Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0
Mestna knjižnica Ljubljana

Utrip svet(eg(a

Kristina Picco, Katja Kemperle, Bukla 169, 22. 11. 2022

Utrip svet(eg(a

Ob letošnji knjižni produkciji zlatih hrušk in preostalih priporočenih knjig, ki tako kot vsako leto prinašajo bogastvo tem in vidikov, smo razmišljali o vse bolj iščočem človeku in njegovi človečnosti. O tem, kako se slehernik ukoreninja v svoj čas in prostor, kaj ga pri tem ovira, opogumlja, od kod črpa moč, kdo mu stoji ob strani in kam ga vodi izbrana pot.

Da bi se v tem razmisleku čim bolj približali sami tvarini zgodb in njihovih niti, ki segajo globoko v samo strukturo sveta, se vedno znova preizprašujemo, kakšen je pravzaprav utrip posameznega človeka – utrip srca (in človeštva – utrip sveta), kaj mu je (še) svéto in ali ga je na potovanju skozi pogosto nepregledne meglice ukleščil lasten ego.

Ta in podobna vprašanja si lahko seveda zastavljamo vsakič, ko preberemo kakovostno knjigo, pa vendar ob vsakoletni produkciji na površje privre en poudarek, en odtenek, ki se odslikava ne samo v prebranih zgodbah, temveč tudi v točno določenem trenutku, obdob­ju, v katerem nam na pot pridejo ljudje, razmisleki, doživljanja, prebliski: ta trenutek je svét, saj je minljiv in hkrati brezčasen in neponovljiv.

Knjige, ki smo jim (iz)merili utrip, zrcalijo paleto odtenkov, ki so v svoji pojavnosti neskončni. V tej verigi izpostavljamo le peščico, vsak bralec sam pa naj si na to unikatno ogrlico naniza svoje dragocene bisere.

Apokalipsa, kot nepovraten zaključek vsega, je priklic zavedanja o krhkosti obstoja in s tem mrzlično iskanje smisla lastne biti, vred­nosti in vrednot, ki kljub neizbežnemu koncu še utripajo v zavesti in ga s tem na nek način presegajo (Konec, Če se bo dan končal, Zrcalka: Vihar odmevov, Miceni svobodni možje, Podnebne spremembe). 

Apokaliptična usoda pa ni edina, ki je zmož­na vzbuditi te presežne in kompleksne procese; tudi ob smrti ali težki bolezni posameznika (kar bi lahko poimenovali »osebna apokalipsa«) se odpirajo podobna brezna in hkrati ob njih vznikajo novonastala upanja in/ali novi temeljni gradniki življenja (Zob­je morskega psa, Divjina, Snežena sestra, Luka izgubi očka, Balada o drevesu, Lisičja luna, Kraljica smeha, Bratov kožuh, Konec …). Naj ob bolezni posebej izpostavimo vidik staranja, ki ga predvsem upoveduje tematika demence (Plima, Moja babica ne ve, kdo sem).

Vidik biološkega konca pa poudarja še ena, v zadnjem času vse bolj prisotna »igralka« tega sveta – tehnologija. Podobno je tudi tu branik utripa zavedanje lastne človečnosti in samospraševanje. Kje je nepovratna točka, ki za vedno pogoltne zasebnost, edinstvenost, človeškost, kdo je še sposoben čutiti in kdo ljubiti, kam vodi pot zaupanja – v pogubo ali odrešitev, ipd. (Mira ve vse, Ujemi me, če padem, Človek prihodnosti, Hekerji).

Vendar ne iščimo izgovorov in stranpoti – za ohranjanje svétega smo v prvi vrsti odgovorni sami. Kot posamezniki in kot družba smo ves čas postavljeni pred svojevrstne in pogosto pretežke izzive, ko poskušamo ustoličiti spoštovanje, podporo, bližino in sprejetost (Ava, Thug: Vse se vrača, Krik, Zgodba o malem starem možu, Dekle, ki se ni balo medvedov, Romeo in Julija iz sosednje ulice, Zgodbe iz soseske, Najdenka iz Puhljevega gozda, Čez gore in čez morje, Fronta, Deklica z vžigalicami, Klub čudnih otrok, Dnevnik mladega naravoslovca, Jaz sem taka, ti si tak …). 

Navsezadnje moramo torej najprej in predvsem razgaliti sebe. Še utripamo?

(Besedilo je eden od uvodnikov Priročnika za branje kakovostnih mladinskih knjig 2022.)

Priznanja zlata hruška

Priznanje zlata hruška je vseslovenska knjižničarska nagrada za kakovostno mladinsko knjigo, ki jo od lani skupaj podeljujeta Mestna knjižnica Ljubljana in Zveza bibliotekarskih društev Slovenije. Priznanja bomo slovesno podelili na Prazniku zlatih hrušk na 38. Slovenskem knjižnem sejmu v torek, 22. novembra 2022, ob 11. uri na Gospodarskem razstavišču v dvorani Urška. Letošnja priznanja zlata hruška prejmejo naslednje knjige:

Kategorija izvirna slovenska mladinska leposlovna knjiga

Vinko Möderndorfer
Romeo in Julija iz sosednje ulice
Ilustriral Jure Engelsberger
Založba Miš

Kategorija izvirna slovenska mladinska poučna knjiga

Mihael Glavan
Naš Jurčič
Ilustriral Damijan Stepančič
Mestna knjižnica Grosuplje

Kategorija prevedena mladinska leposlovna knjiga

Jaap Robben 
Bratov kožuh
Prevedla Stana Anželj
Mladinska knjiga

Kategorija prevedena mladinska poučna knjiga

Aleksandra Mizielinska in Daniel Mizielinski 
Pod zemljo
Prevedla Staša Pavlović
Mladinska knjiga

Zlate hruške so del projekta bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.


Povej naprej

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...