peršaka, ki v novem romanu ­Avtoštop ponuja razmišljanje o zgodovini okoli burnega leta 1968. Avtorja dr. Spomenka Hribar in dr. Tine Hribar, oba med prvimi strategi in tudi praktičnimi nosilci slovenskega osamosvajanja, bosta v pogovoru z dr. Iztokom Simonitijem govorila o svoji najnovejši skupni knjigi Slovenski razkoli in slovenska sprava. Zgodovinar Jože Možina bo s pomočjo svoje knjige Slovenski razkol iskal odgovore na temeljno vprašanje slovenske novejše zgodovine: zakaj in kako so Slovenci med drugo svetovno vojno spolzeli v oster narodni razkol. Bolj sproščeno bo z Miho Šaleharjem, ki bo ob izidu svoje knjige Pustolovec zmote z moderatorjem Alešem Smrekarjem razpravljal o težavah in dilemah, ki tarejo moške v srednjih letih. Marjan Ogorevc bo spregovoril tudi o spolnosti v partnerskih odnosih, Viki Grošelj pa bo predstavil novo krožno pot, ki iz prestolnice vodi čez Triglav. Na okrogli mizi bo govora o kroženju evropske literature in finančni podpori EU, nekaj svojih monografij pa bo predstavila tudi Zveza društev slepih in slabovid­nih Slovenije.

SPLETNE POGOVORNE POSTAJE

Aktualno dogajanje je dodobra spremenilo načine, kraje in pomen pogovarjanja. Debate, ki smo jih doslej poznali kot kavarniške, smo prenesli na spletno Pogovorno postajo. Na več kot ducat dogodkih se bomo pogovarjali o družbi, v kakršni živimo – jo naslavljali, analizirali, osvetljevali in preizpraševali – ter o ljudeh v njej. Naredili bomo lok od posamez­nika prek aktualne stvarnosti pa vse do daljnih miselnih svetov. Ne spreglejte premierne predstavitve nove knjige Aljoše Bagole, nasvetov Varje Prinčič o spopadanju z življenjskimi frustracijami, popotno knjižnih razmišljanj Sama Ruglja in Janje Vidmar, debat o samozaložništvu, mladih na internetu, izzivih izobraževanja, položaju ženskih avtoric, fenomenu Jordana Petersona, (ne)političnosti PEN-a, sodobnem stoicizmu in novem prevodu Petrarcove lirike; pozabavajte se z Veselo znanostjo, prisluhnite mitom (o) včeraj in danes ter se pus­tite zapeljati Gospodi in vohunom ...

CICIFEST

Cicifestov ambasador je letos pesnik, pisatelj, dramatik, igralec in prevajalec Andrej Rozman Roza. Program Cicifesta bodo soustvarjali pisatelji, pesniki in drugi strokovnjaki na področju otroške literature. Nataša Konc Lorenzutti nas bo v svet zgodb popeljala v radijski igri. Z Andrejem Rozmanom Rozo bomo z Rozimnico vstopili v nadvse humoren svet. Andrej Predin nam bo približal Svet pod preprogo. Aksinja Kermauner nam bo z Nino Čeleš­nik, strokovnjakinjo za skotopični sindrom, predstavila svojo novo slikanico V vrtincu črk. Boštjan Gorenc Pižama bo otroke popeljal k Šnofiju, očku, ki se skriva v bradi, in nas presenetil z botrovim darilom. Ida Mlakar nam bo povedala novo pujsasto zgodbo o Bibiju in Gustiju. Svetlana Slapšak in Ciril Horjak bosta otrokom približala aktualne teme v stripu, kot sta begunstvo in holokavst. Anja Štefan nas bo popeljala med zajce in zajčke. Milena Mileva Blažič in Mateja Kregar Gliha bosta otroke in njihove starše seznanili s Prav­ljično in literarno Ljubljano ter s pesniki in pisatelji, ki so ustvarjali v naši prestolnici. V program za najmlajše smo tudi letos umestili priznane slovenske ilustratorje. Z nami bodo Marta Bartolj, Suzi Bricelj, Ciril Horjak, Polona Lovšin, Ivan Mitrevski, Izar Lunaček, Peter Škerl

Nagrada za najboljši literarni prvenec

Natalija Milovanović za knjigo Samoumevno (Center za slovensko književnost, 2021).
Iz obrazložitve žirije: »Pesničina jedka, inovativna poetika postavi na krhka tla na videz še tako absolutna in nepremakljiva dejstva. In vendar to niso pesmi o spodmaknjenih tleh, polne kipečih simbolov, ki se vzpostavljajo ali brišejo drug v drugem. To je poezija, ki s svojo izrazito poetično močjo sama spodmika tla predsodkom, vnaprejšnjim sodbam, dušečim kalupom in predvsem slepi samozaverovanosti na mikro in makro ravni.«
Nagrajeno knjigo je izbrala žirija v sestavi Suzana Tratnik (predsednica), Borut Gombač (član) in Diana Pungeršič (članica).


Povej naprej

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...