Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0
Mestna knjižnica Ljubljana

»Slikanica je potrebna za življenje kot jed, pijača in igrača …«

Darja Lavrenčič Vrabec, Bukla 94, 16.10.2013

»Slikanica je potrebna za življenje kot jed, pijača in igrača …«

Praznik Čebelice, 22. oktober, podelitev »nagrade Kristine Brenkove« za izvirno slovensko slikanico 2013, spomin na Kristino Brenkovo in še marsikaj …

(na sliki: Kristina Brenkova)

Mesec oktober, ki je, kot to pravi že slovenski ljudski pregovor, dober, misleč na bogato letino v naravi, je prav tako dober in bogat s pestrim dogajanjem tudi na področju mladinske književnosti in ilustracije ter njune promocije. Prijetno diši po medu, pravljicah, po najboljših knjigah za otroke, sploh pa po žlahtnih slikanicah. To je namreč tudi mesec, ko bodo prav na rojstni dan Kristine Brenkove (22. oktober), legendarne urednice, pisateljice, dramatičarke, vsestranske kulturne ustvarjalke, prevajalke (poleg mnogih prevodov se je zapisala v spomin in srca otrok prav s prevodom legendarne Pike Nogavičke), v Cankarjevem domu v Ljubljani ob 12. uri podelili nagrado Kristine Brenkove za izvirno slovensko slikanico 2013. Letošnja podelitev bo jubilejna, že deseta, čeprav je res, da so nagrado doslej podeljevali ob 2. aprilu, mednarodnem dnevu knjig za otroke in rojstnem dnevu danskega pravljičarja, »kralja pravljic«.

S tem so se uresničile dolgoletne želje vseh tistih, ki smo pred več kot 10 leti snovali to pomembno nagrado, ki jo podeljuje Zbornica knjižnih založnikov in knjigotržcev (ZKZK) pri Gospodarski zbornici Slovenije. Nagrada želi:

- spodbujati nastanek kakovostnih izvirnih slovenskih slikanic,
- spodbujati kakovostno branje in oblikovanje bralnih navad,
- med drugim tudi spodbujati nakupovalne navade, predvsem nakupovanje kakovostnih slikanic.

Strokovna žirija v sestavi mag. Darja Lavrenčič Vrabec (predsednica žirije), Kamila Volčanšek in mag. Maja Gspan je v ožji izbor za nagrado uvrstila pet slikanic. Nominiranke so navedene po abecednem vrstnem redu priimkov pisateljev:

- Jacob in Wilhelm Grimm: Železni Janez. Prev. Polonca Kovač. Ilustr. Damijan Stepančič. Ljubljana: Mladinska knjiga, 2013. (Zbirka Velike slikanice).

- Nina Mav Hrovat: O miški, ki je zbirala pogum. Ilustr. Ana Zavadlav. Ljubljana: Mladinska knjiga, 2012. (Zbirka Velike slikanice).

- Tone Pavček: Krokodil. Ilustr. Suzi Bricelj. Dob pri Domžalah: Miš, 2012.

- France Prešeren: Zdravljica. Ilustr. Damijan Stepančič. Ljubljana: Mladinska knjiga, 2013. (Zbirka Velike slikanice).

- Rozman, Andrej Roza: Pesmi iz rimogojnice. Ilustr. Zvonko Čoh. Ljubljana: Mladinska knjiga, 2013. (Zbirka Velike slikanice).

Ena izmed njih bo prejemnica nagrade Kristine Brenkove za izvirno slovensko slikanico 2013. Razglasitev bo nekaj dni pred slovesnostjo, 22. 10. 2013, predvidoma na tiskovni konferenci, ki jo bo pripravila Zbornica knjižnih založnikov in knjigotržcev (ZKZK) pri Gospodarski zbornici Slovenije.

Naj še enkrat, nikoli ni preveč, ob tem vse starše, vzgojitelje, pedagoge, mladinske in šolske knjižničarje opozorimo na izjemen pomen slikanice za otrokov vsestranski razvoj. Velja si zapomniti besede dr. Kristine Brenkove, ki so brezčasne, in sicer: »Slikanica je potrebna za življenje kot jed, pijača in igrača …«

To je tudi sicer vodilo oz. rdeča nit letošnjega praznika Čebelice, meseca najboljših otroških knjig.

Citat K. Brenkove še dodatno podkrepijo besede likovnega urednika Pavleta Učakarja v uvodu v antologijo Zlata Čebelica 2: Še petdeset najlepših (Lj.: MK, 2007), ko razmišlja o pomenu slikanic v življenju otrok in pozneje odraslih ljudi: »Včasih posamezne zgodbice zasedajo le majhne kotičke spominov, včasih pa so to velike metafore, humus, iz katerega rasejo naša ravnanja in način življenja.«

S stališča današnjega časa in razmer na slovenskem trgu pa moramo pred besedo slikanica nujno pridati pridevnik KAKOVOSTNA, torej kakovostna slikanica! Kakovostna prevedena slikanica in kakovostna izvirna slovenska slikanica. Pomembna je zlasti izvirna slovenska slikanica, s katero se potrjujemo tudi kot narod.

