Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0
Združenje splošnih knjižnic

»Združeni vam ponudimo več« – obmejna knjižnična dejavnost Knjižnice Koper

Luana Malec, Osrednja knjižnica Srečka Vilharja Koper, Bukla 154, 1. 7. 2020

»Združeni vam ponudimo več« – obmejna knjižnična dejavnost Knjižnice Koper

Na sliki: Bibliobus pred OŠ v Devinu

Knjižnica Koper je v Istri največja slovenska obmejna knjižnica. Od italijanske meje jo loči slabih sedem ­kilometrov zračne ­razdalje, od Hrvaške pa le nekaj kilometrov več.

Zaradi geografske bližine in tesne zgodovinske prepletenosti s sosed­njima državama, se v Kopru od nekdaj odvija bogata kulturna izmenjava, še posebej med Knjižnico Koper, Narodno in študijsko knjižnico Trst, hrvaškimi in italijanskimi splošnimi knjižnicami ter slovenskimi kulturnimi društvi onkraj obeh meja.

V Knjižnici Koper skušamo izkušnje in projekte, ki se dobro obnesejo v okviru obmejnega sodelovanja, nadgraditi in širiti tudi med Slovence v svetu. Učinek je multiplikativen; danes naše storitve uporablja že več kot tisoč Slovencev, ki žive v 23 državah izven Slovenije, od tega največ v Italiji, Hrvaški, Bosni in Hercegovini, Veliki Britaniji in Argentini.

Vsakoletni program obmejne dejavnosti snujemo ob podpori Ministrstva za kulturo in v sodelovanju z zamejskimi in drugimi pristojnimi inštitucijami. Vanj vključujemo storitve in projekte, za katere skupaj ocenjujemo, da bodo pripomogle k ohranjanju slovenstva onkraj obeh meja.

Leta 2013 smo redne nakupe knjižničnega gradiva in medknjižnično izposojo, ki jo v Knjižnici Koper že vrsto let izvajamo tudi za Narodno in študijsko knjižnico, nadgradili s sistemom ene članarine. Ta omogoča Slovencem na Tržaškem brezplačen dostop do vseh storitev naše knjižnice, dogovor pa je ugoden tudi za člane koprske knjižnice, saj jim recipročno omogoča uporabo storitev osrednje knjižnice Slovencev v Italiji, ki hrani bogato zbirko domoznanskega gradiva. Kasneje smo podoben sistem enega članstva zagotovili še zamejcem v hrvaški Istri in delu Primorsko-Goranske županije.

Informacije, koristne za formalno izobraževanje, vseživljenjsko učenje in ustvarjalno preživljanje prostega časa smo našim zamejcem ­približali s storitvijo brezplačnega dostopa na daljavo do slovenskih ­e-knjig sistema Biblos, obsežne zbirke časopisov in revij Press Reader in drugih podatkovnih zbirk z različnih področij človekovega znanja.

Bralno kulturo, bralno pismenost in vezi slovenske narodne skupnosti z matično domovino krepimo z bibliobusnimi postanki in premičnimi zbirkami. Vzpostavili smo jih na Tržaškem (Devin, Mavhinje, Trsek) in v hrvaški Istri (Buzet, Umag, Poreč, Pulj in Reka). Uvajamo jih samo v okolja, kjer živi veliko Slovencev in ni ustreznih knjižnic. Potujočo knjižnico uporabljajo predvsem starejši pripadniki skupnosti, ki niso vešči uporabe sodobne informacijske komunikacijske tehnologije, in otroci v zamejskih vrtcih in šolah.

Znanja, pomembna za utrjevanje slovenske kulture in jezika, prenašamo tudi na zaposlene v zamejskih knjižnicah. Tako smo npr. več knjižnic in društev opremili s kompleti Lego zgodbe za izvajanje delavnic, pomembnih za razvoj jezika, organizirali smo predstavitve in delavnice za promocijo in uporabo e-virov, vodenje literarnih večerov ipd.

Leta 2017 smo v Kopru organizirali prvi sestanek obmejnih knjižnic, namenili smo ga usklajenemu načrtovanju knjižnične dejavnosti, leto kasneje pa smo, znova v Kopru, izvedli strokovno posvetovanje vseh zamejskih organizacij in obmejnih knjižnic. Na posvetovanju smo izmenjali dobre prakse in spoznali različna področja delovanja zamejskih organizacij iz Italije, Avstrije, Madžarske in Hrvaške. Podobnih sodelovanj je vse več, skupaj z Goriško knjižnico Franceta Bevka smo jih predstavili v informativni zgibanki Združeni vam ponudimo več, ki poudarja vse skupne projekte in storitve, namenjene obmejnemu sodelovanju in krepitvi slovenstva na tujem.


Povej naprej

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...