Založba | Ara |
Leto izdaje | 2021 |
ISBN | 978-961-7115-08-6 |
mehka vezava
19,5 x 12,5 cm
490 g
480 strani
Tip knjige
dokumentarna literatura
Kategorije
leposlovje
leposlovje > dnevniški roman
slovensko leposlovje
Založnik o knjigi
Knjiga je delo »zapisovalca prepovedanih misli«. Govori o moškem, ki ga po prebolelem raku upokojijo. Zave se, da so mu dnevi šteti. Občutek ima, da mora svojo zgodbo deliti, zato se pri skoraj oseminpetdesetih preseli v sarajevsko predmestje in začne pisati dnevnik, ki se prepleta z jugonostalgičnimi spomini in osebno zgodbo.
Avtor je v Mariboru rojen upokojen učitelj. Oče hčeri in sinu. Dedek vnukinji in dvema vnukoma. Na družinskem dopustu na Korčuli je pri triintridesetih letih, po naključju, imel prvi spolni odnos z moškim. Tri leta sta z ženo, tudi s pomočjo skupnega ljubimca, psihologov in neskončnih pogovorov, tudi solz, poskušala rešiti zakon. Po ločitvi je šest let živel z moškim, ki mu ga je na internetu pomagala najti bivša žena. Z novim partnerjem sta, vse do njegove smrti, šest let delila gospodinjstvo. Vodila sta gej klube, lokale in savno.
Po tragični partnerjevi smrti se s sinom preselita v London. To obdobje zaznamujejo vzponi in padci, od spanja na klopi v parku pa vse do turneje z bobnarjem skupine AC/DC in druženja z Naomi Campbell ter diagnoze HIV pozitiven in evakuacije nazaj v Slovenijo. Po sedmih mesecih infekcijske klinike in onkologije ga je v deliriju obiskal črni ptič in mu zakrakal: »Pustim ti ostat', če 'maš še kaj dat'.«
Ta knjiga, Sarajevski dnevnik, je prvi iz trilogije Rene, zapisovalec prepovedanih misli. Sledijo mu Zagrebški in Beograjski spomini.
Recenzija Bukla
Po hudi bolezni se Rene, zapisovalec prepovedanih misli, umakne v Sarajevo, od koder je že davno odšel v Maribor in nato v London. V Sarajevu na spletni strani za zmenke med ljudmi »svojega plemena« išče nove partnerje, vmes pa razmišlja o življenju, preteklosti in življenjskih ciljih. Sarajevski dnevnik, prva knjiga trilogije, je mesec dni zapisov, ki zamolčijo malokaj. Dialogi zapeljevanja po Viberju preskočijo v nazorne opise srečanj v živo, nato se razpustijo v lucidna jugonostalgična razmišljanja. Spreletavajo se od šal iz standup komedije do skelečih tem preživetja. Avtor je živel kot brezdomec, nato učitelj in nazadnje našel delo v šov biznisu, toda ravno ko bi priplezal na zeleno vejo, je prišla huda bolezen. Takšna, po kateri se ne vprašaš le, kam naprej, ampak če sploh še obstaja naprej. Knjiga, ki se je izvila iz življenjske prelomnice, je radoživa, gostobesedna in brez dlake na jeziku.
Maja Črepinšek, Bukla 161
© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.
Sorodne knjige
- Dnevnik pisatelja Izbor kratke proze in esejev; Izbor publicističnih besedil 34,00 € Dodaj v košarico