Razveseljivo je, da praznik Čebelice vedno bolj postaja vseslovenski praznik otroških knjig in branja otrokom. V praznovanje, ki je pomembna zunanja spodbuda, saj je vzgoja bralcev ključnega pomena za prihodnost knjige na Slovenskem, se iz leta v leto vključuje čedalje več knjižnic ter vzgojno-izobraževalnih in kulturnih ustanov. Tako se je že tradicionalno Mestna knjižnica Ljubljana, Pionirska pri snovanju letošnjega praznovanja praznika Čebelice povezala s knjigarno Konzorcij in z Mladinsko knjigo Trgovina, pa tudi z založbo Mladinska knjiga.

Vsi bomo promovirali kakovostne otroške knjige, sploh pa knjige iz zbirke Čebelica, ki letos praznuje častitljiv jubilej, 60-letnico svojega obstoja. Kot prvo knjižno zbirko za otroke na Slovenskem jo je premišljeno zasnovala Kristina Brenkova. Tako je letošnji oktober prav posebej, slavnosten, saj se je pred šestimi desetletji rodila prva Čebelica in ni naključje, da je to bila pravljica. In to ne katera koli pravljica, temveč pravljica bratov Grimm, Rdeča kapica, ki je povezana z otroštvom otrok širom sveta, v preteklosti, sedanjosti in gotovo tudi v prihodnosti.

»Male slikanice velikega formata« so obogatile čebelnjak knjižne zbirke Čebelica. Do zdaj je izšlo že skoraj 450 čebelic. Ob jubileju je založba izdala komplet desetih otroških knjig Biserna Čebelica. Vsi ljubitelji slikanic pa vabljeni tudi v NUK na ogled razstave najstarejših čebelic, ki bo odprta od 22. 10. do 4. 11. 2013.

V Mestni knjižnici Ljubljana bomo, tako kot je to že tradicionalno, obeležili letošnji oktober in praznik Čebelice – praznik otroških knjig ter hkrati tudi rojstni dan dr. Kristine Brenkove s knjižnimi razstavami po naših mladinskih oddelkih širom Ljubljane, njene okolice in osrednjeslovenske regije. Z njimi bomo naše male in velike obiskovalce opozarjali na 102. obletnico avtoričinega rojstva ter med drugim tudi ponovno predstavili večno živo, kakovostno in hkrati tudi še vedno svežih energij in sporočil polno knjižno zbirko založbe Mladinska knjiga Čebelica. Ta še vedno brenči – iz knjižnega čebelnjaka po zaslugi odličnih nadaljevalcev uredniškega dela Kristine Brenkove še vedno prihajajo novi in novi roji čebelic in sporočil, za katere si je Kristina Brenkova želela, da pridejo v sleherni slovenski dom, v katerem živijo otroci.

V tem času bomo še zlasti pospešeno med našimi mladimi bralci, njihovimi starši, starimi starši, vzgojitelji, pedagogi idr. promovirali kakovostne otroške knjige (znak zlata hruška, ki ga je zasnovala Pionirska), branje, tudi glasno branje in pripovedovanje kot pomembno darilo, ki ga darujemo otrokom. V naše knjižnice bo prihajalo še več otrok s starši, saj se jeseni spet začenjajo ure pravljic in tudi drugo bibliopedagoško delo z mladimi bralci, vabili bomo vrtčevske skupine, šolske skupine, skratka, bo živahno in prijetno.

Naj ob tej priložnosti opozorimo tudi na izvirno delo Potovanje deklice Delfine. Gre za družabno igro, ki smo jo izdali lansko leto v Mestni knjižnici Ljubljana s podporo MOL in Slovenske sekcije IBBY.

Namenjena je zabavnemu preživljanju prostega časa v krogu družine in spodbuja spretnosti opisovanja z besedo, s pantomimo ali z risanjem, druženje med skupinami v taborih, počitniških in zdravstvenih kolonijah ter sproščeno pridobivanje veščin izražanja in nastopanja v razredih, predvsem v drugem triletju osnovne šole. Igra se vsebinsko navezuje na pravljico Kristine Brenkove Deklica Delfina in lisica Zvitorepka in na bistvene postaje v njenem življenju. Primerna je za vse od 9. do 99. leta starosti. Ob njej se lahko druži šest ali več igralcev, ki tako kakovostno preživijo delček svojega prostega časa. Jesenski in zimski čas sta kot nalašč za to.

Naj na koncu zaželimo čim bolj množično praznovanje letošnjega praznika Čebelice po slovenskih knjižnicah, knjigarnah, vrtcih, šolah in v družinah. Naj sleherni otrok sliši čim več imenitnih pravljic, saj so te »živa voda« našega življenja.

Vabljeni tudi vsi bralci Bukle, da z nami praznujete praznik Čebelice in na ta dan preberete vsaj eno pravljico svojim otrokom, vnukom, nečakom, nečakinjam ali kateremu koli drugemu otroku, ki ga poznate in zanj veste, da mu bo pravljični knjižni svet za nekaj čarobnih trenutkov polepšal dan.


Povej naprej

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...